turystyka

Nowa tężnia solankowa na Mazurach. Powstanie nad jeziorem. Wizualizacje robią wrażenie

2024-12-20 12:10

W Ełku wkrótce będzie można oddychać nadmorskim powietrzem. A wszystko za sprawą nowej tężni solankowej, która ma powstać przy ulicy Nadjeziornej. Ogłoszono już przetarg na realizację inwestycji. Magistrat pokazał też, jak może wyglądać nowa tężnia.

Tężnia solankowa przy ul. Nadjeziornej to jeden ze zwycięskich projektów Ełckiego Budżetu Obywatelskiego. W zeszłym tygodniu ogłoszony został przetarg na budowę obiektu. Jak poinformowało miasto, otwarcie ofert zaplanowane jest na 31 grudnia 2024 roku. Inwestycja zostanie zrealizowana w formule "zaprojektuj i buduj" i obejmie dwa etapy prac.

Budowa tężni solankowej w Ełku

W pierwszym etapie wykonawca zaprojektuje i wybuduje jedną tężnię, dbając o zgodność z wymogami programu funkcjonalno-użytkowego oraz specyfikacją konserwatorską. W zakres prac wchodzą m.in.:

  • Wykonanie dokumentacji projektowej i technicznej, w tym projektu budowlanego, technicznego oraz kosztorysów.
  • Uzyskanie wymaganych decyzji administracyjnych, w tym pozwolenia na budowę.
  • Budowa pierwszej tężni wraz z pergolą, zbiornikami solankowymi, komorą techniczną i instalacjami.
  • Wykonanie infrastruktury towarzyszącej, w tym oświetlenia, monitoringu oraz małej architektury (ławki, kosze na śmieci).
  • Zaaranżowanie zieleni z nasadzeniami ozdobnymi i rekultywacją trawników.
  • Projekt przewiduje również szkolenie pracowników obsługi oraz przekazanie kompletnej dokumentacji powykonawczej.

Teren inwestycji znajduje się w strefie ochrony konserwatorskiej, co oznacza, że wszystkie prace będą prowadzone z zachowaniem zasad ochrony dziedzictwa kulturowego. Roboty ziemne będą realizowane pod nadzorem archeologicznym, a wszelkie zmiany zostaną uprzednio skonsultowane z odpowiednimi instytucjami - zapewnia magistrat.

Miejsce prozdrowotne, ale też miejsce spotkań i wypoczynku

Tężnia solankowa to obiekt rekreacyjno-zdrowotny, w którym naturalna solanka przepływa po ścianach z gałązek tarniny, tworząc mikroklimat podobny do nadmorskiego. Krople solanki rozbijają się, uwalniając aerozol bogaty w minerały, takie jak: jod, brom, magnez oraz wapń.

Regularne korzystanie z inhalacji w tężniach może wspomagać leczenie alergii, astmy, przewlekłych chorób układu oddechowego, a także poprawiać ogólną odporność organizmu. Tężnie solankowe, oprócz funkcji prozdrowotnych, są także miejscem spotkań i wypoczynku. Otoczone pergolami, ławkami i zielenią, oferują idealne warunki do relaksu na świeżym powietrzu. Ich estetyka i funkcjonalność sprawiają, że są chętnie odwiedzane przez rodziny, seniorów i osoby poszukujące wytchnienia w miejskiej przestrzeni.

Olsztyn Radio ESKA Google News
Autor:

Kiedy tężnia będzie gotowa?

Pierwszy etap budowy tężni zakończy się zgodnie z warunkami przetargu w ciągu 180 dni od podpisania umowy. Minimalny okres gwarancji na wykonane prace wynosi 60 miesięcy od daty odbioru końcowego.

To prawda czy fałsz? Sprawdź trudnym w quizie, co wiesz o Warmii i Mazurach!
Pytanie 1 z 15
Na Warmii i Mazurach jest około tysiąc jezior
Warmiński Jarmark Świąteczny 2024 w Olsztynie. Dziesiątki wystawców i tłumy na starówce