Opłata kogeneracyjna – czym jest? To jedna z opłat pobieranych za energię elektryczną wyrażona w zł/MWh. Ma związek z innym sposobem produkcji energii – kogeneracją – procesem jednoczesnego wytwarzania energii elektrycznej i użytkowego ciepła w elektrociepłowni, czyli po prostu jednoczesną produkcją prądu do gniazdek oraz ciepłej wody. Ze względu na mniejsze zużycie paliwa, zastosowanie kogeneracji daje duże oszczędności ekonomiczne i jest korzystne pod względem ekologicznym. Sama opłata kogeneracyjna jest pobierana nie za produkcję energii, a za dostarczanie jej do gospodarstwa domowego. Danina ta ma promować pracę nad technologią i wspierać jej promocję.
Opłata kogeneracyjna - ile wyniesie od stycznia 2022? [NOWE STAWKI]
Stawka opłaty kogeneracyjnej jest każdego roku ustalana przez Ministerstwo Klimatu i Środowiska. W 2020 roku wynosiła 1,39 zł/MWh, co stanowiło roczne obciążenie dla przeciętnego gospodarstwa domowego na poziomie ok. 3,48 zł. W 2021 roku opłata została zredukowana do zera. Niestety w 2022 roku znowu ma wzrosnąć. Na stronie Rządowego Centrum Legislacyjnego opublikowano już projekt rozporządzenia. Ile zatem może wynieść opłata kogeneracyjna od 1 stycznia 2022 roku?
Ministerstwo Klimatu i Środowiska chce, by wysokość stawki opłaty kogeneracyjnej na rok 2022 wynosiła 4,06 zł/MWh. Wówczas statystyczna rodzina zapłaciłaby dodatkowe 10,15 zł na rok.
CZYTAJ TEŻ: GIGANTYCZNA podwyżka cen prądu. Opłata mocowa znów w górę! Znamy STAWKI!
Podwyżkę opłaty kogeneracyjnej musi jeszcze zatwierdzić Urząd Regulacji Energetyki.
Polecany artykuł: