- Prezydent Duda podpisał ustawę wprowadzającą nowe święto państwowe, Narodowy Dzień Pamięci o Polakach – Ofiarach Ludobójstwa.
- Święto upamiętnia ponad 100 tysięcy Polaków zamordowanych przez ukraińskich nacjonalistów w latach 1939–1946 na Kresach Wschodnich.
- Nowe święto przypada 11 lipca. Czy będzie to dzień wolny od pracy?
Nowe święto w Polsce. Upamiętnia ofiary ludobójstwa
Lista świąt państwowych w Polsce będzie dłuższa. Prezydent Andrzej Duda podpisał w środę ustawę z dnia 4 czerwca 2025 r. o ustanowieniu 11 lipca Narodowym Dniem Pamięci o Polakach – Ofiarach Ludobójstwa dokonanego przez OUN i UPA na ziemiach wschodnich II Rzeczypospolitej Polskiej. Nowe święto ma upamiętniać tragiczne wydarzenia z czasów II wojny światowej i ich ofiary.
W ustawie przypomniano, że "w latach 1939–1946 nacjonaliści ukraińscy z Organizacji Ukraińskich Nacjonalistów (OUN), Ukraińskiej Powstańczej Armii (UPA) oraz innych ukraińskich formacji nacjonalistycznych działających na ziemiach Kresów Wschodnich II Rzeczypospolitej Polskiej (województwa wołyńskie, tarnopolskie, stanisławowskie, lwowskie, poleskie) oraz obecnych województw lubelskiego i podkarpackiego dokonali na ludności polskiej zbrodni ludobójstwa". Jak dodano, zamordowano wtedy ponad 100 tysięcy Polaków, głównie mieszkańców wsi, zniszczyli ich mienie i doprowadzili do uchodźstwa z Kresów Wschodnich II Rzeczypospolitej setek tysięcy Polaków.
Symboliczną datą tej tragedii jest 11 lipca 1943 roku, tzw. Krwawa Niedziela na Wołyniu, kiedy to w ponad 100 miejscowościach niemal jednocześnie dokonano brutalnych mordów na polskich rodzinach.
"Męczeńska śmierć z powodu przynależności do narodu polskiego zasługuje na pamięć w formie dnia wyróżnianego corocznie przez państwo polskie, w którym ofiarom będzie oddawany hołd" – czytamy w ustawie.
Czy 11 lipca będzie dniem wolnym od pracy?
Choć nowe święto zostanie wprowadzone do oficjalnego kalendarza świąt państwowych, nie będzie dniem ustawowo wolnym od pracy. Oznacza to, że tego dnia wszystkie instytucje, urzędy i firmy będą funkcjonować normalnie.
Warto pamiętać, że zgodnie z polskim prawem nie każde święto państwowe wiąże się z dniem wolnym od pracy – i odwrotnie, nie każdy dzień wolny ma rangę święta państwowego.
Dni ustawowo wolne od pracy w Polsce
Poniżej aktualna, pełna lista dni ustawowo wolnych od pracy:
- 1 stycznia (środa) - Nowy Rok
- 6 stycznia (poniedziałek) - Święto Trzech Króli
- 20 kwietnia (niedziela) - Wielkanoc
- 21 kwietnia (poniedziałek) - Poniedziałek Wielkanocny
- 1 maja (czwartek) - Święto Pracy
- 3 maja (sobota) - Święto Konstytucji 3 Maja
- 8 czerwca (niedziela) - Zielone Świątki
- 19 czerwca (czwartek) - Boże Ciało
- 15 sierpnia (piątek) - Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny
- 1 listopada (sobota) - Wszystkich Świętych
- 11 listopada (wtorek) - Narodowe Święto Niepodległości
- 24 grudnia (środa) - Wigilia (NOWOŚĆ 2025)
- 25 grudnia (czwartek) - Boże Narodzenie
- 26 grudnia (piątek) - Drugi dzień Świąt Bożego Narodzenia
