Grudzień w tym roku nie rozpieszcza pod względem pogody. Zamiast mroźnego powietrza i śniegu, mamy do czynienia z silnym wiatrem, wilgocią i temperaturami sięgającymi w niektórych regionach nawet kilkunastu stopni Celsjusza. Czy podobna aura utrzyma się również podczas świąt? Jakiej pogody spodziewać się w Wigilię i Boże Narodzenie 2024?
Pogoda na Boże Narodzenie 2024. Czy jest szansa na śnieg?
Nową prognozę pogody na Święta Bożego Narodzenia przygotowali eksperci z IMGW - PIB Centrum Modelowania Meteorologicznego. Według ich analiz, od piątku (19 grudnia) zacznie robić się chłodniej, jednak temperatura nadal będzie wysoka jak na trzecią dekadę grudnia. Opady śniegu możliwe są natomiast tylko w niektórych regionach.
– Wigilia zapowiada się z zachmurzeniem dużym z przejaśnieniami. Okresami możliwe będą opady deszczu i deszczu ze śniegiem. Przeważnie na południu możliwe są opady śniegu, choć niekoniecznie oznacza to powstanie trwałej pokrywy śnieżnej. W górach szansa na utworzenie pokrywy śnieżnej będzie większa. W ciągu dnia najcieplej będzie na północnym zachodzie, gdzie temperatura osiągnie 5 – 6°C – informują synoptycy.
Pierwszy dzień Świąt ma przynieść podobne wartości temperatury. – Prognozowane jest zachmurzenie duże i całkowite z opadami deszczu oraz mżawki. W górach nadal możliwe są opady śniegu – podają eksperci.
Drugi dzień Świąt jest mniej pewny. – Model ECMWF sugeruje wyraźne ochłodzenie, natomiast według GFS nastąpi kolejne w tym miesiącu ocieplenie, które może utrzymać się aż do końca roku. Ten scenariusz wydaje się bardziej prawdopodobny – wyjaśniają.
Kiedy w ostatnich latach Wigilia była biała?
W ostatnich latach świąteczna pogoda pozostawiała wiele do życzenia. Jak podaje IMGW, niewielką pokrywę śnieżną w całym kraju obserwowaliśmy ostatni raz w 2021 roku. Naprawdę gruba pokrywa na północnym wschodzie Polski została zanotowana w roku 2012, wtedy też wynosiła ona aż 51 cm. Śniegu nie brakowało także w roku 2010 i 2001, kiedy to nawet w centrum kraju mieliśmy 22 cm białego puchu.
Z kolei najniższe temperatury w Wigilię mieliśmy w ciągu ostatnich 31 lat w roku 2002, a było to nawet -12 stopni Celsjusza.