Koronawirus w Olsztynie. Nowy analizator szpitala wykryje koronawirusa znacznie szybciej
Miejski Szpital Zespolony w Olsztynie zakupił za prawie 300 tysięcy złotych analizator z testami, który wykorzystuje technikę Real-time PCR pozwalającą wykryć obecność wirusa SARS COV-2 w materiale genetycznym pobranym od pacjenta. Ponadto nowy sprzęt pozwoli na bardzo szybkie uzyskanie wyników, ponieważ trwa to zaledwie 45 minut.
To olbrzymi sukces, uzyskany dzięki darczyńcom, wszystkim naszym przyjaciołom, firmie Wipasz, anonimowej osobie prywatnej, a przede wszystkim mieszkańcom Olsztyna, którzy dokonali wpłaty na konto naszej wspólnej „zrzutki”. To sukces nas wszystkich. Nowoczesna technologia, bardzo szybki czas wykonania badania to główne zalety tego aparatu, który będzie służył mieszkańcom regionu. Dziękujemy za Państwa wsparcie, solidarność, każdy gest dobrej woli. Najważniejsze jest to, że nie musimy teraz podejrzewając u pacjenta zakażenie wirusem SARS COV-2 wyłączać funkcjonowania Izby Przyjęć na długi okres ponieważ wykonujemy badanie na miejscu i w bardzo krótkim czasie - mówi dyrektor Miejskiego Szpitala Zespolonego - Joanna Szymankiewicz – Czużdaniuk.
W piątek 24 kwietnia 2020 r. oraz wciągu minionego weekendu wykonaliśmy pierwsze oznaczenia, a wynik otrzymaliśmy już po 45 minutach. To wyjątkowe tempo badania jest podstawową zaletą aparatu i pozwala na znaczące skrócenie przebywania pacjenta w obszarze szpitala oczekującego na wynik w sytuacji, gdy zachodzi uzasadnione podejrzenie infekcji wirusem SARS COV-2 - mówi Marek Drozdowski - kierownik Laboratorium Szpitala Miejskiego.
Badania z wykorzystaniem nowego analizatora wykonywane jest na podstawie próbek DNA pobieranych z gardła i nosa pacjenta. Takie badania będą przeprowadzane pacjentom z podejrzeniem zakażenia, którzy przebywają na Izbach Przyjęć Miejskiego Szpitala Zespolonego, a także Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego w Olsztynie. Aparat w pełnym zakresie będzie działał po dostarczeniu do Laboratorium loży laminarnej, która zapowiadana jest na 4 maja 2020 roku. Wtedy będzie możliwe przeprowadzenie nawet 32 badań w ciągu jednej zmiany, czyli ponad 120 w ciągu doby.