Koncert - zdjęcie poglądowe

i

Autor: Pixabay.com

rozrywka

ImprEskowa piguła. Co będzie działo się w Olsztynie i okolicy w najbliższych dniach? [LISTA]

2024-05-31 15:17

Macie ochotę wyjść na miasto, ale brakuje wam pomysłu, co moglibyście robić? W Olsztynie i okolicy dzieje się więcej, niż mogliście się tego spodziewać! Zebraliśmy dla Was wszystkie najciekawsze propozycje na najbliższy tydzień. Klubowe, koncertowe, sportowe i wiele, wiele więcej. Szczegóły poniżej.

Klubowo:

Maskotka – Piątkowo (31 maja) niezapomnianą zabawę w piwniczce przy ulicy Świętej Barbary poprowadzi DJ Boston. W sobotę (1 czerwca) czeka na Was impreza pełna muzycznych wrażeń. Tego wieczoru za konsolą zasiądzie DJ Point, którego dodatkowo wokalnie wesprze Natalia Łuszczak.

Dobra Nocka – W piątek (31 maja) klubowy repertuar bez zmian – klasyczne przywitanie weekendu z DJ’em VooDoo za sterami. W sobotę (1 czerwca) odbędzie się impreza pod hasłem „Zwariowane melodie”, podczas której o dobre nastroje na parkiecie zadba DJ Rewon.

Kofeina – W piątek (31 maja) za klubową konsolą zasiądzie DJ Matson, który rozgrzeje parkiet do czerwoności, zapewniając masę muzycznych hitów. W sobotę (1 czerwca) o Wasze muzyczne doznania zadba DJ Krzysztof Czaja.

Premiery kinowe od 31 maja:

Garfield (animowany, komedia, przygodowy) - Jest leniuchem, uwielbia lasagne, nie cierpi poniedziałków. Garfield, czyli najbardziej znany kot na świecie, w pierwszym kinowym filmie animowanym. Po nieoczekiwanym spotkaniu z dawno zaginionym ojcem – ulicznym kotem Vicem – Garfield i jego psi przyjaciel Odie zmuszeni są porzucić swoje doskonałe leniwe życie i dołączyć do Vica w napadzie, w którym stawka jest wysoka.

Puchatek: Krew i miód 2 (horror) - Po spektakularnym sukcesie zakazanego w kilku krajach, niskobudżetowego horroru o Puchatku, twórcy uzbrojeni w nowe możliwości powracają z pełnokrwistym slasherem. Pięć miesięcy po masakrze w Stumilowym Lesie, Krzyś próbuje wrócić do normalnego życia. Policja szuka domniemanych bestii w miejscu masowego mordu, ale większość okolicznych mieszkańców uważa Krzysia za prawdziwego sprawcę. Tymczasem chłopak podczas terapii wraca do dramatycznych wydarzeń z dzieciństwa, gdy podczas jego piątych urodzin, uprowadzona została grupa dzieci wraz jego bratem bliźniakiem. Ukryty w głębi Stumilowego Lasu Puchatek wciąż pała rządzą zemsty. Wraz z nowymi, przerażającymi kompanami chce zgładzić nie tylko Krzysia, ale wszystkich pozostałych przy życiu uczestników urodzinowego przyjęcia sprzed lat. Dla niego krew jest słodka jak miód.

Jedno życie (dramat, historyczny, biograficzny) - Jest rok 1938, gdy młody Brytyjczyk Nicholas Winton podczas wizyty w Pradze odkrywa, że tysiące rodzin zbiegłych przed hitlerowcami z Niemiec i Austrii, żyją tu w dramatycznych warunkach, często bez dachu nad głową i żywności. Niemiecka inwazja na Czechosłowację jest kwestią najbliższych tygodni, a wtedy los uchodźców będzie już przesądzony. Nicholas postanawia zrobić wszystko, co w jego mocy by ocalić jak najwięcej potrzebujących. Wraz z grupą współpracowników organizuje transporty dzieci, które podążają z Pragi do Anglii w poszukiwaniu bezpiecznego schronienia. Jak wiele istnień uda się ocalić zanim granice zostaną zamknięte? Po 50 latach Nicholas wciąż wraca wspomnieniami do tamtych dni, zadając sobie pytania o los ocalonych i obwiniając się za to, że nie udało mu się ocalić wszystkich. Tymczasem niespodziewanie los dopisze poruszający epilog do tej historii.

Spektakle w Teatrze Jaracza (31 maja – 6 czerwca):

Wszystko na darmo (31 maja, godz. 19:00; 1 czerwca, godz. 19:00; 2 czerwca, godz. 18:00; 6 czerwca, godz. 19:00) - Adaptacja powieści Waltera Kempowskiego, rozgrywająca się zimą 1945 roku gdzieś pomiędzy Olsztynem, a Elblągiem. To znacznie więcej, niż teatralna wycieczka w przeszłość. Obcość bohaterów, przeżywających swoje małe dramaty w centrum historycznej katastrofy, staje się w spektaklu okazją do przyjrzenia się współcześnie rezonującym mechanizmom: ignorowaniu rzeczywistości czy odpowiedzialności zbiorowej. Ta niepokojąca opowieść o życiu w cieniu wojny nasycona jest też przewrotnym humorem. Projektanci spektaklu, Weronika Szczawińska i Piotr Wawer jr to duet twórczy rozwijający oryginalny język artystyczny. „Wszystko na darmo” w ich ujęciu staje się zaskakującym wizualnie połączeniem epickiego rozmachu i kameralności, rodzajem domowej apokalipsy.

Baśń o pięknej Parysadzie i o ptaku Bulbulezarze (1 czerwca, godz. 16:00; 2 czerwca, godz. 12:00 i 14:00) - Pewna piękna Parysada ma życzenie. Chce coś mieć. Jej bezgranicznie oddani bracią są gotowi zginąć, by spełnić marzenie siostry… Przed postaciami staną liczne przeszkody, przygody i przemiany. Na Dużej Scenie zobaczycie prawdziwą baśń, w której znajdzie się dużo magii, trochę mroku, dawka strachu, garść humoru i mnóstwo piękna. Piękna będzie Parysada i muzyka grana na żywo. Piękne piosenki, niezwykłe rekwizyty oraz efekty wyczarowane przez machiny teatralne… Wszystko w klimacie bliskowschodnich opowieści ze zbioru „Klechdy sezamowe”. Urokowi tej baśni Leśmiana ulegną widzowie w każdym wieku – od maluchów po bardzo, bardzo dojrzałych widzów.

Hotel Chelsea (4 czerwca, godz. 18:00; 5 czerwca, godz. 18:00; 6 czerwca, godz. 18:00) - Najnowszy, trzeci w tym sezonie, spektakl dyplomowy uczniów trzeciego roku Policealnego Studium Aktorskiego im. Aleksandra Sewruka w Olsztynie przy Teatrze im. S. Jaracza w Olsztynie. Akcja spektaklu rozgrywa się w słynnym nowojorskim Hotelu Chelsea. Ten wybudowany w 1886 roku obiekt, przez dziesięciolecia stanowił miejsce pobytu wielu wybitnych artystów i artystek. Przebywał tu m.in. Andy Warhol, Jane Fonda, Frida Kahlo, Patti Smith, Janis Joplin. Niektórzy z nich mieszkali w nim przez lata, inni znajdowali tam schronienie na krócej. Miejsce to stanowiło swoistą enklawę dla wielu osób będących w różnych stadiach swojej kariery. Spektakl „Hotel Chelsea" opowiada o losach ośmiu z nich. Twórcy, którzy starają się znaleźć wspólną płaszczyznę między życiorysami konkretnych postaci, a doświadczeniami osób aktorskich, dotykają tematów związanych m.in. z seksualnością, marzeniami oraz niepewnością wchodzenia w zawód.

Balladyna (6 czerwca, godz. 10:00) - Po najnowszej realizacji dzieła romantycznego wieszcza w Teatrze Jaracza w Olsztynie można spodziewać się wszystkiego, ale nie lekturowej ramoty. Spektakl reżyseruje Jarosław Kilian, dyrektor warszawskiego Teatru Lalka, dobrze już znany olsztyńskiej publiczności. Przygotował w Teatrze Jaracza wciąż obecną na afiszu familijną „Baśń o pięknej Parysadzie i o ptaku Bulbulezarze" według Bolesława Leśmiana oraz opartą na tekstach Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego „Jeszcze bardziej Zieloną Gęś”. Jednak nowe przedstawienie nie będzie przypominać poprzednich. Artysta, który po „Balladynę” sięga po raz czwarty (poprzednio realizował ją m.in. w warszawskich teatrach Powszechnym i Polskim), zapowiada też całkiem inne odczytanie arcydzieła Słowackiego, odległe od pastelowo baśniowych klimatów, z jakimi kojarzymy jego inscenizacje.

Dzień Dziecka:

W sobotę (1 czerwca) w Aurze pojawią liczne stanowiska, które pozwolą przenieść się do wirtualnej rzeczywistości. Niesamowitych doznań będzie można doświadczyć, dzięki goglom VR. Gracz będzie miał odczucia jak w realnym świecie. Roller Coaster, wciągający symulator kolejki górskiej, umożliwi ekscytującą podróż bez konieczności wychodzenia z domu. Z kolei Beat Saber zaprasza do ruchu całym ciałem w rytmicznej muzycznej grze wraz z uchwytami. Do dyspozycji odwiedzających będzie również bieżnia VR, umożliwiająca poruszanie się po grach VR poprzez odwzorowywanie wykonanych na niej ruchów. Kolejną atrakcją będzie ruchomy symulator VR (na podnośnikach pneumatycznych), który będzie kręcił się, trząsł, obracał i przechylał się wraz z osobą siedzącą w nim. Tym samym odda graczowi realne przeciążenia występujące podczas jazdy samochodem wyścigowym. Atrakcje będą dostępne od 12:00 do 18:00.

W sobotę (1 czerwca) w Galerii Warmińskiej, w godzinach od 12:00 do 18:00 królować będą Cosplay i Anime. Zaplanowano wyjątkowe zabawy i warsztaty, w tym m.in. gry planszowe, gry RPG, warsztaty malowania mang, warsztaty z pianki (tworzenie masek superbohaterów) oraz warsztaty malowania twarzy.

W sobotę (1 czerwca) w Parku Rozrywki Bartbo w Butrynach odbędzie się Festiwal Dmuchańców. Oprócz masy dmuchanych atrakcji, wśród zabaw znajdziecie również m.in. animacje, wielkie bańki oraz maskotkę – Wielką Padnę. Dodatkowo w niedzielę (2 czerwca) odbędzie się druga odsłona Kiermasu Warmińskiego.

W niedzielę (2 czerwca) w hali Urania udostępnione będzie wrotkowisko. Od godziny 12:00 do 17:00 na wszystkie dzieci i ich rodziców czekać będzie bezpłatna możliwość korzystania z toru w rytm eskowych hitów. Tego dnia zaplanowano również zajęcia z instruktorami, którzy pomogą początkującym stawiać pierwsze kroki. Oprócz tego na miejscu pojawią się dmuchańce, żywe maskotki Psiego Patrolu, food trucki oraz strefa chilloutu.

Sport:

W sobotę (1 czerwca) na stadionie przy Piłsudskiego odbędzie się „Mecz Legend”, czyli spotkanie piłkarskie z okazji 30-lecia awansu Stomilu Olsztyn do Ekstraklasy. Impreza rozpocznie się o godzinie 15:00, a w planach są dwa mecze po 30 minut. Piłkarze z kadry z sezonu 1993/94 zagrają przeciwko reszcie świata.

Do niedzieli (2 czerwca) w Starych Jabłonkach mają miejsce siatkarskie rozgrywki Beach Pro Tour Challenge 2024. Po 10 latach najlepsi siatkarze i siatkarki ponownie walczą na plaży przy Hotelu Anders o punkty Pucharu Świata. Jest to przedostatnia impreza, której wyniki będą premiowały do udziału w letnich Igrzyskach Olimpijskich w Paryżu.

Zapowiedzi:

W niedzielę, 9 czerwca nad jeziorem Ukiel odbędzie się kolejna odsłona Charytatywnego Biegu o Złotą Monetę. Głównym celem tego wydarzenia jest wsparcie ponad pół tysiąca chorych i niepełnosprawnych dzieci z Warmii i Mazur. W programie, między 12:00 a 18:00 zaplanowany jest Piknik Rodzinny z najróżniejszymi atrakcjami, który dodatkowo wzbogacą biegi dla najróżniejszych grup wiekowych: do lat 4 - 200 metrów, 5-6 lat - 200 metrów, 7-9 lat - 400 metrów, 10-12 lat - 800 metrów, 13-15 lat - 800 metrów oraz od 16 lat - 5 kilometrów. Co ważne, internetowe zapisy na to wydarzenie potrwają do 3 czerwca i znajdziecie je TUTAJ.

Dodatkowa rozrywka:

Tor kartingowy Kormoran – Czeka tam na Was szalona przejażdżka gokartami. Na miejscu do wyboru macie dwa niesamowite tory: asfaltowy oraz do driftu. Ponadto wielbicieli wirtualnej rzeczywistości zainteresuje symulator VR, dzięki któremu poczujecie się jak prawdziwy kierowca rajdowy.

Space Park – Stosunkowo nowe miejsce na rozrywkowej mapie Olsztyna, które kryje kilka ciekawych atrakcji. Na miejscu możecie skorzystać z toru wrotkowego, ścianek wspinaczkowych oraz parku trampolin z dmuchanym torem przeszkód.

Wrotkowisko przy hali Urania – Nowa atrakcja, która umili czas mieszkańcom oraz odwiedzającym Olsztyn w okresie wiosennym i letnim. Idealna propozycja dla wielbicieli rolek oraz wrotek, którzy lubią pojeździć po profesjonalnej nawierzchni na świeżym powietrzu.

Ścianka wspinaczkowa w hali Urania – Obiekt ma ponad 11 metrów oraz 400 uchwytów. Jest to jedyna ścianka w regionie, która częściowo znajduje się na otwartej przestrzeni. Przez siedem dni w tygodniu do dyspozycji odwiedzających jest 10 stanowisk, które gwarantują rozrywkę zarówno tym zaawansowanym wspinaczom, jak i początkującym. Dodatkowo w stawianiu pierwszych kroków pomocny będzie profesjonalny instruktor.

QUIZ z letnich przysłów. Zna je każdy, a wielu je myli. Ile przysłów o lecie znasz?

Pytanie 1 z 10
"Kiedy w styczniu ..., licha w lecie jest potrawa"