Niepokojące wieści z Watykanu. Coraz więcej wiernych przyjęło nieważny sakrament. Co to oznacza?

i

Autor: pixabay.com

Religia

Niepokojące wieści z Watykanu. Coraz więcej nieważnych sakramentów. Wszystko z jednego powodu

2024-02-07 10:50

Wielu chrześcijan wciąż decyduje się na przyjęcie sakramentów świętych. Chrzest, bierzmowanie czy namaszczenie chorych są dla nich bardzo istotne. Okazuje się jednak, że sakramenty te, a nawet święcenia kapłańskie mogą okazać się nieważne. Co to oznacza dla wiernych i jaka jest przyczyna zjawiska? Odpowiedź w poniższym artykule.

Coraz więcej nieważnych sakramentów. Watykan wydał notę

Serwis Vaticannews.va opisał niepokojące sytuacje, które dotyczą coraz większej liczby nieważnych sakramentów przyjętych przez wiernych. Chodzi m.in. o chrzty, bierzmowanie, namaszczenie chorych, a nawet święcenia kapłańskie. To z kolei oznacza, że zdarzają się przypadki, w których duchowny wykonuje swoje obowiązki, nie posiadając przy tym praw w świetle zasad Kościoła. Udzielane przez takich „duchownych” sakramenty są również nieważne.

Watykańska Dykasteria Nauki Wiary w sobotę, 3 lutego, wydała w tej sprawie notę „Gestis verbisque”, w której opisano wszelkie nieprawidłowości, które mogą wystąpić podczas udzielania sakramentu. Prefekt dykasterii kardynał Victor Fernández wyjaśnił, że poszukiwane są osoby, które przyjęły nieważny sakrament w celu ponownego udzielenia im obrzędu.

Jakie nieprawidłowości mogą wystąpić podczas udzielania sakramentów?

W wydanej przez Watykan nocie zaznaczono, że główną przyczyną uznania sakramentu za nieważny jest wprowadzanie zmian do ustanowionych przez Kościół formuł i elementów materialnych danego obrzędu.

W „Gestis verbisque” napisano, że „zachowanie materii i formy zawsze było wymagane dla ważności celebracji, ze świadomością, że arbitralne zmiany jednego i/lub drugiego (zmiany, których ciężar i moc unieważniającą należy każdorazowo ustalić) zagrażają skutecznemu udzielaniu łaski sakramentalnej, z oczywistą szkodą dla wiernych”. To oznacza, że Dykasteria Nauki Wiary uznała, że dodawanie, usuwanie lub zmienianie czegokolwiek, co zapisane jest w zatwierdzonych księgach liturgicznych, uznawane jest za nadużycie i akt szczególnie niegodziwy.

Jako przykład podano w nocie nieprawidłowości, jakie mogą wystąpić podczas chrztu. Wśród modyfikacji formuły wyróżniono m.in. takie słowa jak: „Ja ciebie chrzczę w imię Stwórcy...” czy „W imię taty i mamy... my ciebie chrzcimy”.

Dr Marcin Zaborowski: Papież Franciszek mówi jak obywatel trzeciego świata

To najwyższy budynek w Olsztynie. Wieża ma aż 82,5 metra [ZDJĘCIA]