podróże

Królestwo lasów grądowych. Malowniczy szlak zachwyca jesienią. Tylko godzinę drogi od Olsztyna

2024-09-30 11:41

Gdzie na jesienny spacer w województwie warmińsko-mazurskim? Jednym z piękniejszych miejsc, które warto odwiedzić, jest szlak na Górę Dębową. Wiedzie przez prawdziwe królestwo lasów grądowych ze 100-letnimi dębami, lipami, grabami oraz bukami. Przebarwiające się liście powodują, że można tam podziwiać całą paletę jesiennych barw.

Za oknem jesień rozgościła się już na dobre. Dni są coraz krótsze i chłodniejsze, a drzewa zaczęły pokrywać się odcieniami złota, czerwieni i brązu. By w pełni poczuć ten niezwykły klimat, warto wybrać się na jesienny spacer. Jednym z ciekawszych miejsc w województwie warmińsko-mazurskim jest szlak na Górę Dębową mieszczący się na terenie gminy Iłowo w sąsiedztwie siedziby Nadleśnictwa Dwukoły. To zaledwie godzina jazdy samochodem z Olsztyna, a widoki są naprawdę malownicze.

Szlak na Górę Dębową. Idealne miejsce na jesienny spacer w województwie warmińsko-mazurskim

Szlak na Górę Dębową został utworzony na terenie rezerwatu przyrody "Góra Dębowa" w 2018 roku. Prowadzi na najwyższy szczyt w tej okolicy o wysokości 185 m n.p.m. I chociaż wielu osobom może wydawać się, że najpiękniejsze widoki czekają dopiero na samej górze, to nic bardziej mylnego. Po drodze można bowiem zobaczyć prawdziwe królestwo lasów grądowych, w którym rosną 100-letnie dęby, lipy, graby, buki.

Przebarwiające się liście powodują, że lasy urzekają całą paletą jesiennych barw. Nisko zawieszone o tej porze roku słońce dodatkowo rozświetla wnętrze lasu, tworząc swoistą słoneczną mozaikę – zauważa Nadleśnictwo Dwukoły.

Atrakcyjności szlaku sprzyja też urozmaicona rzeźba terenu Wzniesień Mławskich z wałami i wzgórzami morenowymi. Ciekawostką jest natomiast niespotykany urodzaj nasion dębu, który powoduje, że idziemy po dywanie żołędzi.

Przejście szlaku powinno zająć około półtorej godziny. Oczywiście wszystko zależy od tempa, w jakim będziemy się poruszać oraz ilości przystanków. A tych, ze względu na malownicze widoki, z pewnością będzie wiele. Po pokonaniu 4,5 km trasy można odpocząć nad stawem w Dwukołach. Trasę można przemierzać samodzielnie lub po wcześniejszym uzgodnieniu pod opieką pracownika służby leśnej.

Jak dobrze znasz Olsztyn i okolice? Sprawdź w quizie, czy rozpoznasz te atrakcje po krótkim opisie

Pytanie 1 z 12
Jaką nazwę nosi Centrum Popularyzacji Nauki i Innowacji Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie?
Eska Summer City Olsztyn! Wizyta na olsztyńskiej starówce