Wypłaty dodatku węglowego z opóźnieniem
Zgodnie z ustawą wypłaty dodatku węglowego powinny dotrzeć do odbiorców ciepła w terminie dwóch miesięcy od złożenia wniosku. Tak się jednak nie dzieje. Choć w wielu przypadkach termin wypłaty minął, to pieniądze na koncie nie pojawiły się. Zamiast tego wnioskujący otrzymują w urzędach informację, że pieniędzy na wypłaty po prostu nie ma. Sprawą zainteresował się senator KO Krzysztof Brejza. Na Twitterze opublikował skan pisma, które skierował do Prokuratora Krajowego.
– Skierowałem zawiadomienie do prokuratury ws. nieprzekazywania przez rząd w terminie dodatków węglowych. Rząd ma 2 miesiące na wypłatę ludziom należnych środków. W wielu gminach setki osób oczekuje ponad 2 miesiące, ludzie się zapożyczają, nie mają za co kupić opału – czytamy we wpisie.
Senator Krzysztof Brejza złożył zawiadomienie do prokuratury ws. nieprzekazywania przez rząd w terminie dodatków węglowych
"Dotarły do mnie niepokojące informacje o licznych nieprawidłowościach związanych z nieterminowym przekazywaniem przez administrację rządową samorządom środków finansowych na wypłatę dodatków węglowych" - pisze Brejza w zawiadomieniu.
Zwrócił przy tym uwagę, że ustawa o dodatku węglowym zobowiązuje do wypłaty tego dodatku każdej osobie uprawnionej w ciągu najpóźniej dwóch miesięcy od momentu złożenia wniosku. "Tymczasem rządowe środki przekazywane są niesystematycznie i według niewiadomych kryteriów z dużym opóźnieniem, znacznie przekraczającym możliwość wypłaty dodatku węglowego uprawnionej osobie w terminie 2 miesięcy od złożenia wniosku" - zaznacza.
Jak podał, "w Inowrocławiu wnioski ponad 300 mieszkańców objęte są przekroczonym 2-miesięcznym terminem wypłaty". "We Włocławku ponad 500 mieszkańców nie wypłacono, z powodu opóźniania realizacji zadania przez rząd, pieniędzy na zakup węgla niezbędnego do ogrzania mieszkań. Sytuacja dotyczy również mniejszych miejscowości - np. w Janikowie w terminie dodatku nie wypłacono ponad 100 mieszkańcom" - wylicza senator.
Jego zdaniem, powstaje domniemanie niedopełnienia obowiązków przez członków Rady Ministrów, którzy zgodnie z prawem są zobowiązani do realizacji ustawy i do terminowego przekazywania środków na wypłatę dodatków węglowych. Jak dodał, "nie można godzić się z pozostawieniem setek tysięcy lub nawet milionów Polaków w skali kraju bez terminowej należnej pomocy w zakresie opału, skoro obowiązujące w Polsce prawo nakazuje rządowi udzielania takiej pomocy".
"W związku z powyższym wnoszę do Pana Prokuratora o wszczęcie postępowania i zweryfikowanie, z jakich przyczyn przedstawiciele administracji rządowej nie realizują w 2-miesięcznym terminie (wynikającym z art. 2 ust. 11 ustawy o dodatku węglowym) ustawowego obowiązku przekazywania Polkom i Polakom środków na wypłatę dodatków węglowych. Konieczne jest ustalenie osób odpowiedzialnych za naruszenie obowiązującego prawa i określenie szkody dla interesu publicznego i prywatnego (prawdopodobnie setek tysięcy osób) spowodowanej systemowym opóźnianiem wypłaty środków na dodatki węglowe w sezonie grzewczym" - napisał Brejza.
Poinformował przy tym, że wystąpił też do Najwyższej Izby Kontroli o "przeprowadzenie w rządzie pilnej kontroli w celu ustalenia, kto odpowiada za nieprzekazywanie zgodnie z ustawą pieniędzy na dodatki węglowe.
Jacek Sasin: środki na dodatki węglowe zostały przekazane samorządom
Głos w tej sprawie zabrał również wicepremier Jacek Sasin. - Środki trafiły do samorządów, są wypłacane, jest to duże wsparcie dla osób, które opalają swoje mieszkania węglem - powiedział. Stwierdził też, że wszystkie środki z budżetu, które miały zostać przekazane na ten cel, zostały przekazane, a zawiadomienie senatora nazwał happeningiem.
Wicepremier podkreślił, że w obliczu gwałtownego wzrostu cen węgla rząd podjął kosztowną dla budżetu państwa decyzję, aby te środki wypłacić. - Tylko sprawność działań samorządów w tej sprawie decyduje, czy te środki już trafiły czy trafiają do obywateli - dodał.
Dodatek węglowy 2022. Wnioski można składać do 30 listopada
Dodatek węglowy to jednorazowe świadczenie w wysokości 3 tysięcy złotych przysługujące gospodarstwom domowym, dla których głównym źródłem ogrzewania jest: kocioł na paliwo stałe, kominek, koza, ogrzewacz powietrza, trzon kuchenny, piecokuchnia, kuchnia węglowa lub piec kaflowy na paliwo stałe – zasilane węglem kamiennym, brykietem lub pelletem, zawierającymi co najmniej 85 proc. węgla kamiennego.
Aby otrzymać dodatek węglowy, trzeba złożyć wniosek o jego wypłatę do gminy do 30 listopada 2022 roku. Zgodnie ze zmianą ustawy o dodatku węglowym wprowadzoną w ustawie o wsparciu odbiorców ciepła, gminy mają na jego wypłatę do dwóch miesięcy od złożenia wniosku.
Bieda zagląda do wielu domów. Polacy coraz częściej szperają po śmietnikach?
Posłuchaj, co mówią zwykli ludzie!
Listen to "Polacy szperają w ŚMIETNIKACH! Serce mi KRWAWI. To rząd zgotował nam BIEDĘ!" on Spreaker.