Iluminacja zabytkowych lub szczególnie istotnych budynków najczęściej służy wydobyciu ich niezwykłych walorów. W czasie kryzysu związanego z energetyką i finansami samorządów, aspekty estetyczne muszą jednak ustąpić tym ekonomicznym.
Dlatego już od piątku nie jest podświetlany szereg budynków stolicy Warmii i Mazur. Iluminacja została wyłączona w przypadku ratusza przy pl. Jana Pawła II, Wysokiej Bramy, bazyliki św. Jakuba, kościołów św. Jakuba, św. Józefa oraz Najświętszej Maryi Królowej Polski i Archaniołów Michała, Rafała i Gabriela (dawny kościół garnizonowy). To samo dotyczy I Liceum Ogólnokształcącego i dawnej wieży ciśnień, w której mieści się Obserwatorium Astronomiczne – mówi rzecznik olsztyńskiego ZDZiTu Michał Koronowski. - Oszacowaliśmy, że oszczędność na iluminacji w skali roku przy obecnych stawkach za energię elektryczną to nieco ponad 67 tys. złotych netto. Co istotne - w przypadku stawek oferowanych na 2023 rok, roczny koszt podświetlenia tych budynków wyniósłby 201 tys. złotych netto.
Na ty nie koniec oszczędności w mieście!
Dodatkowo - w nocy z 18 na 19 września - mają zostać wyłączone miejskie fontanny. Miesięczny koszt ich zasilania to ok. 6,5 tys. złotych. Ponadto na początku tego roku zredukowana została wartość strumienia świetlnego do minimalnej wartości, jaka wymagana jest przez klasę oświetlenia danego typu drogi. To oznacza, że na ulicach Olsztyna oświetlenie przyciemniane jest w godzinach od 23:00 do 4:00 nad ranem.
Polub nasz fanpage ESKA Olsztyn News na Facebooku! Znajdziesz tam najlepsze informacje z miasta i okolicy