Nowe Miasto Lubawskie zmieni nazwę? Nowa miałaby obowiązywać od stycznia 2025 roku

i

Autor: Wikimedia Commons: 1bumer (licencja: CC-BY-SA-4.0) Nowe Miasto Lubawskie zmieni nazwę? Nowa miałaby obowiązywać od stycznia 2025 roku

wiadomości

Nowe Miasto Lubawskie zmieni nazwę? Nowa miałaby obowiązywać od stycznia 2025 roku

2024-01-04 14:18

Nazwa Nowe Miasto Lubawskie może niebawem zniknąć z mapy województwa warmińsko-mazurskiego. Burmistrz Józef Blank chce bowiem powrotu do historycznej nazwy miasta. Podjął już w tej sprawie inicjatywę uchwałodawczą. Jak zatem miałoby nazywać się Nowe Miasto Lubawskie? Szczegóły w artykule poniżej.

Nowe Miasto Lubawskie zmieni nazwę na Nowe Miasto nad Drwęcą?

Nowe Miasto Lubawskie to jedno z pięćdziesięciu miast należących do województwa warmińsko-mazurskiego. Położone jest między Garbem Lubawskim a Pojezierzem Iławskim, nad rzeką Drwęcą. Bardzo możliwe, że wkrótce zmieni swoją nazwę. Chce tego burmistrz miasta Józef Blank. Na podstawie opinii i sugestii mieszkańców oraz w oparciu o liczne historyczne dane źródłowe podjął inicjatywę uchwałodawczą prowadzącą do zmiany nazwy urzędowej Nowego Miasta Lubawskiego na Nowe Miasto nad Drwęcą. – W 2025 roku obchodzić będziemy 700-lecie powstania naszego miasta. Rocznica ta stanowić będzie znakomitą okazję do powrotu do historycznej nazwy miasta – informuje Urząd Miejski w Nowym Mieście Lubawskim.

Burmistrz Józef Blank skierował już do Przewodniczącego Rady Miejskiej w Nowym Mieście Lubawskim wniosek o wszczęcie procedury zmiany urzędowej nazwy Nowego Miasta Lubawskiego, w którym przedstawił argumenty przemawiające za dokonaniem tej zmiany.

Podczas sesji rady miejskiej, która odbędzie się 12 grudnia, rozpatrzony zostanie projekt uchwały w sprawie przeprowadzenia konsultacji społecznych dotyczących zmiany nazwy urzędowej miejscowości. W konsultacjach każdy mieszkaniec Nowego Miasta Lubawskiego będzie mógł wyrazić swoją opinię.

Kolejnym krokiem będzie podjęcie przez radę miejską uchwały w sprawie wystąpienia o zmianę urzędowej nazwy miejscowości oraz przesłanie stosownego wniosku wraz z załącznikami do Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji za pośrednictwem Wojewody Warmińsko-Mazurskiego. W przypadku pozytywnego rozpatrzenia wniosku przez Komisję Nazw Miejscowości i Obiektów Fizjograficznych nazwa urzędowa Nowe Miasto nad Drwęcą zacznie obowiązywać od 1 stycznia 2025 roku.

Zmiany na mapach Warmii i Mazur od stycznia 2024

Ogromne zmiany na mapach Polski czekają nas także w styczniu 2024 roku. Zgodnie z projektem rozporządzenia ministra spraw wewnętrznych i administracji będzie ich ponad tysiąc, a część dotyczy miejscowości z województwa warmińsko-mazurskiego.

Od nowego roku Warmia i Mazury zyskają jedną nową nazwę urzędową. Będzie to Łańsk (osada) mieszcząca się w powiecie olsztyńskim w gminie Stawiguda. Od nowego roku pojawi się też jedna nowa nazwa obiektu fizjograficznego – uroczysko Wysokie w powiecie nidzickim będące jednocześnie dawną nazwą miejscowości. Ponadto z warmińsko-mazurskiego usunięte zostaną dwie nazwy miejscowości – Rozdroże (kolonia) z powiatu nidzickiego oraz Byki (osada) z powiatu szczycieńskiego. To jednak nie wszystko. Rząd planuje wprowadzić w regionie również zmiany nazw i rodzajów niektórych miejscowości.

Najkrótsze nazwy miejscowości w warmińsko-mazurskim. Wymówisz je w mniej niż sekundę!

Pomorskie: Zmiany na mapie Polski. Gdańsk i Gdynia największymi miastami w Polsce