Nowe Miasto Lubawskie powróci do historycznej nazwy?
Przypomnijmy, że Nowe Miasto Lubawskie położone jest między Garbem Lubawskim a Pojezierzem Iławskim, nad rzeką Drwęcą. Burmistrz miasta Józef Blank, na podstawie opinii i sugestii mieszkańców oraz w oparciu o liczne historyczne dane źródłowe podjął inicjatywę uchwałodawczą prowadzącą do zmiany nazwy urzędowej Nowego Miasta Lubawskiego na Nowe Miasto nad Drwęcą. W 2025 r. miejscowość będzie obchodziła 700-lecie powstania, w związku z tym urzędnicy uznali, że wydarzenie to będzie dobrą okazją do powrotu do historycznej nazwy. W tym celu przeprowadzono także konsultacje społeczne, podczas których każdy mieszkaniec miasta mógł się wypowiedzieć oraz zagłosować w ankiecie.
Wyniki konsultacji społecznych. Wiadomo, co z nazwą miasta
Konsultacje społeczne przeprowadzono w okresie od 18 stycznia do 2 lutego. W tym czasie mieszkańcy mogli wyrazić własne zdanie na temat zmiany nazwy ich miejscowości. Co zdecydowano?
- Wysłuchanie Mieszkańców w tak ważnej dla naszej lokalnej wspólnoty sprawie, to istotny element demokracji. Dlatego z satysfakcją przyjąłem informację, że w konsultacjach wzięło wzięło ponad 1300 nowomieszczan. Ważnych ankiet oddano 1238, za zmianą nazwy miasta oddano 472 głosy, przeciw tej zmianie - 766 głosów. Wyniki konsultacji zgodnie z prawem nie są wiążące, jednak szanując zdanie Mieszkańców, którzy wzięli udział w konsultacjach uznałem te konsultacje za wiążące, dlatego odstępujemy od dalszego procedowania tej inicjatywy. Nowe Miasto Lubawskie pozostaje dalej Nowym Miastem Lubawskim – poinformował Józef Blank, burmistrz miasta.
Gdyby mieszkańcy oraz władze miasta byłyby za zmianą nazwy, to Nowe Miasto nad Drwęcą pojawiłoby się na mapach 1 stycznia 2025 r.
Najdziwniejsze nazwy miejscowości pod Olsztynem. Turyści przecierają oczy ze zdumienia!