Noc Biologów UWM 2021. Naukowcy zapraszają do sieci!

i

Autor: pixabay.com/ zdjęcie ilustracyjne Noc Biologów UWM 2021. Naukowcy zapraszają do sieci!

Noc Biologów UWM 2021. Naukowcy zapraszają do sieci

2021-01-08 7:00

W tym roku Noc Biologów jest wyjątkowa. Naukowcy przygotowali ponad 100 propozycji. Od biologii molekularnej, poprzez botanikę zoologię, ekologię i biochemię. Będą też wystawy batiku, patchworku, malowanych kamieni. A to wszystko w bez wychodzenia z domu. Wystarczy wygodny fotel i laptop!

Noc Biologów UWM 2021. Co nowego w tym roku?

Wydział Biologii i Biotechnologii UWM w Olsztynie jak co roku bierze udział w ogólnopolskiej akcji „Noc Biologów”. Tegoroczna edycja potrwa od 8 stycznia aż do wiosny! Hasłem przewodnim jest "Człowiek i mikroorganizmy". Tym razem jednak naukowcy i pasjonaci nauk biologicznych spotkają się w Internecie. Wszystkie pokazy, wystawy, nawet gry terenowe odbędą się online. Bez wychodzenia z domu będzie można posłuchać wykładu, zajrzeć do uniwersyteckich laboratoriów, a nawet pod okiem naukowca przeprowadzić doświadczenia biologiczne.

Jak informuje uczelnia, nowością jest sam program tegorocznej Nocy. Organizatorzy przygotowali jego interaktywną wersję, z przejrzystym interfejsem, gdzie można wybierać to, co nas interesuje, klikając w ruchome strzałki. Dla ułatwienia, przy imprezach wymagających rejestracji, umieszczono adresy mailowe prowadzących. Wystarczy kliknąć i wysłać zgłoszenie - dostaniemy link aktywacyjny. Zarówno na stronie ogólnopolskiej, jak i na uniwersyteckiej interaktywnej stronie znajdziemy wszystkie informacje. Nie zabrakło także wersji tradycyjnej programu - w układzie tabelarycznym.

- Po pierwsze, nowością jest zdalna forma. Będą wykłady online (trzeba rezerwować miejsce), gry edukacyjne. Mamy trzy propozycje zachęcające do wyjścia w teren z telefonem komórkowym, a przewodnik będzie zdalnie podpowiadał i opowiadał o przyrodzie. Będą gry w pełni internetowe, np. escape roomy. Będą pokazy zdalne z laboratorium i różne proste i bardziej złożone eksperymenty. Będą filmy z wykładami, konsultacje online z naukowcami – można będzie zadać pytanie naukowcom i dowiedzieć się tego, co nas interesuje - wylicza dr hab. Stanisław Czachorowski, prof. UWM z Wydziału Biologii i Biotechnologii.

Naukowcy przygotowali ponad 100 propozycji. Od biologii molekularnej, poprzez botanikę zoologię, ekologię i biochemię. Będą też wystawy batiku, patchworku, malowanych kamieni.

Czy rozpoznasz zwierzęta po uszach?
Pytanie 1 z 13
Takie mięciutkie uszka ma...
Niedźwiedź
Elon Musk najbogatszym człowiekiem świata. Co sam mówi o swoich sukcesach i biznesie?