Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa, potocznie zwana Bożym Ciałem, to uroczystość liturgiczna w Kościele katolickim dla uczczenia Jezusa Chrystusa w Najświętszym Sakramencie. Obchodzona jest w czwartek po oktawie Zesłania Ducha Świętego (Zielonych Świątkach). Jest świętem nakazanym. Po raz pierwszy Boże Ciało obchodzone było w Leodium w 1246 roku, a w 1317 ustanowione zostało jako święto dla całego Kościoła zachodniego.
Boże Ciało w Polsce - kiedy zaczęto je obchodzić?
W Polsce Boże Ciało zaczęto obchodzić od XIV wieku. Jako pierwszy wprowadził tę uroczystość biskup Nanker w 1320 roku w diecezji krakowskiej. W 1420 roku natomiast na synodzie gnieźnieńskim uroczystość uznano za powszechną, obchodzoną we wszystkich kościołach w państwie. Od końca XV wieku podczas święta udzielane jest błogosławieństwo Najświętszym Sakramentem.
Obchody Bożego Ciała w Polsce wiążą się z procesją z Najświętszym Sakramentem po ulicach (w miastach szczególnie po 1989 roku) parafii. Procesja zatrzymuje się kolejno przy czterech ołtarzach, przy których czytane są związane tematycznie z Eucharystią fragmenty czterech Ewangelii.
Kiedy jest Boże Ciało w 2022 roku?
Boże Ciało jest to święto ruchome, które wypada 60 dni po Wielkanocy. W związku z tym, że święta wielkanocne obchodzimy w tym roku 17 kwietnia, to Boże Ciało przypada na 16 czerwca (czwartek). A jak wygląda to w kolejnych latach?
- Boże Ciało 2023 – 8 czerwca
- Boże Ciało 2024 - 30 maja
- Boże Ciało 2025 - 19 czerwca
- Boże Ciało 2026 - 4 czerwca
Boże Ciało 2022. Czy 16 czerwca to dzień wolny od pracy?
Święto Bożego Ciała, zgodnie z polskim prawem, jest ustawowo wolne od pracy. Jeżeli dobrze rozplanujecie swój urlop, możecie wówczas zyskać czterodniowy weekend! Wystarczy wziąć wolne w piątek 17 czerwca.