Wichury na Warmii i Mazurach. IMGW wydało ostrzeżenie drugiego stopnia
Ostrzeżenie przed silnymi podmuchami wiatru w województwie warmińsko-mazurskim obejmuje wszystkie powiaty. Są to: gołdapski, olecki, giżycki, kętrzyński, bartoszycki, lidzbarski, elbląski, braniewski, ełcki, piski, mrągowski, szczycieński, olsztyński, nidzicki, ostródzki, działdowski, iławski, nowomiejski.
- W czasie ważności ostrzeżenie na obszarze całego woj. warmińsko-mazurskiego prognozowany jest wzrost maksymalnych porywów wiatru do 90-110 km/h. Te najsilniejsze porywy są prognozowane w czasie wędrówek zjawisk konwekcyjnych. - informuje Arkadiusz Drozd z Warmińsko-Mazurscy Łowcy Burz / SkyWarning WM.
Polecany artykuł:
Warmińsko-mazurscy Łowcy Burz opisał szczegółowy przebieg niebezpiecznych zjawisk atmosferycznych:
"W czwartek dostaniemy się pod wpływ oddziaływania niżu wtórnego " HANNA " z ośrodkiem ulokowanym w rejonie południowej Skandynawii oraz środkowej części Morza Bałtyckiego. Od północnego-zachodu Polski wkracza chłodny wycinek frontu atmosferycznego, który związany jest właśnie we wspomnianym wyżej niżem wtórnym. Obecność niżu zwiększy gradient ciśnienia atmosferycznego, a co za tym idzie zwiększy się siła wiatru. Z kolei podczas wędrówki frontu atmosferycznego należy oczekiwać, że wiatr będzie jeszcze silniejszy i lokalnie mogą pojawić się burze. Energia termodynamiczna będzie niska CAPE ( 100 J/kg ), ale za to pojawią się zwiększone warunki kinematyczne DLS w warstwie 0-6km ( 40-48 m/s ), w warstwie 0-1km do ( 15-20 m/s ). Z powodu zwiększonego zachmurzenia, które pozostało po wędrującym dzisiejszej nocy ciepłym froncie atmosferycznym szanse na pojawienie się burz jest niewielka 20%. Burze o ile się pojawią będą przybierać kształt pojedynczych komórek lub zwykłych komórek burzowych. Nie da się wykluczyć, że na wędrującym froncie powstanie liniowa formacja konwekcyjna w trakcie których pojawiać się może silny/bardzo silny wiatr, który w porywach może osiągać do 90-110 km/h."
W związku z ostrzeżeniem drugiego stopnia przewiduje się wystąpienie niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych powodujących duże straty materialne oraz zagrożenie zdrowia i życia. Niebezpieczne zjawiska lub skutki ich wystąpienia w silnym stopniu ograniczają prowadzenie działalności. Jak informuje IMGW, należy spodziewać się zakłóceń w codziennym funkcjonowaniu. Zalecana duża ostrożność, potrzeba śledzenia komunikatów i rozwoju sytuacji pogodowej. Przestrzegaj wszystkich zaleceń wydanych przez służby ratownicze w sytuacji zagrożenia. Dostosuj swoje plany do warunków pogodowych.