Wigilia na Warmii i Mazurach. Jakie potrawy są przygotowywane?
Na Warmii i Mazurach przed lat królowały potrawy postne. Dania mięsne pojawiały się tylko od święta. Boże Narodzenie było okresem, w którym każdy mógł najeść się do syta mięs, takich jak dziczyzna, wieprzowina czy gęś. Potrawy były, i wciąż w niektórych domach są, bogate w składniki wysokiej jakości. Wigilijne potrawy przygotowuje się według tradycyjnych receptur z naturalnych składników: darów lasów, jezior, dostępnych upraw oraz aromatycznych ziół.
Te potrawy królowały na warmińsko-mazurskich stołach wigilijnych. Jedna cię zaskoczy!
Na stołach nie mogło zabraknąć dziczyzny, grzybów, owoców leśnych, ziemniaków, kapusty, zbóż i oczywiście ryb. Do garnków z pysznościami dodawano liczne zioła, o których niektórzy już nawet nie pamiętają, np. kminek, koper, majeranek, natka pietruszki czy pieprz.
Na kolacji pojawiała się również słodkości. Ciasto, bez którego nie mogła się obyć wigilia, to makowiec. Pieczono także pierniczki korzenne. Do słodkich wypieków bardzo często podawano kompot z wiśni, śliwek lub aromatyczną kawą.
Jakie potrawy najczęściej goszczą na stołach warmińsko-mazurskich? Odpowiedź znajdziesz w poniższej galerii. Jeden z punktów na pewno bardzo cię zaskoczy!
Jakie dania królują na wigilijnych stołach na Warmii i Mazurach? Ta potrawa może zaskoczyć!