Wiadomości

Historyczne budynki do zburzenia. Urząd Miasta w Olsztynie wydał decyzję. Co tam powstanie? [ZDJĘCIA]

2024-06-28 12:34

Budynki należące do Olsztyńskich Zakładów Graficznych są jednymi z najbardziej charakterystycznych. Jednak już niedługo otoczenie ul. Towarowej się zmieni, bo urząd miasta wydał pozwolenie na wyburzenie obiektów. Proces ten może trwać kilka lat, ale nie oznacza to, że zakłady przestaną istnieć. Szczegóły poniżej.

Budynki OZGraf-u do zburzenia. Jest decyzja miasta

Charakterystyczne budynki należące do OZGraf-u wybudowano w latach 70. ubiegłego wieku. Uroczyste otwarcie nowej siedziby drukarni nastąpiło 23 stycznia 1971 r. Do tej pory przy ul. Towarowej 2 funkcjonują Olsztyńskie Zakłady Graficzne, jednak już wkrótce się to zmieni. Urząd Miasta w Olsztynie w lipcu 2022 r. zezwolił na wszczęcie postępowania w sprawie wydania decyzji środowiskowych na działkach, na których znajduje się zakład. W warunkach zabudowy napisano, że zezwolono na budowę budynku wielorodzinnego, z usługami w parterze i parkingiem podziemnym.

Na działce może stanąć budynek o wysokości do 35 metrów, czyli 10-piętrowy. Prezes Olsztyńskich Zakładów Graficznych, Waldemar Lipka wyjaśnił „Wyborczej Olsztyn”, że na działce, na której obecnie znajduje się zakład, będzie można wybudować około 33 tys. metrów kwadratowych powierzchni użytkowej, co daje około 500 mieszkań.

To koniec długiej historii OZGraf-u?

OZGraf działa od 1945 r., ale obecna siedziba powstała w latach 70. XX wieku. Jednak zburzenie obecnych budynków zakładu nie wiąże się z końcem działalności firmy. Siedziba zostanie przeniesiona w inne miejsce w Olsztynie lub okolicy.

Początki OZGraf-u sięgają lipca 1945 r., kiedy przystąpiono do organizacji pierwszej w Olsztynie drukarni państwowej. Na jej pomieszczenia wybrano budynek znajdujący się w samym centrum miasta, przy ul. 22 Lipca (obecnie 11 Listopada). Przed wojną funkcjonowały w tym miejscu najstarszy zakład drukarski i wydawnictwo należące od 1841 r. do rodziny Harichów. Oficjalne otwarcie Państwowej Drukarni w Olsztynie odbyło się 15 listopada 1945 r. W firmie pracowało wówczas dwanaście osób, do końca 1946 r. zatrudnionych było tam już ponad stu pracowników. Zakład działa nieprzerwanie od 1945 r. aż do teraz.

III Mistrzostwa Polski w Bezpiecznym Montażu Rusztowań w Olsztynie

Historyczne budynki do zburzenia. Urząd Miasta w Olsztynie wydał decyzję [ZDJĘCIA]

50 pytań o Olsztynie. Pytamy o wszystko! Odważysz się? [QUIZ]

Pytanie 1 z 50
Na początek coś prostego. Kto jest patronem Olsztyna?