Inwestycje

Nowoczesna Instalacja Termicznego Przekształcania Odpadów w Olsztynie oficjalnie otwarta. Zobacz zdjęcia

2025-01-15 15:48

W środę (15 stycznia) oficjalnie otwarto Instalację Termicznego Przekształcania Odpadów w Olsztynie. To oznacza, że już niedługo mieszkańcy miasta będą mogli cieszyć się niższymi cenami za ogrzanie mieszkań, a stolica Warmii i Mazur zyskała dodatkowe źródło energii. Ile miesięcznie odpadów będzie tam przekształcanych? Odpowiedź poniżej.

Oficjalnie uruchomiono Instalację Termicznego Przekształcania Odpadów w Olsztynie

W środę nastąpiło oficjalnie uruchomienie Instalacji Termicznego Przekształcania Odpadów przy ul. Bublewicza w Olsztynie. W uroczystym otwarciu udział wzięli przedstawiciele władz miasta, województwa, a także dziennikarze. Włodarz miasta na spotkaniu wyjaśnił, że jest to jedna z ważniejszych inwestycji miasta.

- To na pewno największa inwestycja w PPP, czyli w Partnerstwie Publiczno-Prywatnym, realizowana przez miasto, jeśli chodzi o inwestycję energetyczną. Mamy dzisiaj instalację, która zamyka system gospodarki śmieciowej w naszym mieście. Zabezpiecza odbiór RDF z pobliskiego ZGOK. To stabilizuje rynek i ceny śmieci dla naszych mieszkańców. To jest bezpośredni zysk, a jednocześnie mamy dodatkowe źródło energii, źródło ciepła dla naszych mieszkańców – powiedział Robert Szewczyk, prezydent Olsztyna.

Włodarz stolicy Warmii i Mazur dodał, że miasto nie angażowało swoich pieniędzy, lecz zrobił to partner. Będzie to funkcjonowało jako spółka prywatna, na którą samorząd będzie miał wpływ, a to za sprawą podpisania odpowiednich umów.

ITPO ma być korzystne dla olsztynian. Ciepło będzie tańsze

Inwestycja w ITPO ma mieć pozytywny wpływ na portfele olsztynian i osób tu mieszkających. Rachunki za ogrzanie domów mają być niższe.

- Głównym celem jest udział w ogólnie ujętej gospodarce odpadami, czyli jest to takie ostatnie ogniwo, które ma na celu przekształcić, unieszkodliwić te odpady, które nie nadają się już do żadnego innego wykorzystania, w sposób najbardziej optymalny, czyli odzyskać z nich energię, poprzez proces spalania. Możemy odzyskać z bardzo wysoką sprawnością energię, którą następnie przekształcamy w energię elektryczną i ciepło. To jest ta korzyść dla mieszkańców, bo ta instalacja jest podłączona bezpośrednio do systemu ciepłowniczego miasta i 100 proc. ciepła wytworzonego w tym zakładzie, będzie przez cały rok dostarczane do naszych mieszkańców. Jest to ciepło zdecydowanie tańsze niż to, które jest produkowane z gazu czy węgla – przyznał w rozmowie z Radiem Eska Olsztyn Konrad Nowak, prezes Miejskiego Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej w Olsztynie.

Nowak wyjaśnił także, to nie tylko istotne wydarzenie dla Olsztyna, ale także ważny krok w realizacji krajowych celów energetycznych i środowiskowych. Obiekt domyka lokalny model gospodarki obiegu zamkniętego, przekształcając odpady w cenne zasoby energetyczne. Instalacja spełnia nie tylko wszystkie wymogi BAT (ang. Best Available Techniques), ale również posiada zabudowany system SCR, który pozwala na redukcję tlenków azotu poniżej tych wymaganych w ramach BAT.

Prezes powiedział, że ceny za ciepło będą niższe, bo instalacja działa od stycznia 2024 r. i ceny za ogrzanie mieszkań nie rosną, a w przyszłości będą spadały. Szacuje się, że spalać tam się będzie 100 tys. ton rocznie, czyli około 10 tys. ton miesięcznie.

Całkowita wartość projektu wyniosła 883,7 mln zł. Projekt był realizowany przy wsparciu środków unijnych w ramach Działania 2.2 Gospodarka odpadami komunalnymi Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020. Przyznana dotacja wyniosła 233,3 mln zł i stanowi kluczowy element struktury finansowej i wkład Podmiotu Publicznego w przedsięwzięcie. Pozostałą część finansowania zapewnił partner prywatny.

ITPO w liczbach:

  • Budowa tak złożonego obiektu wymagała udziału wielu specjalistów i wykorzystania wielu materiałów budowlanych. Na terenie budowy pracowało aż 340 firm podwykonawczych, z czego ogromną większość podmiotów stanowiły przedsiębiorstwa zarejestrowane w Polsce;
  • Przeciętnie każdego dnia roboczego na budowie pracowało 306 osób.

Na liście wykorzystanych materiałów budowlanych znalazło się m.in.:

  • 200 km okablowania zasilającego i AKPiA – mniej więcej taka odległość dzieli Olsztyn od takich miast jak Gdynia, Warszawa czy Augustów;
  • 3000 ton stali zbrojeniowej – dla porównania, to tylko ułamek materiału wykorzystanego przy budowie konstrukcji stalowej Mostu Brooklińskiego w 1883 r. (15 000 ton stali), ale też znacznie więcej niż użyto do odbudowy Hali Urania w 2023 (tylko 1 000 ton stali);
  • 33 700 m sześc. betonu – znaczna ilość tego surowca została wykorzystana do budowy bunkra na odpady, który stanowi charakterystyczny element bryły całego budynku.
Olsztyn Radio ESKA Google News
Autor:
Nowa elektrociepłownia w Olsztynie. Tak wygląda od środka!
QUIZ o segregacji śmieci. Czy wiesz, gdzie to wyrzucić?
Pytanie 1 z 10
Stłukłaś talerz. Teraz wyrzucisz go do pojemnika na: