"Mała Wenecja" w woj. warmińsko-mazurskim
Na Warmię i Mazury przyjeżdża wielu turystów, szczególnie w wakacje, gdy letnia pogoda sprzyja wypoczynkom na świeżym powietrzu. Można opalać się na licznych plażach, korzystać z kąpieli w jeziorach czy aktywnie wypocząć w lasach, np. jeżdżąc na rowerze lub uprawiając jogging. Część turystów wybiera jednak podróże zagraniczne, aby móc poczuć klimat śródziemnomorski. Od lat do najpopularniejszych kierunków Polaków należą Włochy, Hiszpania, Portugalia czy Grecja. Okazuje się jednak, że aby poczuć włoski klimat, wcale nie trzeba zbyt daleko wyjeżdżać. "Małą Wenecję" można znaleźć w stolicy Warmii i Mazur.
Włoski klimat poczujesz w Olsztynie
To niepozorne miejsce na Starym Mieście w Olsztynie codziennie mijają setki mieszkańców, którzy często nie mają czasu na podziwianie pięknych widoków wprost z jednego najbardziej znanych mostów, czyli Mostu Św. Jana Nepomucena. O którym dokładnie miejscu mowa? Wystarczy wybrać się na wspomniany obiekt i tuż naprzeciwko pomnika Świętej Jana. Za barierkami rozciąga się widok na najdłuższą olsztyńską rzekę, czyli Łynę. Z mostu Jana można przyjrzeć się malowniczym kamieniczkom, które zachwycają wyglądem, to z kolei przywodzi na myśl Włochy. W budynkach zlokalizowane są liczne restauracje, a znajdujące się w pobliżu ogródki restauracyjne położone są tuż nad brzegiem rzeki, dzięki czemu można poczuć się jak na gondoli. Wyjątkowy włoski klimat można poczuć również siedząc przy stoliku na zewnątrz we wspomnianych ogródkach. Stamtąd dodatkowo można podziwiać wiekową, ceglaną konstrukcję najstarszego mostu w Olsztynie, czyli Mostu Św. Jana.
To najstarszy most w Olsztynie. Powstał na początku XIX wieku
Niepowtarzalny klimat tworzy sam Most Św. Jana. w Znajduje się on w ciągu ulicy Prostej, na granicy Śródmieścia oraz Osiedla Grunwaldzkiego. Jest to najstarszy tego typu obiekt w mieście. Powstał na miejscu Dolnej Bramy, która zawaliła się w 1806 roku. Dawniej stała tu także kapliczka z czerwonej cegły. W 1869 roku kapliczkę zastąpiła rzeźba przedstawiająca św. Jana Nepomucena. Rzeźbę wykonał Wilhelm Jansen z Kolonii. W 1996 r., wraz z remontem mostu, Towarzystwo Przyjaźni Polsko-Niemieckiej odtworzyło kopię zaginionego pomnika. Po 1907 roku przez most jeździły tramwaje linii nr 1. Do czasu likwidacji tramwajów, czyli do listopada 1965 roku, był tam przystanek.
