Nowe uzdrowiska w warmińsko-mazurskim. Te gminy starają się o status uzdrowiska

i

Autor: Uzdrowisko Gołdap

zdrowie

Nowe uzdrowiska w warmińsko-mazurskim. Te gminy starają się o status uzdrowiska

2023-06-29 14:59

Obecnie w Polsce mamy 48 uzdrowisk. Niebawem jednak ich lista może się wydłużyć. O uzyskanie statusu uzdrowiska stara się niemal 30 gmin. Wśród nich nie mogło zabraknąć również tych z województwa warmińsko-mazurskiego. Szczegóły poniżej.

Gołdap jedynym uzdrowiskiem na Warmii i Mazurach

Terminem uzdrowisko określa się miejscowość dysponującą naturalnymi czynnikami leczniczymi, do których zalicza się złoża naturalnych surowców leczniczych oraz klimat o potwierdzonych właściwościach leczniczych. W Polsce za uzdrowiska uznanych jest 48 miejscowości, z czego jedno znajduje się w województwie warmińsko-mazurskim.

Tym jedynym na Warmii i Mazurach uzdrowiskiem jest Gołdap – miasto o najczystszym w Polsce powietrzu. To prężnie rozwijający się ośrodek turystyczno-wypoczynkowy i członek elitarnego stowarzyszenia miast Cittaslow. W dzielnicy uzdrowiskowej tętnią życiem czwarte co do wielkości w Polsce Mazurskie Tężnie Solankowe. Do odpoczynku zachęca Zdrój - nowoczesna pijalnia wód z grotą solną i działającymi przez cały rok minitężniami. W procesie leczenia wykorzystuje się tam wydobywane w Gołdapi wody lecznicze i mineralne. W Parku Zdrojowym znajdują się alejki spacerowe, ścieżki rowerowe oraz molo na jeziorze.

Nowe uzdrowiska w warmińsko-mazurskim. Te gminy starają się o status uzdrowiska

Wkrótce lista uzdrowisk może się jednak powiększyć. Jak informuje "Dziennik Gazeta Prawna", o status uzdrowiska stara się niemal 30 gmin z całej Polski. Wśród nich znajdują się również te z warmińsko-mazurskiego. To m.in. Mrągowo, ale też miejscowości, które mają status obszaru ochrony uzdrowiskowej - Lidzbark Warmiński, Górowo Iławeckie, Miłomłyn oraz Frombork. 

Przyznanie statusu uzdrowiska nie jest jednak tak prostą sprawą, jak mogłoby się wydawać. Cała procedura może wydłużyć się nawet do kilku lat. Trzeba bowiem spełnić kilka kluczowych warunków, m.in.: wykazać istnienie naturalnych surowców leczniczych, klimatu o właściwościach leczniczych, spełnić wymagania przewidziane przepisami o ochronie środowiska, ale też mieć zakłady lecznictwa uzdrowiskowego i urządzenia lecznictwa uzdrowiskowego przygotowane do prowadzenia lecznictwa.

Lidzbark Warmiński o status uzdrowiska stara się od 2013 roku. W tym czasie gmina wydała już około 100 mln złotych, z czego 60 proc. pochodziło ze wsparcia unijnego. – Ten ostatni warunek jest najtrudniejszy do spełnienia. Nam udało się pozyskać jednego inwestora. Już drugi raz z rzędu wystawiamy działki na sprzedaż, by pozyskać kolejnych i chętnych nie ma. Firmy boją się inwestować, ale też czekają na dotacje z nowej perspektywy. Szczególnie że dostęp do finansowania zewnętrznego jest utrudniony. (…) Trzeba mieć czym przyciągnąć inwestora, stąd budowa m.in. tężni czy pawilonu uzdrowiskowego, toru wysiłkowego czy promenady z alejkami – mówi w rozmowie z serwisem "Dziennik Gazeta Prawna" Jacek Wiśniowski, burmistrz Lidzbarka Warmińskiego.

Uzyskanie statusu uzdrowiska przynosi wiele korzyści. Przede wszystkim gminy mogą liczyć na dodatkowe źródła dochodu, m.in. z opłat uzdrowiskowych czy też dotacji uzdrowiskowej. Ponadto status uzdrowiska zwiększa prestiż miejscowości, dzięki czemu przyjeżdża do niej znacznie więcej turystów.

Najlepsze miejsca na Mazurach. Gdzie warto pojechać? Zobacz 8 ciekawych atrakcji

Gdzie pójść na idealną randkę?