Klubowo:
Maskotka – W ten weekend czekają na Was dwie klubowe imprezy pod hasłem „Maskotkowe Miksy”. W piątek (6 września) za sterami zasiądzie DJ Boston. Natomiast sobotnio (7 września) konsole przejmie DJ’ski duet – Exo oraz Freek.
Dobra Nocka – W piątek (6 września) stratuje klasycznie przywitanie weekendu, które muzycznie poprowadzi DJ Julek. Sobotnio (7 września) powraca cykliczna impreza pod hasłem „Zwariowane Melodie”. Tej nocy za sterami zasiądzie również DJ Julek.
Kofeina – W piątek (6 września) o największe klubowe hity zadba DJ Paweł Szafraniak. W sobotę (7 września) kofeinową konsolę przejmie DJ Piotr Krongauz.
Premiery kinowe od 6 września:
Beetlejuice Beetlejuice (fantasy, horror, komedia) - Beetlejuice powraca! Po nieoczekiwanej tragedii rodzinnej trzy pokolenia Deetzów wracają do domu w Winter River. Lydię wciąż prześladuje wspomnienie Beetlejuice’a. Teraz jej życie staje na głowie, kiedy jej buntownicza nastoletnia córka, Astrid, znajduje tajemniczą makietę miasteczka na strychu. Tym samym przypadkiem zostaje otwarty portal prowadzący w zaświaty. W obu światach w powietrzu wiszą kłopoty, tak więc kwestią czasu jest, kiedy ktoś trzykrotnie wypowie imię Beetlejuice’a, a podstępny demon wróci, żeby wywołać chaos taki, jaki tylko on potrafi.
Rodzaje życzliwości (komediodramat) - Rodzaje życzliwości to alegoryczny tryptyk, na który składają się pozornie niepołączone ze sobą opowieści: o mężczyźnie próbującym przejąć kontrolę nad własnym życiem; o policjancie, którego żona ocalona z katastrofy na morzu wydaje się być inną osobą; o kobiecie zdeterminowanej, by znaleźć kogoś wyjątkowego, kto mógłby stać się duchowym przywódcą.
Ozi: Głos deszczowego lasu (animowany) - Orangutanka Ozi wiedzie błogie życie, mieszkając wraz z rodzicami na czubku palmy w deszczowym lesie. Niestety, jej rodzinne szczęście zostaje zburzone, kiedy zła korporacja, producent oleju GreenZar, zaczyna wycinkę dżungli. Pozbawiona domu i oddzielona od bliskich, Ozi zostaje uratowana przez Kirani i Roberta, właścicieli sanktuarium dla osieroconych orangutanów. Początkowo przestraszona i zdezorientowana, z czasem – dzięki życzliwości i zachęcie opiekunów – zadomawia się w nowym miejscu. A dzięki językowi migowemu uczy się komunikowania ze światem i świeżo poznanymi przyjaciółmi. Wkrótce niezwykłe zdolności małej Ozi staną się kluczem do naprawdę wielkich rzeczy. I dadzą początek akcji, która zadziwi świat.
Spektakle w Teatrze Jaracza (6 września – 12 września):
Zabicie ciotki (7 września, godz. 19:00; 8 września, godz. 17:00) - Główny bohater niby morduje ciotkę. Niby martwego ciała próbuje się pozbyć, ale zabójstwo zna jedynie z literatury i obca mu jest praktyczna strona zagadnienia. I tu z pomocą przychodzi nie kto inny jak tylko sam trup ciotki, służąc wsparciem i praktyczną radą. Komedia to czy dramat? Dwa w jednym. Źródeł tej dwoistości trzeba szukać w rozchwianej kondycji samego bohatera. W jego silnie ironicznym stosunku do świata i samego siebie.
Zapiski z wygnania (10 września, godz. 19:00) - Osobiste wspomnienia Sabiny Baral, dwudziestoletniej emigrantki roku 1968, która wyjechała razem z rodzicami z Polski. Spektakl jest oparty na książce, jednak zobaczymy w nim o wiele więcej: projekcje wideo z tamtego czasu, fragmenty kronik, cytaty z ważnych przemówień partyjnych oficjeli, a Krystyna Janda wykona kilka znanych piosenek. Przeniesiemy się do czasu wydarzeń marcowych ’68, kiedy to kilkanaście tysięcy polskich Żydów zostało przymuszonych przez ówczesne władze PRL do emigracji. Upokorzenie, jakiego wówczas doświadczyli, było przejmujące.
Poruszony las (11 września, godz. 10:00, 13:00 oraz 16:00) - Taneczna instalacja dedykowana dziecięcej publiczności w wieku od 0 do 2,5 lat. Format spektaklu pozwala dzieciom i ich rodzinom swobodnie poruszać się w przestrzeni, decydując, gdzie chcą się znaleźć w danym momencie, w którym kierunku podążać wzrokiem i zmysłami, aby mogli razem przeżywać wyjątkowe i niepowtarzalne doświadczenia. To propozycja podróży przez zmieniający się ekosystem, w którym mogą pojawiać się wszelkiego rodzaju istoty, kształty, kolory i dźwięki. Miejsce, w którym ożywają ciała i przedmioty, które zaprasza nas do wyobrażenia sobie nowego świata. Jest to powrót do naszej pierwotnej natury, czystego środowiska, prostych emocji, dziecięcego postrzegania prawdziwego życia, bez uprzedzeń i ograniczeń społecznych. Jest to rodzaj gry pomiędzy rodzicami, ich dziećmi i profesjonalnymi tancerzami.
Sportowo i na zdrowo:
W sobotę, 7 września nad jeziorem Ukiel wystartuje kolejna edycja charytatywno-sportowej imprezy „Kilometry Pomocy Michelin”. Tego dnia odbędą się takie konkurencje jak: przejazd rowerzystów, marsz Nordic Walking, bieg dla dorosłych i młodzieży od 16 lat, bieg młodzieżowy (10-15 lat) oraz bieg dzieci (5-9 lat). Co ważne, uczestnicy będą przemierzać kilometry, by zaopatrzyć olsztyński szpital dziecięcy w najnowocześniejszy sprzęt medyczny. Jak podkreślają organizatorzy: „Pokonanie choćby jednego kilometra wspiera zebranie funduszy na zakup urządzeń potrzebnych szpitalom”. Impreza rozpocznie się o godzinie 9:30 i potrwa do 15:30. Nasz wakacyjny patrol Eska Summer City również zamelduje się na miejscu.
W sobotę, 7 września na stadionie przy Piłsudskiego odbędzie się kolejne piłkarskie spotkanie z udziałem Stomilu Olsztyn. Tym razem Duma Warmii zmierzy się w ligowych rozgrywkach z Wigrami Suwałki. Start o godzinie 19:45.
W sobotę, 7 września odbędzie się Dzień Otwarty w Eranova. Jest to wydarzenie skierowane do wszystkich miłośników tańca i fitnessu. Tego dnia na Was i Wasze dzieci czekają najróżniejsze zajęcia, w tym m.in. High heels, Mom & Baby Dance, Kids Mix Dance (4-6 lat), Senior Hobby, Balet (4-9lat) oraz Jazz (8-13 lat). Wstęp na to wydarzenie jest wolny.
Kultura i edukacja:
We wtorek, 10 września w olsztyńskiej Planecie 11 odbędzie się wydarzenie z cyklu „Biblioteka na drodze”. Tego dnia o godzinie 17:00 w murach biblioteki czeka na Was spotkanie z Bartkiem Kieżunem – fotografem, podróżnikiem i blogerem, autorem książek podróżniczo-kulinarnych.
W czwartek, 12 września w bibliotece Planeta 11 odbędzie się kolejne wydarzenie z cyklu „Biblioteka na drodze”. Tym razem do placówki zawita Agnieszka „Facetka od stresu” Ewald, która poprowadzi warsztaty redukcji stresu dla młodych ludzi. Start o godzinie 17:00.
Dodatkowa rozrywka:
Tor kartingowy Kormoran – Czeka tam na Was szalona przejażdżka gokartami. Na miejscu do wyboru macie dwa niesamowite tory: asfaltowy oraz do driftu. Ponadto wielbicieli wirtualnej rzeczywistości zainteresuje symulator VR, dzięki któremu poczujecie się jak prawdziwy kierowca rajdowy.
Space Park – Stosunkowo nowe miejsce na rozrywkowej mapie Olsztyna, które kryje kilka ciekawych atrakcji. Na miejscu możecie skorzystać z toru wrotkowego, ścianek wspinaczkowych oraz parku trampolin z dmuchanym torem przeszkód.
Wrotkowisko przy hali Urania – Nowa atrakcja, która umili czas mieszkańcom oraz odwiedzającym Olsztyn w okresie wiosennym i letnim. Idealna propozycja dla wielbicieli rolek oraz wrotek, którzy lubią pojeździć po profesjonalnej nawierzchni na świeżym powietrzu.
Ścianka wspinaczkowa w hali Urania – Obiekt ma ponad 11 metrów oraz 400 uchwytów. Jest to jedyna ścianka w regionie, która częściowo znajduje się na otwartej przestrzeni. Przez siedem dni w tygodniu do dyspozycji odwiedzających jest 10 stanowisk, które gwarantują rozrywkę zarówno tym zaawansowanym wspinaczom, jak i początkującym. Dodatkowo w stawianiu pierwszych kroków pomocny będzie profesjonalny instruktor.
Zapowiedzi:
W niedzielę, 15 września w stolicy Warmii i Mazur odbędzie się Ukiel Olsztyn Półmaraton 2024. Są to zawody biegowe skierowane do wszystkich, bez względu na wiek. Na miejscu odbędzie się bieg główny na dystansie półmaratonu oraz dwa biegi towarzyszące: 5 km dla dorosłych oraz Mini Ukiel dla dzieci i młodzieży (do lat 7, 200 m; 8-10 lat, 300 m; 11-13 lat, 400 m; 14-16 lat, 800 m). W miasteczku zawodów będzie wiele atrakcji nie tylko dla zawodników, ale również kibiców, rodzin i znajomych. Ukiel Olsztyn Półmaraton to także bieg charytatywny, który wspiera stypendystów Nidzickiego Funduszu Lokalnego, czyli uzdolnioną młodzież z województwa Warmińsko-Mazurskiego. Zapisy na to wydarzenie trwają do 10 września i znajdziecie je TUTAJ.