Obowiązek noszenia odblasków po zmroku
Wraz z jesienią nadeszły krótsze dni. Często deszczowe i mgliste. Takie czynniki znacząco wpływają na widoczność pieszych i rowerzystów na drogach. By uniknąć niebezpiecznych sytuacji i mandatu, trzeba zadbać o to, by kierowca widział nas już z daleka. Doskonale w tym przypadku sprawdzą się odblaski, które potrafią uratować życie.
- Stosowanie odblasków w różnej formie czy to zawieszki, opaski, kamizelki bądź też torby na zakupy z elementami odblaskowymi, zwiększają szansę pieszego na uniknięcie potrącenia w czasie słabej widoczności. - podkreśla oficer prasowy giżyckiej policji.
Co ważne, prawidłowo noszone odblaski powinny być umieszczone w takim miejscu, aby znalazły się w polu działania świateł samochodowych i były widoczne dla kierujących. Rowerzyści powinni dodatkowo zaopatrzyć się również w kamizelki odblaskowe.
Czytaj też: Najczęstszy błąd kierowców jesienią. Za to 200 zł mandatu i 2 punkty karne
Obowiązek noszenia odblasków po zmroku. Co grozi za ich brak? Co mówi Kodeks Drogowy?
Policja podkreśla, że noszenie elementów odblaskowych przez wszystkich pieszych poruszających się po zmierzchu poza obszarem zabudowanym obowiązuje od 2014 roku. Za brak elementu odblaskowego grozi mandat do 100 zł. O takim obowiązku mówi także Kodeks Drogowy:
"Pieszy poruszający się po drodze po zmierzchu poza obszarem zabudowanym jest obowiązany używać elementów odblaskowych w sposób widoczny dla innych uczestników ruchu, chyba że porusza się po drodze przeznaczonej wyłącznie dla pieszych lub po chodniku" (art. 11 ustawy, pkt. 4a)
Przypominamy również, że niebawem przestawiamy zegarki z czasu letniego na zimowy. Oznacza to, że dzień będzie jeszcze krótszy, a ciemno zacznie się robić już w połowie dnia. Więcej na ten temat pisaliśmy w artykule: Zmiana czasu na zimowy 2020. Kiedy przestawiamy zegarki?