Niebezpiecze trutki na gryzonie. Apel wojewody po śmierci dziecka

i

Autor: pixabay.com

wiadomości

Niebezpieczne trutki na gryzonie. Apel wojewody po śmierci dziecka

2024-11-15 9:14

Po śmierci 2,5-letniego dziecka, które prawdopodobnie zmarło na skutek kontaktu z trutką na gryzonie, wojewoda warmińsko-mazurski zaapelował, by mieszkańcy regionu, którzy mają tego typu substancje, zwracali je do punktów sprzedaży lub punktów selektywnego odbioru śmieci.

Śmierć dziecka w Olsztynie. Wojewoda apeluje o zwrot niebezpiecznych środków chemicznych

"Proszę, by zwrócić środek do producentów, czy do punktów odbioru odpadów, by te mogły je bezpiecznie zutylizować. W żadnym razie proszę nie wyrzucać tych środków do śmietników, toalet. Proszę zadbać o bezpieczeństwo swoje i swoich bliskich" - zaapelował w czwartek na konferencji prasowej wojewoda warmińsko-mazurski Radosław Król.

W środę (13 listopada) policja i prokuratura poinformowały, że w olsztyńskim szpitalu dziecięcym zmarło 2,5-letnie dziecko, w którego domu znaleziono trutkę na krety zawierającą fosforek glinu. Jest to wysoko toksyczna substancja przeznaczona wyłącznie do użytku osób i firm przeszkolonych w tym zakresie. Sekcja zwłok dziecka - jak informowała prokuratura - nie dała jednoznacznych wyników co do przyczyny zgonu, śledczy czekają na wyniki specjalistycznych badań w tym zakresie.

Warmińsko-mazurski wojewódzki inspektor sanitarny Janusz Dzisko zapowiedział, że kontrolerzy sanepidu podczas kontroli szkół i przedszkoli będą zwracali baczniejszą uwagę na to, czy w tego typu obiektach nie ma niebezpiecznych substancji. "Na razie w placówkach nie stwierdzono tego typu substancji" - przyznał Dzisko.

Sprzedaż fosforku glinu. Potrzebna zmiana przepisów

Fosforek glinu obecnie można kupić pod 24 różnymi nazwami handlowymi. Środki tego typu można kupić zarówno stacjonarnie, jak i przez internet. Podczas kupowania tych substancji nabywca powinien udowodnić, że przeszedł szkolenie w zakresie używania tego typu środków. Zwłaszcza w przypadku sprzedaży internetowej tego typu poświadczenia są fikcją.

Warmińsko-Mazurska Wojewódzka Inspektor Ochrony Roślin i Nasiennictwa w Olsztynie Katarzyna Dębowska poinformowała, że od kwietnia pracownicy tej instytucji skontrolowali 44 nabywców środków z fosforkiem glinu kupionych przez internet na terenie czterech innych województw. "W 31 przypadkach nałożone zostały na nabywców sankcje karne, ponieważ nie mieli uprawnień do posługiwania się tego typu środkami" - powiedziała Dębowska precyzując, że mandat za tego typu zachowanie wynosi do 500 zł.

Olsztyn Radio ESKA Google News
Autor:

W skali kraju przeprowadzono 500 kontroli dotyczących sprzedaży i nabywania środków z fosforkiem glinu i nałożono za to 418 mandatów, a 4 podmioty sprzedające, które nie weryfikowały uprawnień klientów do kupowania takich środków, straciły prawo ich sprzedaży.

Ponieważ w ostatnim czasie z powodu kontaktu z fosforkiem glinu zmarło w Polsce kilkoro dzieci, Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi (MRiRW) zapowiedziało wprowadzenie zmian w przepisach, które mają utrudnić dostępność najbardziej toksycznych środków do ochrony roślin.

Quiz. Czy potrafisz udzielić pierwszej pomocy?

Pytanie 1 z 10
Musisz zadzwonić po pogotowie. Który numer wybierzesz?
Karetka pogotowia
Lotto 7. Olsztyński Bieg Niepodległości