Atrakcje

Nowa atrakcja na olsztyńskim Kortowie. Powstał kolejny mural. Zobacz na zdjęciach, co przedstawia!

2024-07-26 14:18

Na Kortowie powstał kolejny mural. Można go zobaczyć na ścianach budynku Wydziału Humanistycznego Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie. Dzieło powstało w ramach zmian dokonywanych na patio. Co przedstawia i jaki był cel tego wyjątkowego muralu? Odpowiedź znajdziecie w poniższym artykule.

Nowy mural na ścianie „Humana”. Co przedstawia?

Na jednej ze ścian „Humana” pojawił się mural, którego pomysł przedstawiły władze dziekańskie wydziału. Chodziło o to, by uhonorować osoby ważne dla humanistów – takie, które inspirują swoimi osiągnięciami i z którymi społeczność wydziału chce się „spotykać” nie tylko na zajęciach.

– Uznaliśmy, że w naszym otoczeniu nie może zabraknąć Witolda Gombrowicza, jednego z największym wolnomyślicieli XX wieku, wybitnej polskiej noblistki Wisławy Szymborskiej, której poezja tłumaczona jest na kilkadziesiąt języków, oraz warmińskiej poetki Marii Zientary-Malewskiej – w tym roku obchodzimy 120. rocznicę jej urodzin i 40. rocznicę śmierci – zaznaczyła dr hab. Joanna Chłosta-Zielonka, prof. UWM i prodziekan ds. rozwoju i promocji Wydziału Humanistycznego.

O tym, kto jeszcze powinien zostać uhonorowany w ten sposób, zdecydowała społeczność Wydziału Humanistycznego. Do wyboru byli Bolesław Chrobry, Immanuel Kant, Johann Gottfried Herder, Virginia Woolf i Maria Konopnicka. W głosowaniu, które odbyło się na Facebooku, zwyciężyły kandydatury Kanta i Woolf. Związany z Królewcem niemiecki filozof został uhonorowany w 300. rocznicę swojej śmierci, a angielska pisarka i feministka – 95 lat po wydaniu jednego z najważniejszych swoich tekstów, czyli „Własnego pokoju”.

Zmiany na Wydziale Humanistycznym. Tworzą zieloną przestrzeń do relaksu

Mural to jeden z elementów zmian zachodzących w budynku Wydziału Humanistycznego. Modernizacja wydziałowego patio, które w ostatnim czasie coraz częściej wykorzystywane jest jako przestrzeń dla wydarzeń organizowanych przez kortowskich humanistów, ma zapewnić między innymi miejsce do wypoczynku wśród zieleni, złapania oddechu i zredukowania stresu. Przedstawiciele wydziału liczą, że z odnowionej przestrzeni chętnie korzystać będą m.in. koła naukowe i grupy dyskusyjne, których na „Humanie” nie brakuje. Zadanie realizowane jest zgodnie z ideą zrównoważonego rozwoju.

Mural wykonał zespół pod kierunkiem Dawida Gołębiowskiego, artysty-rzeźbiarza, który pracuje także jako pedagog w olsztyńskim Pałacu Młodzieży. Dyplom na kierunku rzeźba uzyskał w 2004 r. w pracowni prof. Józefa Szczypki na wydziale Sztuk Pięknych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Jego artystyczne dokonania związane są z rzeźbą, rysunkiem i ceramiką.

Projektując mural, Gołębiowski zdecydował się na uwspółcześnienie wizerunku osób wybranych przez społeczność wydziału. Szymborska „pozuje” z telefonem, a Kant trzyma w rękach reklamówkę i papierową torbę, w której mogłoby się zmieścić np. jedzenie z fast-foodowej restauracji. Wszystkie postaci ubrane są w stroje, których próżno szukać na archiwalnych zdjęciach czy malowidłach z ich podobiznami.

Lista kortowskich murali się powiększa. Tuż przed rozpoczęciem obchodów Roku Mikołaja Kopernika na domu studenckim nr 2 pojawiła się artystyczna wizja astronoma jako studenta UWM („Gdyby Kopernik studiował dziś w Kortowie”). Kilka miesięcy później na akademiku nr 8 umieszczono mural („Kortowo – moje miejsce na ziemi”) nawiązujący do wyjątkowego otoczenia, w którym społeczność UWM studiuje i pracuje. Autorką obu tych projektów jest Małgorzata Śpiewak.

Źródło: Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie

Eska Summer City Olsztyn. Pomarańczowa ekipa odwiedziła Kortosferę. Bawiliśmy się kosmicznie!

Nowa atrakcja na olsztyńskim Kortowie. Powstał kolejny mural. Zobacz na zdjęciach, co przedstawia!

Dopasuj ulice do osiedli Olsztyna. Mniej niż połowa punktów w tym quizie do wstyd!

Pytanie 1 z 10
Ulica Bolka i Lolka