Wypłaty dodatku węglowego z opóźnieniem. Złożono zawiadomienie do prokuratury

i

Autor: pixabay.com Wypłaty dodatku węglowego z opóźnieniem. Złożono zawiadomienie do prokuratury

Wypłaty dodatku węglowego z opóźnieniem. Złożono zawiadomienie do prokuratury

2022-11-28 12:52

Kiedy wypłaty dodatku węglowego? Wiele osób, choć wniosek złożyło ponad dwa miesiące temu, pieniędzy wciąż nie otrzymało. Senator KO Krzysztof Brejza postanowił w związku z tym złożyć zawiadomienie do prokuratury.

Wypłaty dodatku węglowego z opóźnieniem

Zgodnie z ustawą wypłaty dodatku węglowego powinny dotrzeć do odbiorców ciepła w terminie dwóch miesięcy od złożenia wniosku. Tak się jednak nie dzieje. Choć w wielu przypadkach termin wypłaty minął, to pieniądze na koncie nie pojawiły się. Zamiast tego wnioskujący otrzymują w urzędach informację, że pieniędzy na wypłaty po prostu nie ma. Sprawą zainteresował się senator KO Krzysztof Brejza. Na Twitterze opublikował skan pisma, które skierował do Prokuratora Krajowego.

– Skierowałem zawiadomienie do prokuratury ws. nieprzekazywania przez rząd w terminie dodatków węglowych. Rząd ma 2 miesiące na wypłatę ludziom należnych środków. W wielu gminach setki osób oczekuje ponad 2 miesiące, ludzie się zapożyczają, nie mają za co kupić opału – czytamy we wpisie.

Senator Krzysztof Brejza złożył zawiadomienie do prokuratury ws. nieprzekazywania przez rząd w terminie dodatków węglowych

"Dotarły do mnie niepokojące informacje o licznych nieprawidłowościach związanych z nieterminowym przekazywaniem przez administrację rządową samorządom środków finansowych na wypłatę dodatków węglowych" - pisze Brejza w zawiadomieniu.

Zwrócił przy tym uwagę, że ustawa o dodatku węglowym zobowiązuje do wypłaty tego dodatku każdej osobie uprawnionej w ciągu najpóźniej dwóch miesięcy od momentu złożenia wniosku. "Tymczasem rządowe środki przekazywane są niesystematycznie i według niewiadomych kryteriów z dużym opóźnieniem, znacznie przekraczającym możliwość wypłaty dodatku węglowego uprawnionej osobie w terminie 2 miesięcy od złożenia wniosku" - zaznacza.

Jak podał, "w Inowrocławiu wnioski ponad 300 mieszkańców objęte są przekroczonym 2-miesięcznym terminem wypłaty". "We Włocławku ponad 500 mieszkańców nie wypłacono, z powodu opóźniania realizacji zadania przez rząd, pieniędzy na zakup węgla niezbędnego do ogrzania mieszkań. Sytuacja dotyczy również mniejszych miejscowości - np. w Janikowie w terminie dodatku nie wypłacono ponad 100 mieszkańcom" - wylicza senator.

Jego zdaniem, powstaje domniemanie niedopełnienia obowiązków przez członków Rady Ministrów, którzy zgodnie z prawem są zobowiązani do realizacji ustawy i do terminowego przekazywania środków na wypłatę dodatków węglowych. Jak dodał, "nie można godzić się z pozostawieniem setek tysięcy lub nawet milionów Polaków w skali kraju bez terminowej należnej pomocy w zakresie opału, skoro obowiązujące w Polsce prawo nakazuje rządowi udzielania takiej pomocy".

"W związku z powyższym wnoszę do Pana Prokuratora o wszczęcie postępowania i zweryfikowanie, z jakich przyczyn przedstawiciele administracji rządowej nie realizują w 2-miesięcznym terminie (wynikającym z art. 2 ust. 11 ustawy o dodatku węglowym) ustawowego obowiązku przekazywania Polkom i Polakom środków na wypłatę dodatków węglowych. Konieczne jest ustalenie osób odpowiedzialnych za naruszenie obowiązującego prawa i określenie szkody dla interesu publicznego i prywatnego (prawdopodobnie setek tysięcy osób) spowodowanej systemowym opóźnianiem wypłaty środków na dodatki węglowe w sezonie grzewczym" - napisał Brejza.

Poinformował przy tym, że wystąpił też do Najwyższej Izby Kontroli o "przeprowadzenie w rządzie pilnej kontroli w celu ustalenia, kto odpowiada za nieprzekazywanie zgodnie z ustawą pieniędzy na dodatki węglowe.

Jacek Sasin: środki na dodatki węglowe zostały przekazane samorządom

Głos w tej sprawie zabrał również wicepremier Jacek Sasin. - Środki trafiły do samorządów, są wypłacane, jest to duże wsparcie dla osób, które opalają swoje mieszkania węglem - powiedział. Stwierdził też, że wszystkie środki z budżetu, które miały zostać przekazane na ten cel, zostały przekazane, a zawiadomienie senatora nazwał happeningiem.

Wicepremier podkreślił, że w obliczu gwałtownego wzrostu cen węgla rząd podjął kosztowną dla budżetu państwa decyzję, aby te środki wypłacić. - Tylko sprawność działań samorządów w tej sprawie decyduje, czy te środki już trafiły czy trafiają do obywateli - dodał.

Dodatek węglowy 2022. Wnioski można składać do 30 listopada

Dodatek węglowy to jednorazowe świadczenie w wysokości 3 tysięcy złotych przysługujące gospodarstwom domowym, dla których głównym źródłem ogrzewania jest: kocioł na paliwo stałe, kominek, koza, ogrzewacz powietrza, trzon kuchenny, piecokuchnia, kuchnia węglowa lub piec kaflowy na paliwo stałe – zasilane węglem kamiennym, brykietem lub pelletem, zawierającymi co najmniej 85 proc. węgla kamiennego.

Aby otrzymać dodatek węglowy, trzeba złożyć wniosek o jego wypłatę do gminy do 30 listopada 2022 roku. Zgodnie ze zmianą ustawy o dodatku węglowym wprowadzoną w ustawie o wsparciu odbiorców ciepła, gminy mają na jego wypłatę do dwóch miesięcy od złożenia wniosku.

Ogrzewanie hybrydowe, czyli kilka źródeł ciepła w domu bez smogu. Czy warto?

Bieda zagląda do wielu domów. Polacy coraz częściej szperają po śmietnikach?

Posłuchaj, co mówią zwykli ludzie!

Listen to "Polacy szperają w ŚMIETNIKACH! Serce mi KRWAWI. To rząd zgotował nam BIEDĘ!" on Spreaker.