Olsztyn chce poszerzyć granice miasta. Ruszają konsultacje społeczne

i

Autor: Marcin Szydłowski

Wiadomości

Olsztyn chce poszerzyć granice miasta. Ruszają konsultacje społeczne

2025-02-24 12:32

Olsztyn dąży do poszerzenia granic miasta. Tereny, o które stolica Warmii i Mazur miałaby się powiększyć leżą na terenie sąsiedniej gminy Purda. Pomysł ten nie spodobał się wielu mieszkańcom tej podolsztyńskiej gminy. W poniedziałek (24 lutego) ruszyły konsultacje społeczne w tej sprawie. Gdzie można oddać głos? Odpowiedź w artykule poniżej.

Spis treści

  1. Chcą poszerzyć granice Olsztyna. Ruszają konsultacje społeczne
  2. Kontrowersje wokół zmiany granic Olsztyna. Mieszkańcy gminy Purda mówią „nie”
  3. Władze Olsztyna odpierają zarzuty. Chcą stworzyć Miasteczko Prawne

Chcą poszerzyć granice Olsztyna. Ruszają konsultacje społeczne

Władze Olsztyna dążą do poszerzenia granic miasta. Na ostatniej sesji Rady Miasta, która odbyła się w środę, 29 stycznia, radni zdecydowali o przystąpieniu do procesu zmiany granic administracyjnych stolicy Warmii i Mazur. Mowa o terenie leżącym pomiędzy obecną południową granicą Olsztyna a obwodnicą, będący obecnie w administracji gminy Purda. To około 235 ha, których właścicielem jest w większości Skarb Państwa (175,59 ha, co daje 74,59 proc.) oraz ROD „Krokus” (37,1 ha). Gmina Purda jest właścicielem 1,59 proc. tego terenu, czyli 3,73 ha, na które w dużej mierze składają się drogi gminne.

- To naturalny kierunek rozwoju, który musimy obrać jako stolica regionu. Jesteśmy kołem zamachowym całego województwa, siedzibą najważniejszych instytucji administracyjnych, w tym sądów, jednostek służby zdrowia, placówek edukacyjnych, szkół wyższych i wielu innych instytucji. Potrzebujemy terenów, aby spełniać swoje funkcje aglomeracyjne i prorozwojowe. Dzisiaj rozpoczynamy proces, który potrwa przez najbliższe miesiące. To czas rozmów, dialogu i uzgodnień, które będą miały wpływ na ostateczną decyzję – powiedział wtedy prezydent Olsztyna Robert Szewczyk.

W poniedziałek ruszyły konsultacje społeczne, które potrwają do 9 marca. Będą one prowadzone w trzech formach: przedstawienia informacji, badania ankietowego oraz spotkania z mieszkańcami, które odbędzie się w czwartek, 27 lutego, w ratuszu. Link do głosowania internetowego dostępny jest pod tym linkiem.

Olsztyn chce poszerzyć granice miasta. Ruszają konsultacje społeczne

i

Autor: Marcin Szydłowski

Kontrowersje wokół zmiany granic Olsztyna. Mieszkańcy gminy Purda mówią „nie”

Na poszerzenie granic miasta nie zgadzają się władze gminy Purda oraz znaczna część mieszkańców. Dlatego gmina Purda i powiat olsztyński zaskarżyły do wojewody warmińsko-mazurskiego uchwałę olsztyńskich radnych w tej sprawie. Uważają oni, że są to jedyne tereny inwestycyjne samorządu. Dodatkowo część mieszkańców gminy boi się, że będą musieli płacić wyższe podatki. W związku z tym przed ratuszem zorganizowano protest.

- Gmina Purda to w większości są lasy, jeziora, tereny rolnicze i budownictwo jednorodzinne. Jest to szansa na rozwój. Gmina Purda to jest 45 miejscowości, wiele jest bez kanalizacji, bez wodociągów. Jest to pięć szkół, pięć przedszkoli, ponad 400 km dróg gminnych. Potrzeb w gminie Purda jest bardzo dużo, dlatego musimy walczyć o te tereny – wyjaśniła wtedy nam wójt gminy Purda, Teresa Chrostowska.

Stanowisko gminy Purda popierają także władze powiatu olsztyńskiego. Na proteście obecny był starosta olsztyński, Andrzej Abako, który przyznał, że jest „całym sercem” za mieszkańcami podolsztyńskiej gminy.

- Te tereny potrzebne są do rozwoju gospodarczego, do tworzenia nowych miejsc pracy, również dla mieszkańców Olsztyna. To jest takie rozwiązanie, które jest potrzebne dla aglomeracji olsztyńskiej, ale nie na zasadzie budowania kolejnego blokowiska, tylko na zasadzie rozwoju gospodarczego, bo tylko rozwój gospodarczy powoduje to, że wspólnie możemy mieć więcej, być bardziej bogatsi, być bardziej atrakcyjni w różnych dziedzinach – przyznał Abako.

Władze Olsztyna odpierają zarzuty. Chcą stworzyć Miasteczko Prawne

Prezydent Olsztyna Robert Szewczyk oraz część radnych odpierają zarzuty mieszkańców Purdy. Uważają, że tereny, o które wnioskują, wpłyną na rozwój zarówno miasta, jak i sąsiedniej gminy. W tamtym miejscu miałoby powstać „Miasteczko Prawne”, mieszkania społeczne oraz infrastruktura. Jako przykład podają Rzeszów, który powiększył się dwukrotnie, a olsztyńskie granice ostatni raz były rozszerzane w 1988 r.

Procedura zmiany granic Olsztyna jest realizowana zgodnie z ustawą o samorządzie gminnym. Po przeprowadzeniu konsultacji społecznych z mieszkańcami Rada Miasta podejmie decyzję dotyczącą wystąpienia z wnioskiem do Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji za pośrednictwem wojewody warmińsko-mazurskiego o zmianę granic miasta. Ostateczną decyzję o wydaniu zgody na zmianę granic lub jej braku podejmie Rada Ministrów.

Olsztyn Radio ESKA Google News
Autor:
Nowy dworzec kolejowy w Olsztynie otwarty. Tak wygląda!
Jak dobrze znasz Olsztyn? Sprawdź w quizie, czy poprawnie dopasujesz te budynki do ulic!
Pytanie 1 z 15
Na rozgrzewkę łatwe pytanie. Jaki jest adres Urzędu Miasta w Olsztynie?

Nowy dworzec kolejowy w Olsztynie otwarty. Zobacz zdjęcia