ciekawostka

Tak wyglądało jedno z najstarszych kin na świecie. Znajduje się w Olsztynie [ZDJĘCIA]

2024-04-29 14:42

Jedno z najstarszych kin na świecie znajduje się w... Olsztynie! Niegdyś schowane pośród zabytkowych kamienic na Starym Mieście, dziś przeżywa swoje drugie życie w nowej lokalizacji. To miejsce, w którym możesz wygodnie rozsiąść się z kubkiem gorącej herbaty i obejrzeć znakomity film. Klimat studyjnego kina doceniali nie tylko znakomici polscy aktorzy, ale również goście zza granicy. Zobaczcie na fotografiach, jak Awangarda wyglądała dawniej.

Jedno z najstarszych kin na świecie znajduje się w Olsztynie. Awangarda ma już ponad 100 lat

Awangarda znajdowała się niegdyś w samym centrum Olsztyna, na Starym Mieście. Otoczona zabytkowymi kamieniczkami sprawiała wrażenie miejsca magicznego. Kameralne kino zostało założone w 1910 roku pod nazwą "Luisen Theater", a od 1911 roku działało już w kamienicy przy ulicy Stare Miasto 23. Po kilkudziesięciu latach, w 1990 roku kino przejęli miłośnicy sztuki filmowej - Konrad Lenkiewicz oraz Danuta Fedorczuk. Wspólnie stworzyli z niego Centrum Kultury Filmowej Awangarda 2, będące pierwszym prywatnym kinem w Olsztynie i jednym z pierwszych w Polsce. Choć początki były skromne, olsztyńskie kino dosyć szybko zyskało renomę. W Awangardzie można było obejrzeć premiery głośnych filmów takich jak "Jurasic Park", "Tańczący z wilkami", "Batman", "Fortepian", "Lista Schindlera", "Ksiądz" czy "Pasja". Premiery uatrakcyjniała dodatkowo niesamowita oprawa artystyczna, ale też koncerty, wystawy. Miejsce to stało się punktem spotkań kulturalno-towarzyskich. Gościły tu niezwykłe osoby: Jerzy Stuhr, Radosław Piwowarski, Jan Jakub Kolski, Krzysztof Krauze z Joanną Kos-Krauze, Jacek Bławut, Janusz Kijowski, Jan Nowicki, Juliusz Machulski, Krzysztof Zalewski.

– Klimatyczny charakter kina wraz z kawiarnią filmową i ukwieconym tarasem szybko zyskał miano kultowego miejsca na mapie kulturalnej Olsztyna. Zachwycał nie tylko mieszkańców miasta, ale i gości z kraju i zagranicy. Często mówiono o tym miejscu jako o magicznym. Kino Awangarda wiele razy gościło ekipy filmowe, które wykorzystywały scenerię tego wyjątkowego miejsca – czytamy na stronie kina.

Koniec Awangardy na Starym Mieście. Drugie życie w nowym miejscu

Niestety jesienią 2011 roku zakończyła się dzierżawa obiektu, w którym znajdowało się kino. Właściciele byli zmuszeni podjąć decyzję o przeprowadzce. I choć klimatyczne miejsce na Starym Mieście zniknęło, przetrwała idea Awangardy. Kino studyjne zostało przeniesione do Książnicy Polskiej nieopodal Ratusza. W nowej siedzibie właściciele stworzyli od podstaw nowe - kameralne, wygodne, przyjazne dla widza.

Mało jest takich kin, które nie podążają za nowoczesnością, ale starają się odwzorować to, co tradycyjne. Kino Studyjne Awangarda 2 to miejsce, gdzie obejrzymy naprawdę dobry film bez 20-minutowych reklam (tu nie ma ich w ogóle), bez popcornu. Jest za to menu kawiarnianego baru. Można rozsiąść się wygodnie w kinowym fotelu z kubkiem gorącej herbaty, grzanego wina i rozkoszować się smakiem i zapachem domowego ciasta.

Zagraniczne filmy, w których zagrał Marcin Dorociński