Pomnik Ofiar I Wojny Światowej w Olecku odzyska dawny blask. Ruszyły prace konserwatorskie
Pomnik upamiętniający poległych w czasie I wojny światowej był drugim co do wielkości pomnikiem poległych wzniesionym w Prusach Wschodnich i największym zachowanym do dziś. Jednak przez lata stracił dawny blask, dlatego urzędnicy miejscy poinformowali, że ruszyły już prace konserwatorskie.
- Pomnik oraz jego ogrodzenie zostaną oczyszczane z mchu, graffiti i wrastających roślin, a następnie poddane pracom konserwatorskim. Następnie zostanie naprawiona kamienna nawierzchnia wokół pomnika, w tym główne i boczne schody. Prace obejmą również uporządkowanie terenu wokół – poinformowali urzędnicy z Urzędu Miejskiego w Olecku.
Monument jest bardzo ważny, bo upamiętnia poległych w czasie I wojny światowej. Znajduje się on w centralnym punkcie parku miejskiego, położonym nad Jeziorem Oleckim Wielkim.
Pomnik poświęcono poległym żołnierzom niemieckim. Walczyli w bitwach mazurskich
Pomnik Ofiar I Wojny Światowej powstał w 1927 r. i jest poświęcony żołnierzom niemieckim poległym w czasie bitew mazurskich toczonych w okolicy Olecka w 1914 r. i 1915 r.
Pomnik zbudowany z kamiennych bloków ma kształt monumentalnej półrotundy z arkadowymi otworami. Góruje nad placem, z którego do pomnika prowadzą szerokie schody. Wysokie wieże z mieczami na płaszczyznach ścian nadają całości wygląd nawiązujący stylem do architektury gotyckich zamków krzyżackich.
Olecki monument wystawiony został z inicjatywy ówczesnego starosty dr Brunona Wachsmanna. Jego wymowę polityczną jednoznacznie określał napis umieszczony na całej długości wewnętrznej strony półkolistego kamiennego muru, odlany z brązu w języku niemieckim:
Boże, usłysz nasze błagania i spraw, ażeby znowu powstały silne Niemcy.
W latach 30-tych XX w. pod oleckim monumentem odbywały się propagandowe wiece organizowane na chwałę niemieckiego oręża i wyrabiania przekonania o wielkomocarstwowości Niemiec. Pomnik przetrwał do dzisiejszych czasów w bardzo dobrym stanie. Usunięto z niego główny napis. Poddano go gruntownemu remontowi w 2004 r. Między monumentem a jeziorem znajduje się kompleks sportowy, plaża miejska z molo i zabytkową skocznią oraz Hala Lega.
