Fotoradar przy Galerii Warmińskiej w Olsztynie działa ponad miesiąc. Ile wykroczeń zarejestrował?

i

Autor: Freepik

Wiadomości

Fotoradar przy Galerii Warmińskiej w Olsztynie działa ponad miesiąc. Ile wykroczeń zarejestrował?

2024-02-15 11:25

W Olsztynie na skrzyżowaniu przy Galerii Warmińskiej od ponad miesiąca funkcjonuje fotoradar, który rejestruje wykroczenia kierowców przejeżdżających na czerwonym świetle. Choć okres jego działalności nie jest długi, urządzenie już „wykryło” setki naruszeń prawa drogowego. Ile konkretnie? Odpowiedź poniżej.

Fotoradar wrócił do Olsztyna. Ile wykroczeń odnotowano?

W wielu miejscowościach w Polsce obecnie nie ma fotoradarów. Wszystko za sprawą posłów, którzy kilka lat temu zdecydowali, że samorządowcy nie mogą samodzielnie ustawiać tych urządzeń w wybranych przez władze miejscach. Miało to zapobiec pazerności włodarzy. Obecnie radary ustawia Główna Inspekcja Transportu Drogowego, nadzorowana przez Centrum Automatycznego Nadzoru nad Ruchem Drogowym. Znajdują się one głównie przy drogach poza miastami. W Olsztynie fotoradary zamontowane są przy największych skrzyżowaniach, a pojawiły się w momencie, gdy w mieście był instalowany system ITS, który miał usprawnić komunikację miejską. Od 5 stycznia bieżącego roku na skrzyżowaniu ulic Synów Pułku, Tuwima i Sikorskiego pojawił się nowy fotoradar, który ma „wyłapywać” kierowców niestosujących się do sygnalizacji świetlnej, czyli tych przejeżdżających na czerwonym świetle.

System działa już ponad miesiąc, w związku z tym skontaktowaliśmy się z Głównym Inspektoratem Transportu Drogowego, aby dowiedzieć się, ile do tej pory zarejestrowano wykroczeń.

- Od uruchomienia urządzenia zarejestrowano 498 naruszeń niestosowania się do czerwonego światła na skrzyżowaniu – powiedział w rozmowie z eska.pl Wojciech Król z Głównego Inspektoratu Transportu Drogowego.

Mandat za to wykroczenie wynosi 500 zł, a na konto kierowcy wpływa 15 punktów karnych.

Jak działa fotoradar?

Dowiedzieliśmy się również, w jaki sposób działa system. Każde wykroczenie jest badane indywidualnie.

- System kontroli wjazdu na czerwonym świetle działa na zasadzie wideodetekcji. On jest połączony z sygnalizacją świetlną. Jest to szereg od kilku do kilkudziesięciu nawet kamer po części skierowanych na sygnalizator oraz na jezdnię i przejeżdżające nią pojazdy. Kiedy kamera skierowana na sygnalizator wykryje świecący się sygnał czerwony, rozpoczyna rejestrację i każdy przejazd na czerwonym świetle jest rejestrowany. Wraz z informacją o czasie i miejscu popełnienia wykroczenia taki materiał jest przekazywany do Centrum Automatycznego Nadzoru nad Ruchem Drogowym – wyjaśnił Wojciech Król.

Systemy są montowane w ramach rozbudowy i modernizacji systemu fotoradarowego CANARD. - Do już wcześniej działających 20 systemów dołączy kolejne 30, czyli w sumie kontrole będą prowadzone na 50 skrzyżowaniach w całej Polsce – dodał.

Jak przekazał nam przedstawiciel GITD, w Olsztynie nie planuje się montowania kolejnych tego typu urządzeń.

Policyjny pościg na Pomorzu. Kierowca volkswagena miał mnóstwo na sumieniu

Nowe rondo coraz bliżej. Władze Olsztyna podpisały umowę na modernizację ważnego skrzyżowania