Gdzie na grzyby w Wielkopolsce? Te miejsca warto odwiedzić!

i

Autor: pixabay.com Gdzie na grzyby w Wielkopolsce? Te miejsca warto odwiedzić!

Porady

Gdzie na grzyby w warmińsko-mazurskim? Te miejsca warto odwiedzić!

2024-04-29 7:21

Jak co roku, wielu z nas wybiera się do lasu na poszukiwanie grzybów. Jedni mają swoje sprawdzone stanowiska, inni jadą w miejsca polecane przez znajomych lub całkiem nieznane. Gdzie zatem szukać grzybów, by wrócić z pełnym koszem? Listę lasów, które warto odwiedzić w warmińsko-mazurskim, znajdziesz w artykule poniżej.

Spis treści

  1. Gdzie szukać grzybów? Podgrzybki, kurki, borowiki, koźlarze
  2. Gdzie na grzyby w warmińsko-mazurskim?
  3. Zakaz zbierania grzybów. Gdzie obowiązuje?
  4. Jak sprawdzić, czy grzyb jest jadalny?

Sezon na grzybobranie rozpoczyna się już wiosną, jednak na największe zbiory możemy liczyć dopiero w połowie lata oraz jesienią. Co ważne, wysyp grzybów ściśle związany jest z warunkami pogodowymi. Jeżeli mamy sprzyjającą temperaturę, opady deszczu i noce bez przymrozków, wówczas warto ruszyć na łowy. Tylko gdzie szukać grzybów? Wszystko zależy od tego, co chcemy znaleźć.

Gdzie szukać grzybów? Podgrzybki, kurki, borowiki, koźlarze

Jak informują Lasy Państwowe, prawie wszystkie powszechnie znane i zbierane grzyby jadalne są organizmami żyjącymi w symbiozie z drzewami. Największa liczba gatunków grzybów jadalnych związana jest z sosną zwyczajną. Nie bez przyczyny to bory sosnowe okupowane są przez grzybiarzy.

Młode sośniny są doskonałym miejscem na zbiór maślaków zwyczajnych – jednych z najsmaczniejszych naszych grzybów. Podgrzybek brunatny preferuje lasy iglaste i mieszane, pojawia się głównie pod sosną i świerkiem. Związany jest przede wszystkim ze starszymi, dojrzewającymi i dojrzałymi drzewostanami. Szukać go należy w starszych borach sosnowych często z mszystym runem. Również pieprznik jadalny powszechnie znany jako kurka preferuje przede wszystkim sosnę i świerka, ale często spotykamy go również przy gatunkach liściastych – dębach czy grabach. Najchętniej jednak wyrasta pośród mchu lub iglastej ściółki. Borowik szlachetny, inaczej zwany prawdziwkiem, czuje się świetnie w związku z wieloma gatunkami drzew iglastych i liściastych. Woli drzewostany młodsze i unika gleb wapiennych. Koźlarze lubią lasy liściaste i mieszane, znajdziemy je pod topolami, brzozami, osikami i grabami. Z kolei czubajka kania spotykana jest często na leśnych polanach, w miejscach prześwietlonych i trawiastych. Unika miejsc wilgotnych i o zakwaszonej glebie.

Gdzie na grzyby w warmińsko-mazurskim?

W województwie warmińsko-mazurskim mamy ponad 700 tysięcy hektarów lasów, co daje niezwykle szerokie możliwości grzybiarzom. Warto odwiedzić zwłaszcza lasy taborskie, lasy łańskie, tereny leśne w okolicach Ostródy, Morąga, Mikołajek, ale też okolice Rucianego-Nidy, Wielbarku czy Elbląga. W powiecie mrągowskim najwięcej grzybów można znaleźć w lasach przylegających do miejscowości: Borowski Las (gmina Sorkwity), Gant (gmina Piecki) oraz Babięta (gmina Piecki).

Zakaz zbierania grzybów. Gdzie obowiązuje?

W polskich lasach grzyby można zbierać praktycznie bez ograniczeń. Są jednak pewne wyjątki, o których nie wszyscy wiedzą. Zakaz zbierania grzybów obowiązuje w takich miejscach jak: uprawy do 4m wysokości, drzewostany nasienne i powierzchnie doświadczalne, ostoje zwierzyny. Nie wolno ich także zbierać na obszarach chronionych: w rezerwatach i parkach narodowych. Rygorystycznie należy przestrzegać zakazu wstępu na tereny wojskowe. Za złamanie przepisów mogą grozić wysokie kary.

Jak sprawdzić, czy grzyb jest jadalny?

Przypominamy, że należy zbierać wyłącznie te grzyby, co do których nie mamy jakichkolwiek wątpliwości, że są jadalne. Jeśli nie jesteśmy doświadczonymi grzybiarzami, warto wziąć ze sobą do lasu atlas grzybów. Bezpłatnych porad na temat zebranych w lesie grzybów udzielają wszystkie terenowe stacje sanitarno-epidemiologiczne, które znajdują się w każdym powiatowym mieście.

W przypadku wystąpienia po spożyciu grzybów nudności, bólów brzucha, biegunki, czy podwyższonej temperatury należy wywołać wymioty i jak najszybciej zgłosić się do lekarza.

QUIZ. Grzyby na wiosnę. Tylko prawdziwy miłośnik grzybów dobrze odpowie na wszystkie pytania!

Pytanie 1 z 10
Czy w marcu pojawiają się już grzyby?
Czy warto jeść grzyby?
Listen on Spreaker.