Zmarła piosenkarka i aktorka estradowa Rena Rolska
Rena Rolska zmarła 27 sierpnia 2024 roku w wieku 92 lat. O jej śmierci poinformował w mediach społecznościowych Związek Artystów Scen Polskich.
Z żalem żegnamy Renę Rolską, wykonawczynię wielu popularnych przebojów, wyśpiewanych i nagradzanych na Krajowym Festiwalu Polskiej Piosenki w Opolu, Międzynarodowym Festiwalu Piosenki w Sopocie (wśród nich „Złoty pierścionek”, „Gdy w ogrodzie botanicznym zakwitną bzy”, „Jak to dziewczyna”, czy „Nie oczekuję dziś nikogo” – piosenka, którą wygrała konkurs w Polskim Radiu), odtwórczynię postaci niesfornej uczennicy wywoływanej do tablicy w słynnej audycji radiowej „Podwieczorek przy mikrofonie”, zasłużoną członkinię Związku Artystów Scen Polskich, z którym związała się ponad sześć dekad temu. Po zdecydowanym i ostatecznym pożegnaniu ze sceną w pamiętnym 1981 roku, oddała się pracy społecznej, przez lata przewodnicząc Sekcji Estrady ZASP, jednej z najaktywniejszych i najweselszych sekcji Stowarzyszenia, aktualnie członkini Zarządu Sekcji Repartycyjnej Twórców i Artystów Wykonawców Radiowych oraz Audialnych – czytamy we wpisie opublikowanym przez Związek Artystów Scen Polskich.
Kariera Reny Rolskiej
Rena Rolska (właściwie Regina Rollinger-Jonkajtys) urodziła się 19 stycznia 1932 roku w Warszawie. Była polską piosenkarką i aktorką estradową. W 1955 roku zadebiutowała na koncercie estradowym w warszawskiej Hali Gwardii (obecnie Hala Mirowska). Wystąpiła wówczas jako solistka wraz z Orkiestrą Taneczną Polskiego Radia pod dyrekcją Jana Cajmera.
W latach 1956-1960 Rolska występowała w kabarecie architektów Pineska. W 1961 roku za wykonanie utworu "Piosenka prawdę Ci powie" (Marek Sart – Kazimierz Kord) otrzymała I nagrodę w konkursie na polską piosenkę. Tę samą kompozycję wykonała także na Międzynarodowym Festiwalu Piosenki Sopot ’61, otrzymując wyróżnienie, a na opolskim I Krajowym Festiwalu Piosenki Polskiej została wyróżniona w kategorii wykonawca.
Piosenkarka wielokrotnie występowała na festiwalach w Opolu. Uczestniczyła w koncertach Mikrofon i ekran, a także w popularnych Premierach. Wielokrotnie wyjeżdżała z własnymi recitalami za granicę, biorąc udział w galowych koncertach polskiej estrady.
Występowała w kabarecie Dreszczowiec z Marianem Jonkajtysem i m.in. Wojciechem Młynarskim. Do historii przeszła jej genialna kreacja w słuchowisku "Rolska do tablicy" w audycji radiowej "Podwieczorek przy mikrofonie". W latach 1971–1978 związała się ze stołeczną sceną Teatru Syrena. Karierę estradową zakończyła w 1981 roku.
Rena Rolska dwukrotnie otrzymała Złoty Mikrofon, a także nagrodę Polsko-Amerykańskiej Agencji Artystycznej. Występowała na scenach europejskich, ale również w ówczesnym ZSRS, w USA i Kanadzie. W uznaniu zasług została odznaczona przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Złotym Medalem "Zasłużony Kulturze Gloria Artis".