Jesienny ogień 2023. Na poligonie w Bemowie Piskim zaprezentują najnowocześniejszy sprzęt wojskowy

i

Autor: 15 Giżycka Brygada Zmechanizowana im. Zawiszy Czarnego / Facebook

Wydarzenia

Jesienny ogień 2023. Publiczność obejrzy najnowszy wojskowy sprzęt podczas walki

2023-09-15 14:51

Już w niedzielę (17 września) na poligonie w Bemowie Piskim po raz pierwszy będzie można zobaczyć najnowszy wojskowy sprzęt podczas walki. Przedstawiciele jednostek wojskowych wyjaśnią również zainteresowanym, jak dostać się do Wojska Polskiego. Jakie dokładnie sprzęty będzie można zobaczyć? Czy wstęp jest płatny? Odpowiedź w artykule poniżej.

Jesienny Ogień 2023. Jak dojechać na teren poligonu?

Jak przekazało Centrum Operacyjne resortu obrony, dynamiczny pokaz "Jesienny Ogień 23" odbędzie się w niedzielę, 17 września, w Ośrodku Szkolenia Wojsk Lądowych Bemowo Piskie.

"Po raz pierwszy każdy będzie mógł na własne oczy zobaczyć zakupione w ostatnim czasie nowoczesne uzbrojenie w walce. Pokaz rozpocznie się o godz. 13.00, ale wstęp na teren poligonu będzie możliwy już od godz. 8.00, gdzie zapewnione zostaną liczne atrakcje dla dzieci i dorosłych" - poinformowali organizatorzy.

Na miejsce pokazu do miejscowości Wierzbiny w powiecie piskim można dojechać drogą krajową nr 16 od strony Ełku lub Mikołajek, drogą krajową 63 od strony Piszu lub Giżycka, ulicami Tadeusza Kościuszki i Wojciecha Kętrzyńskiego od strony Drygał.

W Wierzbinach będzie można zostawić swój samochód i przesiąść się w zapewnionego przez wojsko busa, który dowiezie zainteresowanych prosto na poligon. Dostępny będzie także parking dla osób niepełnosprawnych.

Te sprzęty wojskowe będzie można zobaczyć na własne oczy

Na poligonie zaprezentuje się w akcji najnowocześniejszy sprzęt wojskowy zakupiony w ostatnich latach. Publiczność będzie miała okazję zobaczyć m.in. czołgi Abrams i K2, wyrzutnie HIMARS, zestaw przeciwlotniczy HIBNERYT, zestaw przeciwrakietowy POPRAD, armatohaubice KRAB, K9, wozy bojowe różnych rodzajów, np. kołowy transporter ROSOMAK, BORSUK czy samochód dalekiego rozpoznania ŻMIJA, specjalistyczne roboty LRR i Talon oraz bezzałogowce FlyEye.

Łącznie w ramach ćwiczenia i programu statycznego zobaczyć będzie można ok. 70 różnych sztuk sprzętu wojskowego – w tym samolotów, czołgów, wyrzutni rakiet i innego sprzętu artyleryjskiego.

O godz. 13.00 rozpocznie się ćwiczenie ogniowe z udziałem blisko 1000 żołnierzy: starciom na lądzie i w powietrzu będzie towarzyszył ogień artylerii, żołnierze będą się bronili i atakowali wojska przeciwnika; do akcji wkroczą też siły specjalne. Dynamicznie wyreżyserowany scenariusz pozwoli widzom poczuć się jak na realnym polu walki, podziwiać sprawność i wyszkolenie żołnierzy.

Wielki piknik poligonowy. Będzie można spróbować wojskowej grochówki

Jak przekazali organizatorzy, już od godziny 8.00, organizatorzy zapraszają na wielki piknik poligonowy. Po obejrzeniu najnowszego uzbrojenia, jakim dysponuje dziś Wojsko Polskie, goście będą mogli spróbować prawdziwej wojskowej grochówki z chlebem wypiekanym na miejscu w piekarni polowej. Można będzie porozmawiać z żołnierzami o ich służbie i dowiedzieć się, jak działa używany przez nich sprzęt. Chętni będą mogli postrzelać na strzelnicy multimedialnej czy przymierzyć wojskowe wyposażenie. Przygotowano też liczne atrakcje dla dzieci.

Przedstawiciele Wojskowych Centrów Rekrutacji oraz jednostek wojskowych wyjaśnią zainteresowanym, jak mogą dołączyć do szeregów Wojska Polskiego. Wojskowi rekruterzy odpowiedzą na każde pytanie i podpowiedzą, co zrobić, by zostać żołnierzem dobrowolnej zasadniczej służby wojskowej lub innej wybranej formy służby zawodowej. Przedstawią możliwości służby w wybranej specjalności i wskażą miejsca na terenie całego kraju, gdzie można ją pełnić- podało Centrum Operacyjne MON.

Na zakończenie pikniku odbędzie się defilada uczestniczących w ćwiczeniu pododdziałów.

Wielka defilada wojskowa z okazji Święta Wojska Polskiego. Armia pokazała najgroźniejszą broń

Wojskowe Targi Służby i Pracy. Największe są w Olsztynie [ZDJĘCIA]