To najbardziej przyjazne gminy dla rowerzystów. Na liście miejscowości z Warmii i Mazur
Polskie Towarzystwo Turystyczno-Krajoznawcze rozstrzygnęło XIII edycję Ogólnopolskiego Konkursu „Gmina Przyjazna Rowerzystom”. Co ważne, oceny przyznawali sami rowerzyści, a konkurs ma na celu uhonorowanie gmin, które w swoich działaniach uwzględniają potrzeby rowerzystów i promują aktywny wypoczynek na rowerach. Wyróżniono osiem gmin z całego kraju, ale to województwo warmińsko-mazurskie ma powody do dumy, bo na liście znalazły się aż trzy gminy i miasta z regionu. Zwycięskie gminy to:
- Miasto i Gmina Węgorzewo (Grand Prix Ministerstwa Sportu i Turystyki),
- Miasto i Gmina Mikołajki,
- Gmina Piecki,
- Gmina Łysomice,
- Gmina Czerwonak,
- Miasto Kołobrzeg,
- Gmina Pszczyna,
- Miasto Płock.
- Aktywny wypoczynek w naszej gminie, odbywa się nie tylko na jeziorach. Wcześniej informowaliśmy o tym, że nasza informacja turystyczna uzyskała tytuł „miejsca przyjaznego rowerzystom” nadawany przez Urząd Marszałkowski. Teraz otrzymaliśmy znacznie ważniejszy, bo nadany przez samych rowerzystów, certyfikat. To efekt dobrej infrastruktury m.in. MOR przy Mazurska Pętla Rowerowa czy szczegółowy opis tras przygotowany przez pracowników informacji turystycznej, którzy sami są rowerzystami (z naszej oficjalnej strony możecie pobrać nawet pliki GPX, które poprowadzą was dokładnie po wybranych ścieżkach) – informuje miasto Mikołajki w mediach społecznościowych.
Gmina Przyjazna Rowerzystom – czym jest konkurs?
Tegoroczna edycja konkursu odbyła się pod patronatem Ministerstwa Sportu i Turystyki, Polskiej Organizacji Turystycznej, Związku Powiatów Polskich, Związku Gmin Wiejskich Rzeczypospolitej Polskiej oraz Związku Miast Polskich. Inicjatywa ma promować kolarstwo, a także ma na celu docenienie gmin, które uwzględniają potrzeby cyklistów. Łącznie wpłynęły zgłoszenia z 35 gmin z całej Polski. 19 z nich przesłało szczegółowe materiały dokumentujące swoje inicjatywy na rzecz rowerzystów.
Przedsięwzięcie „Gmina Przyjazna Rowerzystom” składało się z dwóch etapów. Pierwszy polegał na zgłoszeniu przez turystów kolarskich gmin, które, według nich, zasługiwały na certyfikat. W drugim etapie gminy przesyłały dokumentację opisującą nowo stworzoną infrastrukturę rowerową, organizowane rajdy, eventy, wydarzenia oraz materiały promocyjne w postaci map i przewodników.
Nowa ścieżka rowerowa na Warmii i Mazurach. Można dojechać do słynnych i pięknych miejscowości [ZDJĘCIA]