Nowy system projekcyjny w olsztyńskim planetarium
Nowy system projekcyjny w olsztyńskim planetarium, RSA COSMOS, jest jednym z trzech najpopularniejszych na świecie systemów używanych przez planetaria. Pozwala on na pokazywanie m.in. Drogi Mlecznej i przestrzeni kosmicznej poza nią, wnętrza mgławic, czy wnętrza pierścieni Saturna. System ten umożliwia także projekcie filmów z innych dziedzin nauki, np. chemii, czy prezentacje przyrodnicze.
– Uczymy się tego systemu, bo to jest zupełna nowość, zupełnie inny system projekcyjny. Obrazowo możemy to przyrównać do jazdy starym oplem i zamiany go na najnowsze ferrari – powiedziała dyrektor planetarium Magdalena Pilska-Piotrowska.
Pierwsze pokazy otwarte dla widzów odbyły się w środę (20 grudnia). Kolejne zaplanowano w dniach 21-30 grudnia w godzinach 11.00, 12.00, 13.00, 15.00, 16.00 i 17.00. Ceny biletów będą objęte specjalną świąteczno-premierową zniżką. Zapłacimy bowiem tylko 5 złotych.
Zmiany także w Obserwatorium Astronomicznym
W ramach projektu związanego z zakupem nowej aparatury olsztyńskie planetarium przeprowadziło jeszcze szereg zmian w drugim obiekcie - obserwatorium astronomicznym przy ul. Żołnierskiej. Na podwórzu przed budynkiem zorganizowano tam "Ogród Kopernika". Umieszczono w nim repliki przyrządów astronomicznych Kopernika. – Będziemy się starali tam uczyć, jak Kopernik mógł obserwować niebo, używając prostych, antycznych przyrządów – powiedziała Pilska-Piotrowska.
Kolejną nowością w olsztyńskim obserwatorium jest organizowana właśnie doświadczalnia Kopernika. – Będzie w niej wiele eksponatów, dzięki którym będziemy mogli zrozumieć wszechświat Kopernika, układ słoneczny takim, jakim go pojmowano, gdy Kopernik chodził do szkoły i takim, jakim był po jego rewolucji. Nauczymy się tam doświadczać i patrzeć na rewolucję kopernikańską innymi oczyma – mówiła Pilska-Piotrowska. Doświadczalnia ma być udostępniona dla widzów na początku przyszłego roku.
W obserwatorium urządzono także "Gabinet materii kosmicznej", czyli nową aranżację wystawy kolekcji meteorytów. Ta wystawa jest obecnie aranżowana.
Gmach olsztyńskiego planetarium czeka w bliskiej perspektywie kompleksowy remont. W sąsiednim, w którym działa jedna z bibliotek, powstanie habitat księżycowy.