Kiedy wypadają godziny szczytu energii w Polsce?
Zgodnie z wytycznymi Ministerstwa Klimatu i Środowiska, Polskie Sieci Elektroenergetyczne zaczęły wyznaczać godziny szczytu jako godziny z najwyższym przewidywanym zużyciem energii elektrycznej wytworzonej w źródłach innych niż odnawialne. Innymi słowy – są to godziny, w których elektrownie konwencjonalne muszą pracować z największą mocą, a do pokrycia zapotrzebowania konieczna jest praca jednostek najmniej efektywnych, przez co najdroższych. W godzinach tych często występują również najniższe poziomy rezerw mocy dostępne dla operatora systemu przesyłowego (OSP), niezbędne dla zbilansowania krajowego systemu i zapewnienia jego bezpiecznej pracy.
Od grudnia informacje o godzinach szczytu publikowane są na stronie Polskich Sieci Elektroenergetycznych. Codziennie po godzinie 16.00 możemy sprawdzić , w których godzinach następnego dnia przewidywany jest największy pobór energii elektrycznej.
– System elektroenergetyczny pracuje stabilnie, a godziny szczytu nie oznaczają konieczności ograniczania dostaw energii. Mają one za zadanie zwiększyć świadomość społeczną i promować solidarne zachowania wszystkich odbiorców – tłumaczy prezes zarządu Polskich Sieci Elektroenergetycznych S.A. Eryk Kłossowski.
– Racjonalne korzystanie z energii elektrycznej i unikanie poboru w okresach szczytów zapotrzebowania pozwoli na ograniczenie skutków kryzysu energetycznego, zmniejszenie cen energii i kosztów zarządzania systemem – dodaje wiceminister klimatu i środowiska Anna Łukaszewska-Trzeciakowska.
Jak można oszczędzać prąd w godzinach szczytu?
W godzinach szczytu warto zrezygnować z korzystania z energochłonnych urządzeń takich jak np. odkurzacz, pralka, piekarnik, grzejnik elektryczny, itp. Można też wyłączyć nieużywane urządzenia (np. komputer czy telewizor) oraz zgasić zbędne oświetlenie.
Aplikacja wskaże godziny oszczędnego korzystania z energii
Wkrótce godziny oszczędnego korzystania z energii wskaże także specjalna aplikacja. Prace nad nią jeszcze trwają.
– Prace nad aplikacją są w tej chwili w stadium zaawansowanego studium koncepcyjnego. Trzeba wymyślić jeszcze kilka szczegółów funkcjonowania tej aplikacji, ale ona niebawem powinna powstać – poinformował prezes Polskich Sieci Elektroenergetycznych Eryk Kłossowski.