wiadomości

Dziwne obiekty pływają na mazurskich jeziorach. Co to takiego?

2025-05-09 9:44

W ostatnim czasie na mazurskich jeziorach można zauważyć nietypowe, pływające obiekty. Jak się okazuje, to nowoczesny dron oraz mobilna boja pomiarowa, które badają jakość wód. To pierwszy tego typu sprzęt badawczy nie tylko w regionie, ale i w całej Polsce — zaawansowane technologicznie urządzenia analizują stan akwenów i potrafią wykrywać różnego rodzaju zanieczyszczenia.

Fundacja Ochrony Wielkich Jezior Mazurskich pod koniec kwietnia rozpoczęła monitoring mazurskich jezior. Do analizy jakości wód zakupiła nowoczesnego drona oraz mobilną boję pomiarową. To pierwszy taki w Polsce nowoczesny sprzęt badawczy.

Nowoczesny sprzęt bada jakość wody w jeziorach

Drona stworzyli polscy naukowcy i polska, innowacyjna firma Mobile Monitoring, startup Gdańskiego Parku Naukowo-Technologicznego. Urządzenie wykonane zostało w najnowocześniejszej technologii, w precyzyjny sposób może mapować zanieczyszczenia z dużych obszarów wodnych, również z trudno dostępnych miejsc, bada w czasie rzeczywistym jakość wody i wskazuje dokładną lokalizację zanieczyszczeń, autonomiczna boja pomiarowa z czujnikami, na bieżąco, przez 24 h, analizuje kluczowe parametry wody i do tego intuicyjna aplikacja mobilna, umożliwiająca natychmiastowy dostęp do precyzyjnych danych i ich automatyczny transfer. Dron może mieć zaprogramowane działania i obszary, można nim sterować automatycznie, planując zadania, bądź ręcznie, operując z lądu, co daje najbardziej efektywne wyniki.

Mobilna boja pomiarowa natomiast w czasie rzeczywistym bada najważniejsze parametry wody, pH, temperaturę, przewodność, tlen rozpuszczony, mętność wody, i podobnie jak dron – substancje ropopochodne oraz poziom chlorofilu, pomagający wykryć zakwit sinic, zanieczyszczenia chemikaliami rolniczymi, czy zrzut ścieków z jachtów.

Gdzie wykorzystywany będzie dron?

Dron wraz z mobilną bojką i miernikiem jakości wód, wykorzystywany będzie na terenie gmin członkowskich, na akwenach Szlaku Wielkich Jezior, pokazowo i edukacyjnie, w ramach lekcji z dziećmi i młodzieżą, podczas rejsów badawczych, warsztatów, pikników ekologicznych, czy spływów kajakowych, również w ramach współpracy z samorządami, w sytuacjach kryzysowych i na cele badawcze. Będzie to realna pomoc dla samorządów, naukowców i mieszkańców w walce z zanieczyszczeniami jezior.

Wszystko w ramach pilotażowego Systemu Monitorowania Jakości Wody i polsko-litewskiego projektu, realizowanego przez Fundację Ochrony Wielkich Jezior Mazurskich w Giżycku, wspólnie z Trokami Trakų rajono savivaldybė | Samorząd Rejonu Trockiego i gminą Kruklanki. W planach jest także aplikacja z lokalizacją miejsc oddawania nieczystości z jachtów i punktami zbiórki odpadów w lesie, czy nad wodą.

Olsztyn Radio ESKA Google News
Wakacje po polsku – Mazury