Grzyby w czerwcu? Pierwsze okazy w polskich lasach już są

i

Autor: pixabay.com Grzyby w czerwcu? Pierwsze okazy w polskich lasach już są

Grzyby w czerwcu? Pierwsze okazy w polskich lasach już są [INFORMATOR]

2020-06-04 10:23

Corocznie, późnym latem i jesienią polskie lasy przeżywają prawdziwe oblężenie zbieraczy grzybów. Jednak w tym roku już od początku czerwca można natrafić na pierwsze okazy. O czym powinniśmy pamiętać podczas zbierania grzybów? Gdzie warto ich szukać? Jakie gatunki grzybów znajdziemy w czerwcu? A na które powinniśmy uważać, by się nie otruć? Czytaj na ESKA Olsztyn.

Spis treści

  1. Grzyby w czerwcu? Pierwsze okazy już są
  2. Gdzie na grzyby? Tych miejsc unikaj
  3. Jak przygotować się do grzybobrania?
  4. Najbardziej trujące grzyby w Polsce. Na jakie grzyby powinniśmy uważać?

Grzyby w czerwcu? Pierwsze okazy już są

Choć pierwsze pojedyncze osobniki można już znaleźć, trudno jest mówić o tym, abyśmy mieli do czynienia z prawdziwym wysypem grzybów. Czerwiec to dosyć wczesna pora jak na grzybobranie, co oczywiście nie oznacza, że nie możemy liczyć na skromne zbiory. Gatunkami, które w tym miesiącu znajdziemy w lasach, są przede wszystkim kurki, ale także borowiki i koźlarze. Ministerstwo Środowiska już na początku czerwca opublikowało zdjęcie jednego z pierwszych tegorocznych okazów w Nadleśnictwie Wałbrzych.

Gdzie na grzyby? Tych miejsc unikaj

Jak zapewnia Adam Pietrzak, rzecznik RDLP w Olsztynie, grzyby w polskich lasach można zbierać bez ponoszenia jakichkolwiek kosztów i w zasadzie bez ograniczeń, ale są pewne wyjątki. Nie wolno ich zbierać w niektórych częściach lasu, gdzie jest stały zakaz wstępu:

  • na uprawach do 4m wysokości,
  • w drzewostanach nasiennych i powierzchniach doświadczalnych,
  • w ostojach zwierzyny.

Nie wolno ich także zbierać na obszarach chronionych: w rezerwatach i parkach narodowych. Poza tym każdy gatunek grzyba ma swoje preferencje – koźlarz babka rośnie najchętniej pod brzozami.

Jak przygotować się do grzybobrania?

Podstawą podczas grzybobrania jest przede wszystkim odpowiedni strój. Należy włożyć:

  • długie spodnie
  • zakryte buty
  • bluzę z długim rękawem
  • nakrycie głowy

Należy także pamiętać o tym, by grzybów nie zbierać do plastikowych toreb. - Najlepsze są wiklinowe kosze. Pierwsza zasadą jest zbieranie tylko znanych nam grzybów. Unikniemy wtedy zatrucia na pozór apetycznie wyglądającymi, ale groźnymi dla naszego zdrowia owocnikami. Zbieramy tylko owocniki zdrowe, nieuszkodzone i młode, ale nie zbyt młode, bo wtedy trudno rozpoznać gatunek grzyba. Pozostawiamy w nienaruszonym stanie grzyby niejadalne, nieznane nam oraz osobniki stare. - informuje Adam Pietrzak.

To grzyby jadalne czy trujące? [QUIZ]

Pytanie 1 z 10
Ten grzyb to smardz. Czy jest jadalny?
Zdjęcie

Najbardziej trujące grzyby w Polsce. Na jakie grzyby powinniśmy uważać?

- Najbardziej trujący jest oczywiście muchomor sromotnikowy, który bywa mylony z jadalnymi gatunkami jak gąska zielona, czy czubajka kania. Najlepiej zbierać grzyby, które mają pod kapeluszem rurki, czyli tak zwaną gąbkę. W Polsce grzyby śmiertelnie trujące to grzyby blaszkowe. - tłumaczy rzecznik RDLP w Olsztynie.

Więcej na temat trujących grzybów przeczytasz tu: Najbardziej trujące grzyby w Polsce. Ich zjedzenie grozi śmiercią! [GALERIA]

Kopna Góra. Niedaleko Białegostoku powstaje zagroda pokazowa żubrów