Marsz Równości w Olsztynie 2024. Kiedy się odbędzie? Znane są już pierwsze szczegóły!

i

Autor: Monika Smolik

wydarzenia

Marsz Równości w Olsztynie 2024. Kiedy się odbędzie? Znane są już pierwsze szczegóły!

2024-05-13 7:21

Przed nami czwarta edycja Olsztyńskiego Marszu Równości. W tym roku uczestnicy przejdą ulicami miasta pod hasłem "Równość dla wszystkich rodzin!". Kiedy odbędzie się Marsz Równości w Olsztynie 2024? Jakie postulaty mają organizatorzy? Poznaliśmy już pierwsze szczegóły dotyczące wydarzenia.

Marsze Równości od lat są jednym z elementów starań środowisk lesbijek, gejów, osób biseksualnych, transpłciowych czy queer o akceptację. Barwne parady co roku przechodzą przez wiele polskich miast, również przez Olsztyn. Przypomnijmy, że pierwszy Marsz Równości w Olsztynie odbył się w 2019 roku. W 2020 i 2021 roku organizatorzy musieli zrezygnować z marszu z powodu pandemii koronawirusa. Dlatego też przed nami nie szósta, a czwarta edycja wydarzenia.

Marsz Równości w Olsztynie 2024. Kiedy się odbędzie?

Marsz Równości w Olsztynie 2024 odbędzie się w sobotę 1 czerwca w samo południe. Niebawem ma zostać ogłoszone również miejsce startu. Tym razem paradzie przyświecać będzie hasło "Równość dla wszystkich rodzin!". – Dla nas oznacza ono, że wszystkie rodziny powinny mieć te same prawa w społeczeństwie. Rodziny składają się z różnorodnych osób: od par decydujących się na dzieci, przez te, które dzieci mieć nie chcą, po rodziny jedno- i różnopłciowe. Zarówno osoby monogamiczne i poliamoryczne. Niekiedy rolę opiekunów przejmują też dziadkowie. To ważne dla bezpieczeństwa, zdrowia i relacji osób, które je tworzą. Rodziny nie mają granic! Chcemy równości! Dla osób bez względu na orientację seksualną, płeć, niepełnosprawność, wygląd, pochodzenie, majętność i wiek! – tłumaczą organizatorzy.

Jakie postulaty mają organizatorzy Marszu Równości?

W założonym na Facebooku wydarzeniu wymienili także swoje postulaty. Wśród nich znalazło się: dołączenie do katalogu przestępstw na tle dyskryminacyjnym powodu związanego z orientacją seksualną i tożsamością płciową, polepszenie dostępu do opieki zdrowotnej, szczególnie obejmującej kwestie zdrowia psychicznego, bo aż 3 na 4 młode osoby LGBT+ deklarują myśli samobójcze, wprowadzenie przyjaznej tranzycji na NFZ, małżeństw jednopłciowych, zabezpieczeń prawnych dla tęczowych rodzin, debaty bez dehumanizacji, zakazanie pseudoterapii konwersyjnych.

– Według zapisów Konstytucji wszyscy są wobec prawa równi, każda osoba ma prawo do równego traktowania przez władze publiczne i nikt nie może być dyskryminowany w życiu politycznym, społecznym lub gospodarczym z jakiejkolwiek przyczyny. Wiemy, że tak nie jest. Prawodawstwo w Polsce traktuje osoby LGBTQIA+ najgorzej wśród krajów w Unii Europejskiej. Przez 9 ostatnich lat Zjednoczona Prawica na czele z prezesem Kaczyńskim z nas szydzi, a prezydent kraju mówi, że jesteśmy ideologią. Wciąż czekamy na działania nowego rządu, aby sprawdzić realizację postulatów, które nas dotyczą – dodają organizatorzy.

Marsz Równości w Olsztynie 2023. Barwna parada przeszła ulicami miasta

Parada Równości przeszła ulicami Warszawy