Narodowe Czytanie to coroczna akcja wspólnego czytania wybranej lektury, do której przyłączyć się mogą wszystkie chętne osoby prywatne oraz instytucje publiczne w kraju i za granicą. Akcja organizowana jest przez Prezydenta RP od 2012 roku. Została zainicjowana wspólną lekturą „Pana Tadeusza” Adama Mickiewicza. W tym roku odbędzie się 12. edycja wydarzenia, a lekturą będzie "Nad Niemnem" Elizy Orzeszkowej.
Narodowe Czytanie w Olsztynie. Gdzie będzie można posłuchać "Nad Niemnem"?
W Olsztynie tegoroczne Narodowe Czytanie zaplanowano się w centrum miasta, na dziedzińcu przy Muzeum Nowoczesności (ul. Knosały 3b) w godzinach od 12.00 do 14.00. W razie deszczu wydarzenie zostanie przeniesione do budynku muzeum. Olsztyńscy bibliotekarze zaprezentują własną twórczą interpretację wybranych fragmentów powieści "Nad Niemnem" przy muzycznym akompaniamencie zespołu pod kierunkiem Mateusza Cwalińskiego. Szczegółowy program wydarzenia publikujemy poniżej.
Program Narodowego Czytania w Olsztynie 2023
- uroczyste otwarcie przez Prezydenta Olsztyna,
- muzyczny występ,
- głośne czytanie w wykonaniu bibliotekarzy,
- otwarty mikrofon,
- konkurs literacki.
"Nad Niemnem" to najbardziej znana powieść Elizy Orzeszkowej
Powieść "Nad Niemnem" powstawała w latach 1886–87, a w formie książki ukazała się w 1888 roku. Ze względu na barwne opisy, wyrazistych bohaterów i odwołania historyczne dzieło porównywano do Mickiewiczowskiego Pana Tadeusza. Żadna inna książka pisarki nie została tak entuzjastycznie przyjęta przez recenzentów. Chwalono m.in. sprawne połączenie dydaktyzmu z walorami artystycznymi i przemyślaną kompozycję całości. "Nad Niemnem" cieszyło się popularnością i uznaniem kolejnych pokoleń czytelników. W Drugiej Rzeczypospolitej powieścią zainteresowało się kino. Ekranizację książki ukończono w 1939 roku, ale film zaginął w czasie II wojny światowej. Kolejny nakręcono w połowie lat 80.
Narodowe Czytanie w Olsztynie organizują samorząd Olsztyna, Miejska Biblioteka Publiczna, Miejski Ośrodek Kultury.