Impreza w plenerze - zdjęcie poglądowe

i

Autor: Pixabay.com

rozrywka

ImprEskowa piguła. Co będzie działo się w Olsztynie i okolicy w najbliższych dniach? [LISTA]

2024-03-01 15:55

Macie ochotę wyjść na miasto, ale brakuje wam pomysłu, co moglibyście robić? W Olsztynie i okolicy dzieje się więcej, niż mogliście się tego spodziewać! Zebraliśmy dla Was wszystkie najciekawsze propozycje na najbliższy tydzień. Klubowe, koncertowe, sportowe i wiele, wiele więcej. Szczegóły poniżej.

Klubowo:

Dobra Nocka – W czwartek (29 lutego) odbędzie się posesja Wydziału Biologii i Biotechnologii UWM. Tematem przewodnim imprezy jest „Euphoria” i jak sami organizatorzy podkreślają, mile widziane są kolorowe makijaże i stroje w serialowym stylu - dużo błysku, różu, fioletu i srebra. Tej nocy za sterami zasiądzie DJ Roland. W piątek (1 marca) tradycyjne przywitanie weekend imprezą „Piątek. Piąteczek. Piątunio” z DJ’skim duetem – Julkiem oraz Robem. W sobotę (2 marca) klubowe granie pod hasłem „Let’s Groove”, które poprowadzą DJ Last April oraz DJ Rewon.

Szafa Gra – Jak zawsze imprezy trwają do białego rana i jedną godzinę dłużej. W ten weekend (1 i 2 marca) za sterami zasiądzie DJ’ski duet – Recased oraz Peter Key.

Nowe premiery kinowe (od 1 marca):

Diuna: Część druga (science-fiction, przygodowy) – Kontynuacja filmu ukazuje imponującą podróż Paula Atrydy, który zawiera sojusz z Chani i Fremenami. Jednocześnie wkracza na wojenną ścieżkę, pałając żądzą zemsty na spiskowcach, którzy doprowadzili do upadku jego rodziny. Stając przed wyborem między miłością życia a losem znanego wszechświata, Paul pragnie zapobiec tragicznej przyszłości, którą tylko on potrafi przewidzieć.

Tylko nie ty (komedia romantyczna) - Bea (Sydney Sweeney) i Ben (Glen Powell) wyglądają na idealną parę, ale po niesamowitej pierwszej randce wydarza się coś, co sprawia, że ich ognista atrakcja staje się lodowato zimna - aż do momentu, gdy niespodziewanie spotykają się na weselu w Australii. Robią więc to, co zrobiłoby dwoje dorosłych: udają, że są parą.

Powołany 2 (dokument fabularyzowany) - Utalentowany plastycznie Arek doznaje miłosnego zawodu. Wyładowując złość, niszczy ogrodzenie przypadkowego domu. Na jego nieszczęście świadkiem wydarzenia jest ksiądz, który przyjaźni się z właścicielem posesji. Duchowny proponuje Arkowi, że sprawa rozejdzie się po kościach pod warunkiem, że chłopak pomoże w odmalowaniu zniszczonego kościoła. Stara świątynia wkrótce staje się schronieniem dla znajomych Arka, którym grozi poważne niebezpieczeństwo. Ksiądz, widząc problemy, z jakimi mierzą się jego młodzi goście, opowiada im cztery inspirujące, prawdziwe, a do tego szalenie spektakularne historie, których przykład odmienił niejedno życie...

Przeklęta woda (horror) - W filmie opartym na uznanym filmie krótkometrażowym z 2014 roku autorstwa Roda Blackhursta i Bryce'a McGuire'a, Wyatt Russell wciela się w rolę Raya Wallera, byłego gracza baseballowego, zmuszonego do przejścia na wcześniejszą emeryturę z powodu choroby. Ray przeprowadza się do nowego domu z żoną Eve (Kerry Condon) nastoletnią córką Izzy (Amélie Hoeferle) i synem Elliotem. Mając skrytą nadzieję na powrót do sportu, Ray przekonuje Eve, że basen na podwórku nowego domu będzie nie tylko świetną zabawą dla dzieci, ale zapewni mu fizykoterapię. Jednak mroczny sekret z przeszłości domu uwolni złowrogą siłę.

Spektakle w Teatrze Jaracza (29 luty – 7 marzec):

Kiedy przechodzili (29 luty, godz. 18:00; 1 marzec, godz. 10:00) - Dziewiątka aktorek i aktorów podejmuje próbę wystawienia bardzo nieoczywistego tekstu literackiego - opowiadania brytyjsko-meksykańskiej surrealistki, malarki i pisarki Leonory Carrington. Porusza ono wszystkie charakterystyczne dla tej artystki tematy, które sprawiają, że obserwujemy dziś powrót zainteresowania jej twórczością - głębokie docenienie ekscentryczności i dziwactw bohaterek i bohaterów, sprzeciw wobec ograniczających stereotypów społecznych i autorytarnych instytucji, zwrot ku naturze, czerpanie z niej inspiracji bez próby dopasowania jej do ludzkich standardów, obcowanie z przyrodą na jej własnych "niesterylnych" zasadach. “Kiedy przechodzili” to radykalne ćwiczenie na wyobraźnię. Jak zagrać polującą na zbłąkane psy i dzieci Virginię, a jak narcystycznego, strojącego się w wiewiórki i szczupaki dzika Ignama? Jak bezpiecznie, acz przekonująco, oddać wymyślne tortury, którymi umartwia się Święty Aleksander? Jak najpiękniej umrzeć na scenie i jakie ostatnie słowa dobrać? Czy uda im się w dziewięcioro zagrać setkę kotów, sto zakonnic i dziewięćdziesiąt tysięcy koni?

Czego nie widać (1 marzec, godz. 19:00; 2 marzec, godz. 19:00; 3 marzec, godz. 17:00) - Oto trafiamy za kulisy spektaklu "Co widać" - dość pośledniej przyznajmy teatralnej produkcji szykowanej ku rozbawieniu gawiedzi. Z początku jesteśmy na próbie generalnej. Spektakl jest w rozsypce, reżyser szaleje, scenografia trzeszczy, rekwizyty giną, a techniczny ucieka w alkohol. Potem towarzyszymy aktorom w środku tournee z przedstawieniem. Do ogólnego chaosu dochodzą miłostki i animozje w zespole - robi się istny armagedon. To jednak nic wobec tego, co zobaczymy podczas ostatniego spektaklu. Nawet sardynki uciekną z talerza grającej pokojówkę aktorki...

Wesele (6 marzec, godz. 19:00; 7 marzec, godz. 10:00 i 19:00) - Jak zapowiadał reżyser, otrzymaliśmy opowieść o miłości. Nie bez przyczyny spektakl rozpoczyna się od kwestii Zosi „Chciałabym kochać, ale tak bardzo, bardzo mocno”. To motywacja towarzysząca wszystkim postaciom. Sprawy polityczne tym razem schodzą na drugi plan. Olsztyńskim „Weselem” rządzi żywioł miłości, uruchamiając burze uczuć i nieokiełznane namiętności. Przed Wami przedstawienie pełne rozmachu, muzyki, śpiewu i tańca. Reżyser zwraca uwagę, iż weselni goście przybyli do bronowickiej chaty, by celebrować miłość i – choć było blisko – nie rzucili się na siebie z kosami, ale dotrwali rana. Pragnie „Wesela” wiernego Wyspiańskiemu, zatem rezygnuje z jakichkolwiek dopisków i zmian wobec oryginału, ale zrozumiałego dla współczesnego widza. Marzył mu się spektakl będący celebracją miłości, wręcz tętniący młodością, pulsujący dzisiejszymi emocjami. Dlatego muzykę autorstwa Jakuba Gawlika gra na żywo zespół pod kierownictwem Mateusza Cwalińskiego.

Sportowo:

W niedzielę 3 marca morsy z klubu „Kąpiący się zimą” organizują swoje cotygodniowe spotkanie nad jeziorem Ukiel. Każdy chętny do dołączenia do tej orzeźwiającej zabawy jest mile widziany. Wejście do wody o godzinie 12:00 poprzedzi szybka rozgrzewka.

W niedzielę 3 marca w nowej Uranii odbędzie się mecz piłki ręcznej. Na boisku zmierzą się Warmia Energa Olsztyn i KPR Gryfino. Start o godzinie 16:00.

We wtorek 5 marca w olsztyńskiej hali Urania odbędzie się kolejne siatkarskie starcie. Tym razem Indykpol AZS zmierzy się z Czarnymi Radom. Spotkanie rozpocznie się o godzinie 18:20.

Kulturalnie:

W czwartek 7 marca w olsztyńskiej Kuźni Społecznej odbędzie się artystyczny pokaz mody „Szyte aksamitem. Sztuka kobiecego piękna”. Będzie to pokaz najnowszej kolekcji Mielniczek Manufaktura połączony z wernisażem prac malarza Roberta Listwana. Start o godzinie 19:00.

Zapowiedzi:

Już 16-17 marca w Kuźni Społecznej odbędzie się III Olsztyński Jarmark Wielkanocny. Program wydarzenia obejmuje m.in. specjalną strefę dla dzieci, odwiedziny gości specjalnych, licznych wystawców, pyszne smakołyki oraz animacje i warsztaty dla najmłodszych.

W niedzielę 17 marca w olsztyńskiej hali Urania odbędą się targi „Moda na Olsztyn”. W wydarzeniu wezmą udział liczni wystawcy, którzy zaprezentują m.in. ubrania, biżuterię, naturalne kosmetyki, ceramikę i najróżniejsze unikalne gadżety.

W czwartek 11 kwietnia na Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim odbędzie Dzień Otwarty. Jest to świetna okazja dla przyszłych studentów, żeby zapoznać się z bogatą ofertą olsztyńskiej uczelni. Całe wydarzenie odbędzie się w bibliotece uniwersyteckiej (ul. M. Oczapowskiego 12B) między 9:00 a 13:00. Na miejscu pojawią się stoiska wszystkich wydziałów oraz licznych kół naukowych. Oprócz tego w programie są również: spotkanie z przedstawicielami Biura ds. Studenckich - „Wszystko, co musisz wiedzieć o rekrutacji”, spotkanie z Dorotą Wellman - „Wszystko, co chcielibyście wiedzieć o telewizji (mediach), ale baliście się zapytać. Telewizja w anegdocie”, spotkanie z Wojciechem Drewniakiem z „Historia bez cenzury” - „Bóg wybacza, nauka nigdy – największe wpadki naukowców z kategorii nauk ścisłych” oraz spotkanie z przedstawicielem Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej z Łomży - „Maturalne Q&A”.

W niedzielę 21 kwietnia w Olsztynie odbędzie się w 21. odsłonie Bieg Jakubowy. Główny dystans obejmuje 10-kilometrową trasę, ale nie zabraknie również propozycji dla najmłodszych (200 m – do lat 7, 300 m – od 8 do 10 lat oraz 400 m – od 11 do 13 lat). Na wszystkie biegi trwają zapisy, które znajdziecie TUTAJ.

Dodatkowa rozrywka:

Tor kartingowy Kormoran – Czeka tam na Was szalona przejażdżka gokartami. Na miejscu do wyboru macie dwa niesamowite tory: asfaltowy oraz do driftu. Ponadto wielbicieli wirtualnej rzeczywistości zainteresuje symulator VR, dzięki któremu poczujecie się jak prawdziwy kierowca rajdowy.

Space Park – Nowe miejsce na rozrywkowej mapie Olsztyna, które kryje kilka ciekawych atrakcji. Na miejscu możecie skorzystać z toru wrotkowego, ścianki wspinaczkowej oraz parku trampolin z dmuchanym torem przeszkód. Uwaga. Od soboty (2 marca) w Space Parku pojawi się nowa atrakcja dla fanów wspinaczki - ściana boulderowa, na którą wspinacie się bez liny, a jedynym zabezpieczeniem od upadku jest materac.

Pamiętasz lektury z podstawówki? Możesz się sprawdzić w naszym quizie

Pytanie 1 z 8
Jak na imię ma Pan Kleks z książki Jana Brzechwy?