Kiedy otworzą granice z Rosją?

i

Autor: MSWiA Kiedy otworzą granice z Rosją?

Kiedy otworzą granice z Rosją? Jak wygląda sytuacja na granicy z obwodem kaliningradzkim?

2020-05-14 10:00

Kiedy otworzą granice w Polsce? Nie ma konkretnej daty, wiadomo jednak, że kontrola na „wewnętrznych” granicach strefy Schengen – czyli z Niemcami, Litwą, Czechami i Słowacją została przedłużona do 12 czerwca 2020 roku. A jak wygląda sytuacja na tak zwanej granicy "zewnętrznej" - z Rosją, z którą graniczy województwo warmińsko-mazurskie? Szczegóły na ESKA Olsztyn.

Przedłużono kontrole na granicach wewnętrznych

Granice Polski z innymi państwami wciąż są zamknięte. Według nowelizacji rozporządzenia podpisanego przez szefa MSWiA Mariusza Kamińskiego, kontrola graniczna na granicy wewnętrznej zostaje przedłużona o 30 dni – od 14 maja br. do 12 czerwca br. Tak jak dotychczas granicę będzie można przekroczyć tylko w 42 wyznaczonych miejscach na lądzie:

  • z Czechami – 18 miejsc,
  • ze Słowacją – 5 miejsc,
  • z Niemcami – 16 miejsc,
  • z Litwą – 3 miejsca.

Kontrola graniczna jest też prowadzona w 4 portach morskich oraz na 17 lotniskach.

Więcej na ten temat przeczytasz TU:

Sonda
Gdzie poleciałbyś na wakacje, gdyby było to możliwe?

Kiedy otworzą granice z Rosją?

Jeżeli chodzi o granice zewnętrzne - na granicy z Rosją, Białorusią i Ukrainą ruch graniczny został znacznie ograniczony. Od 15 marca do odwołania zawieszony został ruch graniczny na dwóch przejściach z obwodem kaliningradzkim: Gołdap – Gusiew oraz Gronowo-Mamonowo. Obecnie granicę z Rosją można przekraczać jedynie w takich miejscowościach jak:

  • Bezledy
  • Grzechotki

- Funkcjonariusze z Warmińsko-Mazurskiego Oddziału Straży Granicznej na dwóch czynnych drogowych przejściach granicznych z Rosją w ciągu doby średnio odprawiają około 190 samochodów ciężarowych, czyli ruch towarowy odbywa się na bieżąco. Uwzględniając powroty Polaków do Polski, a Rosjan do swojego kraju, na dwóch drogowych przejściach granicznych odprawiamy również osoby, które stawią się pieszo. Chodzi o obywateli Polski, którzy wracają do naszego kraju i o Rosjan, którzy udają się do FR. - informuje kpt. SG Mirosława Aleksandrowicz rzecznik prasowy Warmińsko-Mazurskiego Oddziału Straży Granicznej.

Osoby, które stawią się do odprawy na kierunku przyjazdowym do Polski, np. pieszo lub samochodem osobowym, mają obowiązek podać funkcjonariuszowi SG w trakcie odprawy granicznej miejsce pobytu do odbycia obowiązkowej 14-dniowej kwarantanny oraz numer telefonu kontaktowego do siebie.

Kto może wjechać do Polski?

Na przejściach granicznych – zarówno na granicy wewnętrznej, jak i zewnętrznej – przy wjeździe do Polski utrzymane zostają również ograniczenia dla cudzoziemców.

Do Polski mogą wjechać jedynie:

  • obywatele Rzeczypospolitej Polskiej,
  • cudzoziemcy, którzy są małżonkami albo dziećmi obywateli Rzeczypospolitej Polskiej albo pozostają pod ich stałą opieką,
  • cudzoziemcy posiadający Kartę Polaka,
  • szefowie misji dyplomatycznych oraz członkowie personelu dyplomatyczno-konsularnego misji, czyli osoby posiadające stopień dyplomatyczny oraz członkowie ich rodzin,
  • cudzoziemcy posiadający prawo stałego lub czasowego pobytu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej,
  • cudzoziemcy posiadający prawo do pracy na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, tj. cudzoziemcy uprawnieni do wykonywania pracy na takich samych zasadach co obywatele polscy, posiadający zezwolenie na pracę, zaświadczenie o wpisie do ewidecji w sprawie pracy sezonowej, oświadczenie o powierzeniu wykonywania pracy cudzoziemcowi na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, którzy:
    - wykonują pracę na terytorium Rzeczpospolitej Polskiej lub
    - przedstawiają dokumenty, z których wynika, że podjęcie pracy rozpocznie się niezwłocznie po przekroczeniu granicy;
  • cudzoziemcy, którzy prowadzą środek transportu służący do przewozu osób lub towarów, a ich przejazd następuje w ramach czynności zawodowych polegających na transporcie towarów lub przewozie osób;
  • w szczególnie uzasadnionych przypadkach, nieuwzględnionych powyżej, komendant placówki Straży Granicznej, po uzyskaniu zgody Komendanta Głównego Straży Granicznej, może zezwolić cudzoziemcom na wjazd na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.

Salony kosmetyczne i fryzjerskie czekały na decyzję rządu w napięciu. Jak radzą sobie w trudnych czasach?
Podkarpacka granica w czasie pandemii