Kogo dotyczy kwarantanna w warunkach domowych?
Kwarantanna nakładana na osoby zdrowe, które miały kontakt z osobami zakażonymi - wyjaśnia Krzysztof Guzek - rzecznik Urzędu Wojewódzkiego w Olsztynie. Trwa 14 dni i w tym czasie nie powinniśmy opuszczać miejsca pobytu: mieszkania, domu. Za opuszczenie miejsca kwarantanny grozi grzywna do 5 tysięcy złotych. Apelujemy o zdrowy rozsądek. Te dwa tygodnie są po to, żeby ograniczyć rozprzestrzenianie się koronawirusa. Od tego, czy przestrzegamy kwarantanny zależy zdrowie nasze i innych - dodaje rzecznik wojewody warmińsko - mazurskiego.
Wcześniej kwestie związane z kwarantanną nadzorował telefonicznie sanepid, teraz ich działania wspomaga policja. Jaka takie kontrole wyglądają w praktyce ?
Policjanci dysponują numerami telefonów do osób objętych kwarantanną. Kontaktują się z nimi. Patrol pojawia się w miejscu zamieszkania, dzwoni i prosi na przykład, żeby taka osoba pokazała się w oknie. Gdy jest wieczór, funkcjonariusze proszą, by zapaliła światło, na takiej zasadzie kontrole te się odbywają - wyjaśnia Izabela Niedźwiedzka - Pardela z Komendy Wojewódzkiej Policji w Olsztynie.
Jak dotąd na Warmii i Mazurach, policja nie odnotowała żadnych incydentów związanych ze złamaniem kwarantanny przez osoby, które w niej pozostają. Była ucieczka na wieść o zarządzonej kwarantannie. O niej więcej przeczytacie TUTAJ:
Na jaką pomoc mogą liczyć osoby, które przebywają w kwarantannie domowej?
Główna odpowiedzialność ciąży na jednostkach samorządu terytorialnego i punktach społecznej, takich jak MOPS, czy GOPS, przy współpracy z policją. Do tego jeszcze powinniśmy dodać taką zwykłą pomoc rodzinną, lub sąsiedzką. Ta pomoc instytucjonalna nie wyklucza tego, że możemy sobie nawzajem pomagać, oczywiście przy zachowaniu wszelkich zasad bezpieczeństwa sanitarnego, podkreśla - Krzysztof Guzek, rzecznik wojewody warmińsko - mazurskiego.