W środę (1 kwietnia) odbyła się konferencja prasowa z udziałem Mariusza Kamińskiego, Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji oraz gen. insp. Jarosława Szymczyka, komendanta głównego policji. W związku ze zmianami, jakie wprowadził we wtorek rząd, zmieni się również taktyka działań służb mundurowych oraz policji. Znacząca część policjantów będzie wykonywała intensywne czynności patrolowe na ulicach miast i mniejszych miejscowości. - Dzisiaj na ulice wyruszyło 20 tys. policjantów wspomaganych przez 1,5 tys. żołnierzy Wojska Polskiego, gównie z Żandarmerii Wojskowej, która towarzyszy policji
w patrolach. Te działania będą jeszcze bardziej wzmacniane. - mówił minister.
- Koronawirus. Posłuchaj, jakie przedmioty trzeba dezynfekować. To materiał z cyklu DOBRZE POSŁUCHAĆ. Podcasty z poradami.
- Posłuchaj, jak dbać o dłonie w obliczu koronawirusa. To materiał z cyklu DOBRZE POSŁUCHAĆ. Podcasty z poradami.
- To grypa czy koronawirus? Posłuchaj, jakie są podobieństwa, a jakie różnice? To materiał z cyklu DOBRZE POSŁUCHAĆ. Podcasty z poradami.
Straż miejska pod zwierzchnictwem policji
Od jutra, 2 kwietnia, straże miejskie i gminne zostaną poddane zwierzchniemu nadzorowi policji. Będzie ona ściśle koordynowała pracę patrolową wszystkich służb, które mogą być w tym zakresie pomocne.
Podczas konferencji poruszona została również kwestia kwarantanny domowej. U tych, którzy do tej pory wzorowo przestrzegali kwarantanny, teraz być może policja będzie pojawiała się rzadziej - raz na dwa-trzy dni.
- Podjęliśmy decyzję o zmianie formuły kontroli osób pozostających w kwarantannie. Od teraz będziemy szczególnie pojawiać się pod adresami, gdzie widzimy, że jest problem oraz tam, gdzie kwarantanna dopiero się rozpoczyna. - informuje gen.insp. Jarosław Szymczyk.
Osoby przebywające w kwarantannie domowej będą miały również obowiązek korzystania ze specjalnej aplikacji.