Perspektywy 2023. Duży spadek UWM w rankingu szkół wyższych

i

Autor: Oskar Biedrzyński

Edukacja

Na UWM powstanie nowy kierunek studiów. By się dostać, trzeba będzie przejść rozmowę kwalifikacyjną

2023-07-29 11:59

Na Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim w Olsztynie pojawi się nowy kierunek studiów. Przyszli studenci będą musieli jednak przejść rozmowę kwalifikacyjną, aby się na niego dostać. Do kogo będzie skierowana oferta i od kiedy będzie można się na nie rejestrować? Szczegóły prezentujemy poniżej.

Nowa oferta kształcenia na UWM. Do kogo będzie skierowana?

Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie przygotował nowy kierunek, który jest odpowiedzią na zmieniający się świat oraz rynek pracy. W całej Polsce od lat popularne są kierunki związane z zarządzaniem. Już wkrótce studenci będą mogli ukończyć Master of Business Administration, bo tak nazywa się nowy kierunek studiów podyplomowych. Będzie on prowadzony przez praktyków biznesowych. Pierwsza edycja studiów MBA ruszy już w tym roku.

– Początkowo studia MBA były zarezerwowane dla wąskiego grona dyrektorów, najczęściej z wykształceniem technicznym, którzy chcieli nabyć umiejętności i kompetencje w obszarze zarządzania, również tych aspektów „miękkich”: przewodzenia i zarządzania zespołem, wdrażania zmian, społecznej odpowiedzialności. Nie każdy jednak mógł sobie pozwolić na takie studia i nie każdy czuł taką potrzebę. Dzisiaj sytuacja zmieniła się diametralnie – mówi dr hab. Marian Oliński, prof. UWM z Instytutu Nauk o Zarządzaniu i Jakości Wydziału Nauk Ekonomicznych UWM.

I dodaje: – Często jest to standard, a nie propozycja jedynie dla top managementu. Sama logika studiów nie zmieniła się jednak. Chodzi o to, aby wyposażyć osoby na kierowniczych stanowiskach w wiedzę i umiejętności zarządzania zespołem. Rzecz się bowiem nie sprowadza jedynie do umiejętności technicznych, np. programowania, analizowania wielkich zbiorów danych, znajomości technologii wykorzystywanej w danym przedsiębiorstwie. Wraz z awansami na coraz wyższe stanowiska, paradoksalnie coraz mniej ważne są umiejętności techniczne, a rośnie znaczenie umiejętności interpersonalnych. Jak dobrać odpowiednich ludzi do konkretnych zdań? Jak się z nimi komunikować? Jak im przewodzić? Jak stworzyć spójny i zmotywowany zespół? To są ważne zagadnienia dla każdego menadżera.

Jak będą wyglądały studia na kierunku? Warunkiem przyjęcia będzie… rozmowa kwalifikacyjna

Na nowy kierunek będzie można się zarejestrować do końca września. Nie każdy będzie mógł na nie aplikować, bo oferta jest skierowana do osób, które mają doświadczenie na stanowisku kierowniczym.

– To są studia podyplomowe inne niż pozostałe, ponieważ jest zupełnie inne kryterium uczestnictwa. Warunkiem przyjęcia jest posiadanie trzyletniego doświadczenia zawodowego, w tym przynajmniej rok na stanowisku kierowniczym. Po złożeniu dokumentów kandydatów czeka jeszcze rozmowa kwalifikacyjna. Nie będzie to sprawdzanie wiedzy. Jako prowadzący chcemy poznać motywację i specyfikę pracy kandydatów, by jeszcze lepiej dostosowywać ofertę studiów do potrzeb słuchaczy – wyjaśnia prodziekan ds. kształcenia WNE dr Tomasz Wierzejski, kierownik studiów.

Dr Wierzejski przyznał, że spodziewa się słuchaczy z różnych sektorów gospodarki. Uczelnia długo przygotowywała się do uruchomienia tego kierunku, współpracując z licznymi partnerami z otoczenia społeczno-gospodarczego.

Studia będą miały część teoretyczną i warsztatową.

Prodziekan ds. kształcenia podkreśla, że bardzo ważną i dodatkową wartością studiów podyplomowych MBA na Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim mają być nie tylko zajęcia, ale też to, co jest pomiędzy nimi, czyli relacje z innymi słuchaczami i możliwość nawiązania współpracy. Wybór tego kierunku ma być nie tylko zaktualizowaniem czy rozszerzeniem wiedzy dla młodych menedżerów, ale też odświeżeniem i nowym spojrzeniem na zarządzanie dla tych, którzy na stanowiskach kierowniczych są od wielu lat czy dekad.

– Studia będą miały część teoretyczną i warsztatową. Mocno stawiamy na nowoczesne rozwiązania dydaktyczne, czyli komputerowe symulacje biznesowe czy gry strategiczne, żeby w praktyce poznać tematy, z którymi można się mierzyć w zarządzaniu. Prowadzącymi będą nauczyciele akademiccy z praktyką biznesową oraz praktycy życia gospodarczego, niezwiązani zawodowo z UWM. Studia będą miały charakter hybrydowy. Zajęcia będą odbywały się średnio dwa razy w miesiącu – jedno spotkanie będzie zdalne, drugie stacjonarne. Ogromną wartością jest spotkanie na żywo, ale wiemy też, że menedżerowie skrupulatnie zarządzają swoim czasem, dlatego wykłady będą online i nagrania będą im również udostępniane – podsumowuje dr Tomasz Wierzejski.

Źródło: Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie

e-nauka zdała egzamin? SuperNova w samo południe

Centrum Popularyzacji Nauki i Innowacji UWM "Kortosfera" w Olsztynie