Wiadomości

Kolejna kapliczka odzyskała dawny blask. Na Warmii jest ich aż 1300 [ZDJĘCIA]

2023-12-15 14:31

Przydrożne kapliczki to charakterystyczny element architektoniczny Warmii. Niestety, wiele z nich przez lata niszczało. Jedna z nich została odrestaurowana przez władze powiatu olsztyńskiego. Mowa o tej w Nowym Kawkowie w gminie Jonkowo. Jak się prezentuje po remoncie? Efekty prac można zobaczyć w naszej galerii poniżej.

Przydrożne kapliczki to charakterystyczny na Warmii. Jedna z nich odzyskała dawny blask

Znakiem rozpoznawczym Warmii są przydrożne kapliczki, których na próżno szukać na Mazurach. Jest ich około 1300. Warmiacy historycznie byli katolikami, z kolei Mazurzy byli wyznania ewangelickiego. To właśnie ze względów wyznaniowych, więcej jest zabytków sakralnych na Warmii niż na Mazurach, głównie tych gotyckich i neogotyckich.

Kapliczka w Nowym Kawkowie pochodzi z końca XIX wieku. Przez lata nie była konserwowana, czas doprowadził ją do ekstremalnie złego stanu. Wiele cegieł powypadało z muru, z każdej strony widać było głębokie pęknięcia i ubytki. Konstrukcję porosła roślinność. Dodatkowo kapliczka mocno przechylała się w stronę drogi. Jej stan groził zawaleniem, dlatego mieszkańcy, przy wsparciu i zaangażowaniu swojego sołtysa Jana Dowgielewicza, zwrócili się o pomoc do starosty olsztyńskiego.

- Kapliczki przydrożne to element dziedzictwa architektonicznego Warmii, ale to też ważny obiekt dla lokalnej społeczności. Dbałość o ich zachowanie jest naszym obowiązkiem, dlatego, w miarę posiadanych środków, robimy wszystko, by uchronić te unikatowe symbole zwyczajów i religii naszych przodków – powiedział starosta Andrzej Abako.

Kapliczka w Nowym Kawkowie po rewitalizacji

W 2021 r. kapliczkę zbadał konserwator dzieł sztuki. Okazało się wtedy, że przy tak dużej skali zniszczeń większość prac konserwatorskich, jak na przykład mycie, jest niemożliwa do realizacji bez zmiany lokalizacji i następnie rekonstrukcji kapliczki. W uzgodnieniu z gminą Jonkowo kapliczka została przesunięta o 2 metry. Pod koniec czerwca rozpoczęły się prace restauratorskie i roboty budowlane. Objęły m.in. mycie, dezynfekcję cegieł oraz kamieni z glonów i porostów, odkorodowanie krzyża, uzupełnienie ubytków, montaż nowego, drewnianego okna, tynkowanie i zabezpieczenie mikrobiologiczne.

Rewitalizacja kapliczki zakończyła się w grudniu 2023 r., po dwóch latach zabiegania o dofinansowanie prac przygotowawczych i w konsekwencji prac konserwatorsko-budowlanych. Jej koszt, łącznie z wykonaną dokumentacją i nadzorem inwestorskim wyniósł nieco ponad 104 tys. zł. Powiat pozyskał na ten cel dotację z Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Olsztynie w wysokości 75 tys. zł, pozostałą kwotę pokrył jako wkład własny.

Efekty prac restauratorskich można zobaczyć w galerii.

Świąteczne iluminacje w Olsztynie zachwycają. Prawdziwą „gwiazdą” jest choinka na starówce

Kolejny obiekt sakralny odzyskał dawny blask. Na Warmii jest ich aż 1300