Sytuacja demograficzna województwa warmińsko-mazurskiego nie jest zadowalająca. Jak wynika z najnowszych informacji Urzędu Statystycznego w Olsztynie, w latach 2000–2023 populacja województwa zmniejszyła się o 69,6 tys. osób, czyli o 4,9 procent. Tym samym warmińsko-mazurskie znalazło się w grupie dwunastu województw, w których na przestrzeni dwudziestu trzech lat nastąpił spadek liczby mieszkańców.
"Zmniejszenie liczby ludności dotyczyło zarówno mieszkańców miast, jak i wsi. Ubytek liczby ludności cechował się większą dynamiką spadkową w przypadku miast. (...) Zjawisko było spowodowane przemieszczaniem ludności z miast na wieś, najczęściej do gmin podmiejskich, skupionych wokół dużych miast" – czytamy w opracowaniu Urzędu Statystycznego w Olsztynie.
Które gminy z Warmii i Mazur mają największy przyrost liczby mieszkańców?
Wzrost liczby ludności można zaobserwować w 21 spośród 116 gmin województwa warmińsko-mazurskiego. W grupie tej były m.in. gminy położone w pobliżu Olsztyna i innych miast województwa. Wśród 13 jednostek administracyjnych o przyroście ludności większym niż 10 procent znalazło się sześć gmin powiatu olsztyńskiego – Stawiguda, Dywity, Jonkowo, Gietrzwałd, Purda i Barczewo, dwie gminy wiejskie powiatu elbląskiego – Elbląg i Milejewo, miasto Lubawa oraz cztery gminy wiejskie zlokalizowane obok miast o tej samej nazwie – Szczytno, Ełk, Iława i Giżycko.
W 95 gminach regionu liczba ludności zmniejszyła się. Gminy o charakterze depopulacyjnym zlokalizowane były głównie w północnej części województwa. Spadek liczby mieszkańców dotyczył również wszystkich gmin powiatu lidzbarskiego, nidzickiego, oleckiego i piskiego, a także miast na prawach powiatu – Olsztyna i Elbląga. Ubytek ludności wyższy niż 10 procent odnotowano w 60 gminach.