Do świąt Bożego Narodzenia zostało coraz mniej czasu. Ani się obejrzymy, a będziemy przystrajać choinkę, pakować prezenty i przygotowywać się do uroczystej kolacji wigilijnej. Niektórzy z nas już teraz zaczynają odliczać dni w kalendarzu, niecierpliwie oczekując na ten wyjątkowy moment. Kiedy zatem wypada Wigilia i Boże Narodzenie 2023? Na ile dni wolnych możemy liczyć w grudniu? Mamy świetne informacje.
Kiedy wypada Wigilia i Boże Narodzenie 2023? Można mieć aż 10 dni wolnego
Tegoroczne święta Bożego Narodzenia będą wyjątkowo długie. 24 grudnia, czyli Wigilia Bożego Narodzenia, wypada bowiem w niedzielę, dzięki czemu zyskamy całą sobotę na przygotowania. Warto podkreślić, że zgodnie z przepisami, Wigilia nie jest dniem ustawowo wolnym od pracy. Zatem, gdyby wypadła w dzień roboczy, musielibyśmy prosić pracodawcę o urlop.
Ustawowo wolnymi dniami od pracy są natomiast pierwszy oraz drugi dzień świąt Bożego Narodzenia – 25 i 26 grudnia. W tym roku wypadają one w poniedziałek i wtorek. Możemy dzięki temu liczyć na całe cztery dni wolnego.
To jednak nie wszystko. Jeżeli marzy nam się dłuższy świąteczny wypoczynek, nic straconego. Osoby, które mają jeszcze niewykorzystany urlop, mogą wydłużyć swój odpoczynek do aż dziesięciu dni. By to zrobić, wystarczą tylko trzy dni urlopu - w środę, czwartek oraz piątek. Nowy Rok, będący dniem ustawowo wolnym od pracy, wypada bowiem w poniedziałek.
Długi weekend także w styczniu
Kolejna dłuższa przerwa od pracy czeka nas w okolicach 6 stycznia. Wszystko za sprawą Święta Trzech Króli, które w 2024 roku obchodzić będziemy w sobotę. A zgodnie z przepisami, za święto wypadające w sobotę pracodawca jest zobowiązany dać pracownikom dodatkowy dzień wolny w innym terminie. Regulują to przepisy Kodeksu Pracy. Zgodnie z art. 130 § 2 KP "Każde święto występujące w okresie rozliczeniowym i przypadające w innym dniu niż niedziela obniża wymiar czasu pracy o 8 godzin". Możemy zatem wziąć dzień wolny w piątek 5 stycznia lub w poniedziałek 8 stycznia, wydłużając weekend do trzech dni.