Zezwolenie na hodowanie lub utrzymywanie psa rasy uznawanej za agresywną
Choć wydawać by się mogło, że w każdej chwili możemy kupić psa takiego, jaki się nam marzy, sytuacja jest o wiele bardziej skomplikowana. W przypadku ras tzw. agresywnych do nabycia psa musimy zdobyć odpowiednie zezwolenie. Otrzymamy je tylko wtedy, jeżeli zapewnimy organ wydający dokument, że pies będzie lub jest utrzymywany w warunkach i w sposób, które nie stanowią zagrożenia dla ludzi lub zwierząt. Zezwolenie powinniśmy załatwić jeszcze przed kupnem psa lub rozpoczęciem hodowli psów.
Jak uzyskać zezwolenie na posiadanie rasy psów agresywnych?
By uzyskać zezwolenie na prowadzenie hodowli lub utrzymywanie psa rasy uznawanej za agresywną należy złożyć wniosek w urzędzie miasta lub gminy, na terenie której planujemy prowadzić hodowlę psów. Jeżeli nie mamy zbyt wiele czasu, wniosek można złożyć także online. We wniosku należy podać:
- dane wnioskodawcy (właściciela) psa
- nazwę rasy psa
- liczbę zwierząt
- opis miejsca i warunków w jakich wnioskodawca zamierza utrzymywać psa (mieszkanie w bloku, dom wolno stojący, rodzaj ogrodzenia)
- oraz (o ile są znane) inne dane dotyczące psa np.:
- pochodzenie
- datę urodzenia
- płeć
- sposób oznakowania
- adres miejsca utrzymania
Do urzędu należy dostarczyć także potwierdzenie uiszczenia opłaty skarbowej za wydanie zaświadczenia.
Ile trzeba czekać na takie zezwolenie? Jaki jest koszt?
Na zezwolenie czeka się nie dłużej niż miesiąc. Termin może się jednak wydłużyć do 2 miesięcy. Wtedy zostaniemy uprzednio o tym poinformowani. Koszt zezwolenia wynosi 82 złote.
W przypadku, gdy urząd odmówi wydania zezwolenia, można się odwołać do samorządowego kolegium odwoławczego. Mamy na to 14 dni od dnia doręczenia decyzji za pośrednictwem urzędu, który wydał decyzję.
Rasy psów uznane w Polsce za agresywne - lista
W Polsce mamy jedenaście ras psów uznanych za agresywne. Pełną listę znajdziesz w galerii poniżej.