Nauka zdalna na UWM. Decyzja już zapadła. Uczelnia zobowiązana do obniżenia zużycia energii

i

Autor: UWM Olsztyn Nauka zdalna na UWM w Olsztynie. Od kiedy do kiedy?

Nauka zdalna na UWM. Decyzja już zapadła. Uczelnia zobowiązana do obniżenia zużycia energii

2022-11-22 9:42

Zapadła oficjalna decyzja. Studenci Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie w styczniu przejdą na naukę zdalną. Wszystko z powodu wysokich cen energii. Od kiedy do kiedy potrwa nauczanie zdalne na UWM? Szczegóły poniżej.

Nauka zdalna na UWM w Olsztynie. Od kiedy do kiedy?

Nauka zdalna na Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim w Olsztynie potrwa od 2 do 15 stycznia 2023. Oficjalną informację w tej sprawie przekazał prof. Jerzy Przyborowski, rektor UWM.

– Decyzją prof. Jerzego Przyborowskiego, Rektora Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie, w okresie od 2 do 15 stycznia 2023 roku zajęcia dydaktyczne przewidziane programem studiów wyższych, studiów doktoranckich, Szkoły Doktorskiej oraz studiów podyplomowych, kursów dokształcających i szkoleń, będą realizowane na uczelni w trybie zdalnym – czytamy w komunikacie.

Uczelnia zobowiązana do obniżenia zużycia energii

Wprowadzenie nauki zdalnej na UWM jest konieczne z powodu wysokich cen energii.

– Jako jednostka finansów publicznych zostaliśmy ustawowo zobowiązani do obniżenia zużycia energii o co najmniej 10% do końca 2023 roku. Doszliśmy do wniosku, że przejście na dwutygodniowy tryb kształcenia zdalnego może nam pomóc w osiągnięciu tego wskaźnika. Takim naturalnym, najlepiej pasującym okresem do przejścia w ten tryb będzie okres po przerwie świąteczno-noworocznej, czyli od 2 do 15 stycznia 2023 r. – tłumaczy prof. Paweł Wysocki, prorektor do spraw kształcenia Uniwersytetu Warmińsko Mazurskiego w Olsztynie.

Wyjątkiem będą kierunki: lekarski, pielęgniarstwo, położnictwo i ratownictwa medyczne.

– Specyfika zajęć na tych kierunkach jest taka, że po pierwsze trudno byłoby je odrobić, bo one realizowane są w małych grupach. Często są to zajęcia o charakterze klinicznym, realizowane najczęściej poza kampusem uniwersyteckim. Tu przejście w tryb zdalny dałoby niewielkie oszczędności, a spowodowałoby duże zamieszanie podczas realizacji zajęć. Wymienione przeze mnie kierunki będą realizowały zajęcia w trybie stacjonarnym. Przed sesją i w trakcie sesji wszystkie czynności, które studenci będą mieli do wykonania, będą się odbywały w trybie stacjonarnym – dodaje.

Woda w cenie paliwa? Cała prawda o cenach w Katarze