Tężnia solankowa przy ul. Nadjeziornej to jeden ze zwycięskich projektów Ełckiego Budżetu Obywatelskiego. W zeszłym tygodniu ogłoszony został przetarg na budowę obiektu. Jak poinformowało miasto, otwarcie ofert zaplanowane jest na 31 grudnia 2024 roku. Inwestycja zostanie zrealizowana w formule "zaprojektuj i buduj" i obejmie dwa etapy prac.
Budowa tężni solankowej w Ełku
W pierwszym etapie wykonawca zaprojektuje i wybuduje jedną tężnię, dbając o zgodność z wymogami programu funkcjonalno-użytkowego oraz specyfikacją konserwatorską. W zakres prac wchodzą m.in.:
- Wykonanie dokumentacji projektowej i technicznej, w tym projektu budowlanego, technicznego oraz kosztorysów.
- Uzyskanie wymaganych decyzji administracyjnych, w tym pozwolenia na budowę.
- Budowa pierwszej tężni wraz z pergolą, zbiornikami solankowymi, komorą techniczną i instalacjami.
- Wykonanie infrastruktury towarzyszącej, w tym oświetlenia, monitoringu oraz małej architektury (ławki, kosze na śmieci).
- Zaaranżowanie zieleni z nasadzeniami ozdobnymi i rekultywacją trawników.
- Projekt przewiduje również szkolenie pracowników obsługi oraz przekazanie kompletnej dokumentacji powykonawczej.
Teren inwestycji znajduje się w strefie ochrony konserwatorskiej, co oznacza, że wszystkie prace będą prowadzone z zachowaniem zasad ochrony dziedzictwa kulturowego. Roboty ziemne będą realizowane pod nadzorem archeologicznym, a wszelkie zmiany zostaną uprzednio skonsultowane z odpowiednimi instytucjami - zapewnia magistrat.
Miejsce prozdrowotne, ale też miejsce spotkań i wypoczynku
Tężnia solankowa to obiekt rekreacyjno-zdrowotny, w którym naturalna solanka przepływa po ścianach z gałązek tarniny, tworząc mikroklimat podobny do nadmorskiego. Krople solanki rozbijają się, uwalniając aerozol bogaty w minerały, takie jak: jod, brom, magnez oraz wapń.
Regularne korzystanie z inhalacji w tężniach może wspomagać leczenie alergii, astmy, przewlekłych chorób układu oddechowego, a także poprawiać ogólną odporność organizmu. Tężnie solankowe, oprócz funkcji prozdrowotnych, są także miejscem spotkań i wypoczynku. Otoczone pergolami, ławkami i zielenią, oferują idealne warunki do relaksu na świeżym powietrzu. Ich estetyka i funkcjonalność sprawiają, że są chętnie odwiedzane przez rodziny, seniorów i osoby poszukujące wytchnienia w miejskiej przestrzeni.
Kiedy tężnia będzie gotowa?
Pierwszy etap budowy tężni zakończy się zgodnie z warunkami przetargu w ciągu 180 dni od podpisania umowy. Minimalny okres gwarancji na wykonane prace wynosi 60 miesięcy od daty odbioru końcowego.