Pod koniec marca dotarła do Olsztyna informacja o decyzji władz chińskiego miasta Weifang. Partnerzy naszego miasta zdecydowali, że prześlą do Olsztyna ochronne maski i kombinezony. Sprzęt, który dotarł do Olsztyna jest już dystrybuowany. Jak wiadomo w obecnych czasach i panującej epidemii koronawirusa każda pomoc w postaci sprzętu ochronnego jest bardzo ważna, a szpitale mają na takie materiały ciągłe zapotrzebowanie.
Dziękujemy i bardzo cenimy sobie pomoc, którą uzyskaliśmy od naszego miasta Weifang, a więc od naszych przyjaciół z miasta partnerskiego, bo przecież dzisiaj wiemy, że mieszkańcy, a przede wszystkim personel medyczny, personel wspomagający, ratunkowy, pielęgniarki i pielęgniarze potrzebują środków ochrony osobistej. Chciałbym również serdecznie podziękować Warmińsko-mazurskiemu Oddziałowi Polskiego Czerwonego Krzyża, moim służbom - Wydziałowi Promocji, bo przecież to dzięki wspólnemu naszemu wysiłkowi mamy bardzo bliski, szybki kontakt z naszymi partnerami. - mówi prezydent Olsztyna - Piotr Grzymowicz.
Partnerem samorządu przy sprowadzaniu środków ochrony z Chin był Warmińsko-Mazurski Oddział Polskiego Czerwonego Krzyża. Jako organizacja humanitarna był adresatem przesyłki. Dzięki współpracy udało się szybko i sprawnie przeprowadzić cały proces odbioru paczek z środkami ochrony, które wysłało dla Olsztyna miasto partnerskie z Chin.
Uważam, że jest to przykład bardzo konstruktywnej współpracy miasta z Warmińsko-Mazurskim Oddziałem Okręgowym PCK. Zostaliśmy zaproszeni do współpracy przez miasto, które zwróciło się do miasta partnerskiego Weifang w Chinach, a my z kolei jako organizacja humanitarna załatwiliśmy formalności, mieliśmy wpływ na to, że ta przesyłka trafiła szybko do Olsztyna i będziemy wspólnie z miastem rozdzielać te potrzebne materiały ochronne wśród mieszkańców, wśród najbardziej potrzebujących. - dyrektor oddziału PCK, Dorota d'Aystetten.
Placówek szpitalnych czy osób potrzebujących takiego wsparcia jest wiele. W wyniku epidemii koronawirusa i ciągłej próbie ograniczenia rozprzestrzeniania się go, środków ochrony osobistej brakuje i jest na nie ogromne zapotrzebowanie. Jedną z placówek, którym sprzęt jest niezbędny do sprawnego funkcjonowania, jest Miejski Szpital Zespolony.
Zapotrzebowanie jest olbrzymie, bo to około trzech tysięcy masek chirurgicznych na tydzień. Do tego niezbędne są specjalistyczne maski z filtrami, kombinezony, przyłbice. Bo trzeba być w pełnym rynsztunku, jeśli trafi się pacjent z podejrzeniem zakażenia koronawirusem. Dlatego każda liczba masek i sprzętu się przyda, tym bardziej, że nie wiemy, jak długo ta sytuacja potrwa. - informuje zastępca dyrektora placówki, Jacek Zachariasz.
Poza szpitalem miejskim, sprzęt trafi do Przychodni Specjalistycznej przy ul. Dworcowej, Domów Pomocy Społecznej i Burs, Izby Wytrzeźwień, Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej oraz PCK i Polskiego Komitetu Pomocy Społecznej, które świadczą usługi opiekuńcze na rzecz mieszkańców Olsztyna.
Pomoc z Chin w liczbach:
Otrzymaliśmy:
- maski medyczne- zwykłe: 10.000 szt (10 opakowań),
- maski klasy FFP2- 1000 szt. (1 op.)
- kombinezony ochronne: 200 szt. (1 opakowanie);
Przekazujemy:
PCK (usługi opiekuńcze dla Miasta):
- maski medyczne- zwykłe: 400 szt
- maski klasy FFP2- 100 szt.
Miejski Szpital Zespolony
- maski medyczne- zwykłe: 5.300 szt.
- maski klasy FFP2- 490 szt.
- kombinezony-140 szt.
Przychodnia Specjalistyczna:
- maski medyczne- zwykłe:1.000 szt.
- maski klasy FFP2- 100 szt.
- kombinezony- 30 szt.
Domy Pomocy Społecznej i Bursy (miejsca kwarantanny zbiorowej):
- maski medyczne- zwykłe:2.650 szt.
- maski klasy FFP2- 210 szt.
- kombinezony- 30 szt.
Izba wytrzeźwień:
- maski medyczne- zwykłe: 50 szt.
MOPS:
- maski medyczne- zwykłe: 400szt.
- maski klasy FFP2- 100 szt.
PKPS (usługi opiekuńcze dla Miasta):
- maski medyczne- zwykłe:200 szt
- maski klasy FFP2- 100 szt.