Jaka będzie zima 2024/25? IMGW pokazało nową prognozę pogody. Suma opadów powyżej normy

i

Autor: Freepik

pogoda

Jaka będzie zima 2024/25? IMGW pokazało nową prognozę pogody. "Suma opadów powyżej normy"

2024-09-12 8:03

Jaka będzie zima 2024/2025? Czekają nas mroźne miesiące z obfitymi opadami śniegu czy może nieco spokojniejsza pogoda? Nową eksperymentalną, długoterminową prognozę pogody na nadchodzące miesiące przedstawił Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej. Szczegóły w artykule poniżej.

Tegoroczny wrzesień rozpoczął się rekordowo ciepło. Temperatury w wielu regionach sięgały 34 stopni Celsjusza. I chociaż zaczęło się już mocno ochładzać, a w górach może napadać nawet do 20 cm śniegu, miesiąc ten ma być naprawdę przyjemny. Ciepło zapowiada się również październik, zwłaszcza na południu Polski. Należy jednak nastawić się na więcej pochmurnych i deszczowych dni.

W październiku średnia miesięczna temperatura powietrza powinna się kształtować w zakresie normy wieloletniej z lat 1991-2020. Na południu możliwa temperatura powyżej normy. Miesięczna suma opadów atmosferycznych najprawdopodobniej będzie się kształtować powyżej normy wieloletniej, na wschodzie suma w zakresie normy – wynika z najnowszej długoterminowej prognozy Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej.

Jaka będzie zima 2024/25? Nowa prognoza pogody IMGW

A jaka pogoda czeka nas zimą? Według synoptyków IMGW, listopad ma być dosyć spokojny. Średnia miesięczna temperatura powietrza powinna zawierać się w zakresie normy. Wyjątkiem jest zachód, gdzie możliwa jest temperatura powyżej normy. Miesięczna suma opadów atmosferycznych najprawdopodobniej będzie przeciętna.

W grudniu również nie oczekuje się anomalii dotyczących temperatur. Jednak w całym kraju może występować więcej opadów. Styczeń zapowiada się podobnie. Wyjątkiem ma południe kraju, gdzie spodziewane są wyższe niż zwykle temperatury.

Przypominamy, że długoterminowe prognozy pogody są orientacyjne, mają charakter eksperymentalny i mogą ulec zmianie.

Pomimo coraz większej mocy obliczeniowej superkomputerów i szerokiej wiedzy o procesach pogodowych, wciąż nie można uniknąć błędów i różnic w prognozach na tak długi okres w przyszłość. Wynikają one zarówno z ryzyka wystąpienia nagłych (często lokalnych) zjawisk meteorologicznych, które mogą zaburzyć prognozowane procesy pogodowe, jak i z samej różnorodności wykorzystywanych w modelach prognostycznych założeń fizycznych oraz równań matematycznych i statystycznych – tłumaczy IMGW.

QUIZ PRL. Zima w czasach PRL. Pamiętasz Relaksy, Żbiki i zimę stulecia?

Pytanie 1 z 10
1.Buty Relaks były ocieplone:
Zima w PRL
Atak zimy w Białymstoku. Rowerzysta jak żółw jedzie środkiem drogi
Listen on Spreaker.